Skupščina Zavoda za zdravstveno zavarovanje Slovenije (ZZZS) je na današnji seji sprejela rebalans finančnega načrta zavoda za letošnje leto. Ukrepi rebalansa so težki 14,4 milijona evrov, od tega namerava ZZZS največ prihraniti na področju zniževanja sredstev za sekundarno in terciarno zdravstveno raven.
To je bil že drugi poskus krpanja zdravstvene blagajne, ki je v prvem polletju ustvarila skoraj 40 milijonov evrov minusa. Prvi predlog na julijski skupščini namreč ni dobil podpore delegatov. Med ukrepi je zmanjšanje sredstev za akutno bolnišnično obravnavo za dva odstotka, zniževanje sredstev za dežurno službo in znižanje sredstev za terciarno dejavnost za pet odstotkov.
Minister za zdravje Dorjan Marušič, ki je bil danes navzoč na seji skupščine, je sicer izrazil dvom, ali so predlagani ukrepi znotraj rebalansa res najustreznejši. Povedal je, da skupščini ne zavida položaja, v katerem je danes, saj so se doslej finančni načrti in rebalansi sprejemali na trdih temeljih. Ob tem je opozoril, da ukrepov znotraj rebalansa partnerji ne bodo podprli.
Vladni predstavniki pa so predlagali, da strokovna služba ZZZS pripravi predlog o dodatnem prenosu odstotkovnih deležev iz obveznega zdravstvenega zavarovanja (OZZ) na prostovoljne zavarovalnice v višini, kolikor naj bi prostovoljne zavarovalnice prihodnje leto imele manj odhodkov.
Vladin predlog prepozen?
Predlogu dodatnega prenosa odstotkovnih deležev iz OZZ na prostovoljne zavarovalnice so ob obravnavi rebalansa na julijski skupščini vladni predstavniki sicer nasprotovali. Generalni direktor ZZZS Samo Fakin je opozoril, da bi takšen ukrep kvečjemu lahko začel veljati 1. decembra, in tako v zdravstveno blagajno ne bi prinesel kaj dosti sredstev. Predlog vladnih predstavnikov na današnji seji skupščine ni dobil podpore.
Skupščina je sprejela sklep o podaljšanju prenosa odstotkovnih deležev iz obveznega zdravstvenega zavarovanja na prostovoljno zdravstveno zavarovanje tudi za prihodnje leto. Ta ukrep je na letni ravni težak 40 milijonov evrov. Fakin se zaveda, da je današnja potrditev rebalansa finančnega načrta šele prvi korak, saj ga mora potrditi še vlada. Fakin meni, da je znižanje sredstev za bolnišnice takšno, da ga lahko prenesejo, da pa bo treba močno zavihati rokave.
Fakin se zaveda, da je današnja potrditev rebalansa finančnega načrta šele prvi korak, saj ga mora potrditi še vlada. "To je sporočilo skupščine ZZZS, da je treba resno pristopiti k spremembam v zdravstvu," je dejal po seji.
Potreben je drugačen pristop
Predstavnica aktivnih zavarovancev iz vrst sindikatov Lučka Böhm je v razpravi poudarila, da je potrditev rebalansa potrebna, da bi "izpeljali leto 2011". Se pa strinja, da je treba pripraviti nove, drugačne korake in da je potreben nov pristop. To pa je po njenem mnenju treba upoštevati že pri pripravi finančnega načrta za prihodnje leto.
Predstavniki delodajalcev v skupščini iz vrst gospodarstva pa so ob skeptičnosti vladnih predstavnikov do ukrepov rebalansa opozarjali, da je pri obravnavi predloga rebalansa treba razmisliti o celotnem makroekonomskem položaju v državi. Ob takšni brezposelnosti ni mogoče pobirati prispevkov zdravstvenega zavarovanja, so poudarili.
KOMENTARJI (49)
Opozorilo: 297. členu Kazenskega zakonika je posameznik kazensko odgovoren za javno spodbujanje sovraštva, nasilja ali nestrpnosti.