Od našega javnega zdravstva se je poslovil že petnajsti minister, njegova predhodnica je predolge čakalne vrste še podaljšala, primarno zdravstvo že leta ni dostopno, bolnišnice tonejo v rdečih številkah, odhajajo tudi medicinske sestre, prišli smo celo tako daleč, da so zaradi napak umirali naši najmlajši.
V prihodnjih dveh mesecih pa bodo, kot kaže, številni ostali brez osebnega zdravnika. Na Gorenjskem in Štajerskem naj bi ga izgubilo več kot 50.000 pacientov, težave za bolnike se obetajo tudi na Ajdovskem.
Polovica družinskih zdravnikov je že dala odpoved v zdravstvenem domu Nazarje, v Kranju jim bo s 1. aprilom sledilo 21 kolegov, v Celju z začetkom maja še 15, v enoti Vojnik bo odšel en zdravnik. Pika na i je bil predlog zdravstvene zavarovalnice, ki je končal v splošnem dogovoru ter predvideva, da bi moral posamezen zdravnik obravnavati do 200 pacientov več.
"Splošni dogovor je temeljna pogodba o zdravstvu, ki je enostransko vsiljena s strani vlade, ter smo se je vsi dolžni držati. Problem je, da je v nasprotju z zakonodajo, ker če upoštevamo določila splošnega dogovora, ne moremo kakovostno obravnavati bolnikov," je za oddajo 24UR ZVEČER povedal Igor Muževič, predsednik sindikata družinskih zdravnikov Praktik.um.
Luka Kristanc, družinski zdravnik, ki s 1. aprilom zapušča Zdravstveni dom v Kranju, dosedanjo prakso, brez novega bremena vlade, opisuje z besedami: "Gre za neke vrste hitrostno medicino, skušamo vzdrževati sebe izven sodišč, paciente pa pri življenju."
Katarina Skubec Moćić, predstojnica delovne enote družinske medicine v Zdravstvenem domu Celje, pa je ocenila, da bi dejstvo, da bi 30 tisoč ljudi ostalo brez izbranega zdravnika, pomenilo "propad družinske medicine za celjsko regijo".
KOMENTARJI (220)
Opozorilo: 297. členu Kazenskega zakonika je posameznik kazensko odgovoren za javno spodbujanje sovraštva, nasilja ali nestrpnosti.