Sneženje je ponoči zajelo skoraj vso Slovenijo in se proti jutru še okrepilo, nato pa se spet nekoliko umirilo in ponehalo. V noči na soboto bo povsem ponehalo. Po podatkih Agencije RS za okolje (Arso) je danes zapadlo okoli 10 centimetrov snega, na JV države pa celo od 15 do 20 centimetrov. Na Primorskem in v višjih delih Slovenije je zelo vetrovno, zato tam nastajajo snežni zameti. Arso opozarja, da najmočnejši sunki burje na Primorskem ponekod presegajo hitrost 100 km na uro.
Zdrsi vozil in prometne nesreče
Zaradi zdrsov vozil in prometnih nesreč je bil zjutraj marsikje oviran promet, a popoldne se je stanje na cestah umirilo.
Kot poroča Prometno-informacijski center (PIC), zaradi zimskih razmer velja prepoved za priklopnike in polpriklopnike na cesti Ajdovščina–Col–Črni vrh–Godovič. Na prelazu Jezerski vrh so obvezne verige na avstrijski strani.
Več o aktualnih razmerah na cesti pa na spletni strani Prometno-informacijskega centra.
Nikar ne 'slalomirajte' med posipnimi vozili!
Ker se je zjutraj sneg povsod oprijemal vozišča, ceste so bile spolzke, taka udeležba v prometu pa zahteva zimsko opremo in več znanja o vožnji, so policisti PU Kranj voznike opozarjali na še bolj previdno vožnjo. Ves čas je treba voziti s prilagojeno hitrostjo, na večji varnostni razdalji, na zadostni oddaljenosti od roba vozišča in po svoji strani vozišča. Vozila naj bodo očiščena, med vožnjo pa naj bo zagotovljena ustrezna preglednost iz vozil. Vozniki naj se tudi izogibajo prehitevanju drugih vozil in slalomu med posipnimi oziroma plužnimi službami na avtocestah, so še pozvali policisti.
Prav takšno nedovoljeno prehitevanje posipnega vozila so včeraj posneli na gorenjski avtocesti, kjer so neučakani udeleženci po prehitevalnem pasu serijsko naprej prehitevali eno takšno vozilo, potem pa na nedovoljen način po desnem prometnem pasu še drugo posipno vozilo. Tak slalom med vozili ni dovoljen, ker vozil po desni strani ni dovoljeno prehitevati, opozarjajo policisti, ki dodajajo, da sta bili o vozili v prometu zaradi zagotavljanja ustreznega stanja ces. "To so vozila širših dimenzij, ki se med vožnjo tudi prilagajajo razmeram na vozišču in zato takšna prehitevanja na kateri koli cesti tudi zaradi varnosti odsvetujemo. S takimi manevri lahko več izgubite kot pridobite," so jasni policisti.
V noči na soboto bodo padavine ponehale
V noči na soboto bodo padavine oslabele in povečini ponehale, najpozneje na vzhodu države. V soboto čez dan se bo zjasnilo, predvsem na Primorskem. V nedeljo bo zmerno do pretežno oblačno. Oba dneva bo pihal severovzhodni veter, na Primorskem zmerna do močna burja.
V nedeljo prihaja mraz, ki bo vztrajal vse do srede
V nedeljo nas bo od severovzhoda zajela zelo mrzla zračna masa. Temperature bodo čez dan ostale pod lediščem, ponekod bo tudi čez dan pod -5 stopinj Celzija. Na naše vreme bo namreč vplival sibirski anticiklon, ki se bo zadrževal nad Skandinavijo. K nam bo tako od nedelje do srede dotekal zelo mrzel zrak. Najbolj mrzla dneva bosta sreda in četrtek, ko bo jasno in bomo zjutraj izmerili tudi –15 in –20 stopinj Celzija. Ta dva dneva bo veter oslabel. V mraziščih se lahko temperatura spusti celo na okoli –25 stopinj Celzija.
Zaradi mraza bo ob rekah in jezerih nastajal led, zmrzovalo bo tudi na Obali. "Morje zagotovo ne, bodo pa tam temperature okoli ničle ali kakšno pod ničlo, tako da bo zmrzovalo," je povedal dežurni meteorolog na Agenciji RS za okolje Blaž Šter in dodal, da bo zaradi burje tudi na Primorskem zelo hladno.
Razmeroma neobičajno je, da je takšna ohladitev tako pozno, pa tudi to, da letošnjo zimo takšne situacije še ni bilo, je glede napovedanega vremenskega dogajanja še dejal Šter. Prejšnji teden smo sicer v Sloveniji namerili nekaj nizkih temperatur, a je bila drugačna situacija, tokrat je hladna zračna masa bistveno hladnejša kot prejšnji teden, je pojasnil.
Podoben mraz smo občutili januarja 2017, ob koncu februarja pa nazadnje leta 2005.
Najnižjo temperaturo v Sloveniji so sicer doslej uradno izmerili na Babnem polju, in sicer –34,5 stopinje Celzija. Tako nizko so se termometri spustili 15. in 16. februarja 1956 ter 13. januarja 1968. Gre sicer za rekord, zabeležen v državni mreži meteoroloških postaj. V sredogorskih mraziščih Julijskih Alp so bile namreč neuradno izmerjene še občutno nižje temperature; na Lepi Komni na primer –49 stopinj Celzija 9. januarja 2009, navaja Arso.
KOMENTARJI (291)
Opozorilo: 297. členu Kazenskega zakonika je posameznik kazensko odgovoren za javno spodbujanje sovraštva, nasilja ali nestrpnosti.