
Za dovolilnice sta se prejšnji teden na Dunaju dogovorila slovenski in avstrijski prometni minister, Jakob Presečnik in Hubert Gorbach. Ker Slovenija še ni članica Evropske unije in tako zanjo ne velja prost tranzit prek Avstrije, je slednja za slovenske prevoznike za prve štiri mesece leta 2004 prisiljena uvesti sistem tranzitnih dovolilnic, ki pa po oceni slovenskega prometnega ministrstva ne bo omejujoč. Začetna dogovorjena kvota je 15.000 tranzitnih dovolilnic, ki omogočajo 30.000 tranzitnih voženj prek Avstrije.
Glede na to, da so slovenski prevozniki v letu 2002 v šestih mesecih opravili tolikšno število tranzitnih voženj prek Avstrije, tudi na gospodarski zbornici ocenjujejo, da bi to število moralo zadostovati za prve štiri mesece 2004. V nasprotnem primeru pa je minister Gorbach kolegu Presečniku zagotovil, da se bodo lahko dogovorili za dodatne dovolilnice.

Gospodarsko interesno združenje Transport, ki ga vodi Emil Milan Pintar, pa se ne strinja z "božičnim darilom" Presečnika, da je dovolilnic za tranzitiranje Avstrije v prvih štirih mesecih leta 2004 dovolj. "Prevozniki so od delivcev dobili odločbe, s katerimi država večini zagotavlja le 10 do 30 odstotkov dejansko potrebnih dovolilnic," je zapisal Pintar in za soboto, 3. januarja, sklical zbor "vseh prevoznikov, ki so jih odločbe prizadele, zdaj dodeljeno število dovolilnic pa jim bistveno ogroža poslovanje v naslednjih mesecih". Na zbor je povabil tudi prometnega ministra in predsednika obeh zbornic.
Državni sekretar na prometnem ministrstvu Velja Peternelj, ki bo na sobotnem zboru najverjetneje zastopal ministra, je pojasnil, da so se na Dunaju dogovarjali o številu tranzitnih dovolilnic za slovenske prevoznike na podlagi uradnih podatkov iz sistema ekoloških točk, ki ga uporabljajo Avstrijci. "Imamo točne podatke o tem, koliko tranzitov so slovenski prevozniki opravili z eko točkami in koliko bodo v zameno potrebovali tranzitnih dovolilnic," je dejal. V letu 2002 so domači prevozniki opravili približno 60.000 tranzitov prek Avstrije, podobna številka velja tudi za letošnje leto. V prvih štirih mesecih leta 2003 so slovenski prevozniki v skladu z omenjenimi podatki opravili 10.000 tranzitov, slovenska stran pa je z Dunaja prejšnji teden pripeljala 15.000 tranzitnih dovolilnic. "To je 5000 nad potrebami in že s tem pokrijemo morebitna odstopanja," je ocenil Peternelj.
Tranzitne dovolilnice so v bistvu univerzalne in se lahko uporabijo tudi za bilateralne prevoze oziroma za prevoze za tretje države. Seveda pa prevoznikom svetujejo, naj jih v prvi vrsti uporabljajo za tranzit - temu so pravzaprav tudi namenjene. Dogovorjeno je bilo tudi, da bodo morebitne preostale nagradne (papirnate) eko točke in elektronske točke na računih iz leta 2003 preračunane v tranzitne dovolilnice za leto 2004, so še pojasnili na gospodarski zbornici.