Na Nacionalnem inštitutu za javno zdravje (NIJZ) opozarjajo, da lahko mraz škodljivo vpliva na zdravje ljudi. Vremenskim vplivom so še posebej izpostavljene nekatere skupine prebivalstva.
Mraz najbolj prizadane starejše, otroke in nekatere kronično obolele osebe. Težave lahko občutijo predvsem bolniki z obolenji srčno-žilnega sistema, dihal, sladkorni bolniki, gibalno ovirane osebe, osebe z duševnimi motnjami in tiste, ki uživajo alkohol in druge psihoaktivne snovi, pa tudi podhranjene osebe. Mraz bolj ogroža tudi osebe s socialno-ekonomskimi težavami in tiste, ki imajo slabše bivalne pogoje, ali pa delajo na prostem.
Da bi zmanjšali tveganje za nastanek zdravstvenih težav, so strokovnjaki z inštituta pripravili napotke za ravnanje prebivalstva v izrednih vremenskih razmerah. Temperature naj bi se namreč v prihodnjih dneh spustile tudi do -20 stopinj Celzija.
Kakšne zdravstvene težave se lahko pojavijo zaradi mraza?
Izpostavljenost mrazu lahko povzroči srčno-žilne bolezni, obolenja dihal, podhladitev telesa in omrzline, naštevajo na NIJZ. Mraz predstavlja dodatno obremenitev za srce in lahko povzroči poslabšanje astme in kronične obstruktuvne pljučne bolezni.
V zimskem času so površine pogosto poledenele, kar predstavlja nevarnost za padce in posledično poškodbe. V okolici doma in drugih objektov naj bodo poti posute s soljo in peskom. Stanovalci pa naj se tudi dogovorijo o čiščenju snega.
Posredno so v zimskem času zaradi neustreznega ogrevanja pogoste tudi zastrupitve z ogljikovim monoksidom.
Kako lahko preprečimo težave zaradi mraza?
Kadar so temperature izredno nizke, še posebej, če piha veter, ki ustvari dodaten občutek mrazu, se umaknimo v zaprte prostore. Zunaj se zadržujmo čim krajši čas, svetujejo na NIJZ. "Bodimo pozorni na tresenje od mraza. To je pomemben znak, da telo izgublja toploto. Če tresenje ne prehena, se umaknemo v topel prostor," so zapisali na spletni strani NIJZ.
Prostori naj bodo ogrevani, kurilne peči pa varne. Poskrbimo tudi za zračenje prostorov. Če prostore ogrevamo na drva, premog, plin, ali z odprtimi kurišči, kjer je možno uhajanje dima v prostor, strokovnjaki pripročajo uporabo alarmnih naprav za opozarjanje ob povišani koncentraciji ogljikovega monoksida.
Prostori, v katerih spijo dojenčki, naj ne bodo hladni, pač pa jih ogrejemo na primerno temperaturo. Dojenček naj bo oblečen v topla oblačila. Otrok ali drugih oseb, ki ne morejo ustrezno poskrbeti zase, nikoli ne pustite samih v zaprtem parkiranem avtomobilu. V mrazu majhnih otrok ne nosite v nahrbtniku daljši čas.
Seveda pa se ob mrazu moramo tudi primerno obleči. Oblačila naj bodo topla in suha, obvezen del naj bodo tudi kape, šali, rokavice in vodoodporna obutev. Oblečemo se večslojno, tako bomo bolj učinkovito ohranjali primerno telesno temperaturo. "Volnena in svilena oblačila ter oblačila iz nekaterih umetnih materialov so toplejša od bombaža." Plašč, jakna oziroma bunda pa naj bodo iz takšnih materialov, ki ne prepuščajo vetra. Paziti moramo, da nam ni v oblačilih prevroče, saj tudi potenje hitro odvaja telesno temperaturo.
Topla juha pogreje, zmerna vadba tudi
Pomembno je tudi, da uživamo zadosti hrane in pijače. Telo namreč za vzdrževanje telesne temperature potrebuje veliko energije, ki jo dobi iz hrane in pijače. A, pozor: pitje alkoholnih pijač in uživanje psihoaktivnih snovi lahko zmanjša občutek mraza, s tem pa posameznik tvega podhladitev, opozarjajo na NIJZ. Če nas zebe, nas najhitreje ogrejeta topla hrana in pijača.
Zmerno telesno gibanje je lahko pozimi koristno, saj med gibanjem v telesu nastaja toplota. Toda, tudi tukaj je treba paziti, da ne pretiravamo. Med naporom namreč telo porablja energijo, ki bi jo sicer potrebovalo za vzdrževanje telesne temperature. Pretiran telesni napor pa lahko v mrazu povzroči zdravstvene težave. Za zmerno telesno aktivnost lahko štejemo hojo do službe ali čiščenje snega. Pri odstranjevanju snega se toplo oblečemo in delo izvajamo počasi.
KOMENTARJI (45)
Opozorilo: 297. členu Kazenskega zakonika je posameznik kazensko odgovoren za javno spodbujanje sovraštva, nasilja ali nestrpnosti.