tranzit

Če načrtujete potovanje v Združeno kraljestvo, ne pozabite na ETA
28. 03. 2025 13.27Slovenski državljani bodo morali od 2. aprila dalje pred potovanjem v Združeno kraljestvo pridobiti elektronsko odobritev potovanja oziroma izpolniti obrazec ETA. Ta bo veljaven za večkratna potovanja v državo v obdobju dveh let. Do 9. aprila oddaja vloge stane dobrih 12 evrov, nato bo zanjo treba odšteti slabih 20 evrov.

Na Slovaškem potrdili nov primer slinavke in parkljevke; nadzor poostrili tudi pri nas
25. 03. 2025 18.41Na jugu Slovaške v kraju Luc na Ostrove so potrdili nov primer slinavke in parkljevke. Farma z 279 glavami živine stoji v bližini treh rej, na katerih so prisotnost bolezni potrdili v petek. Slovaški predsednik Peter Pellegrini je dejal, da bolezen predstavlja resno nevarnost za gospodarstvo. Zaradi izbruhov je Slovaška prepovedala vse premike dovzetnih živali, Evropska komisija pa je sprejela nekatere nujne ukrepe za preprečevanje širjenja bolezni.

Izrael izvedel nove smrtonosne napade na Gazo
21. 03. 2025 18.03Izraelska vojska je izvedla več napadov na Gazo, v katerih je bilo po navedbah tamkajšnje civilne zaščite ubitih enajst ljudi. Prav tako je uničila bolnišnico, ki so jo po njenih navedbah uporabljali borci palestinskega islamističnega gibanja Hamas. Na jugu enklave je medtem Izrael odredil nove evakuacije.Medtem sta Amnesty International Slovenije in Gibanje za pravice Palestincev pred zunanjim ministrstvom oblasti pozvala k ukrepanju za končanje izraelskih zločinov v Palestini. Tudi zunanja ministrica Tanja Fajon, ki je na ministrstvu sprejela predstavnike organizacij, je obsodila nedavne poboje v Gazi in pozvala k umiritvi napetosti v regiji.

Izogibajo se cestninam: omejitev težkih tovornih vozil na območju Krasa
13. 03. 2025 13.33Direkcija za infrastrukturo je naročila izdelavo načrta prometne ureditve, s katerim se omeji tranzit težkih tovornih vozil na območju Krasa. Ukrep se nanaša na cestno povezavo med hitro cesto H4 Razdrto–Vrtojba in avtocesto A3 Gabrk–Fernetiči, kjer se s prometno ureditvijo prepreči odliv tranzitnega tovornega prometa na državne ceste, ki so v upravljanju Direkcije za infrastrukturo. Glavni cilj je izboljšanje prometne varnosti, izboljšanje pretočnosti prometa in zmanjšanje obremenitve okolja ter zaščita državnih cest pred prekomernimi obremenitvami.

Trump po petkovem prepiru v Beli hiši prekinil vojaško pomoč Ukrajini
04. 03. 2025 06.11Ameriški predsednik Donald Trump je prekinil vojaško pomoč Ukrajini, poročajo agencije, ki se sklicujejo na neimenovane uradnike Bele hiše. Prekinitev pomoči je neposredna posledica javnega prepira Trumpa s predsednikom Ukrajine Volodimirjem Zelenskim v petek v Beli hiši. "Zelenski bo na koncu pristal na pogovore o miru z Rusijo," je v ponedeljek dejal podpredsednik ZDA JD Vance. Poljski premier Donald Tusk je potrdil, da je tranzit ameriške pomoči skozi njegovo državo ustavljen.

Z aprilom bo za vstop v Združeno kraljestvo treba odšteti 12 evrov
07. 01. 2025 08.47V Združeno kraljestvo bo od spomladi naprej mogoče odpotovati le z vnaprej pridobljeno elektronsko potovalno avtorizacijo. Za slovenske potnike bo obvezna od 2. aprila dalje, zanjo pa lahko zaprosite od 5. marca naprej. Oddaja vloge stane dobrih 12 evrov.

'Grejte se v eni sobi, okna pokrijte z zavesami ali odejami'
04. 01. 2025 17.49Novo leto je začelo z izklopom elektrike in prekinitvijo dotoka tople vode v gospodinjstvih. Posledice zaustavitve tranzita ruskega plina skozi Ukrajino se že čutijo v neposredni soseščini, na evropski periferiji. Prvi na udaru sta Moldavija in njena uporniška Pridnestrska republika. Oblasti v Tiraspolu so sporočile, da bo oskrba z elektriko prekinjena vsak dan med 14. in 17. uro.

Zaprtje plinovoda: Slovaška Ukrajini grozi z ukrepi, moldavsko gospodarstvo stoji
03. 01. 2025 09.59Fico je zagrozil, da bo Slovaška ukinila finančno pomoč za več kot 130.000 ukrajinskih beguncev, ki živijo v državi, po tem, ko je Ukrajina prekinila dotok ruskega plina prek njenega ozemlja v srednjo Evropo. Zagrozil je tudi s prekinitvijo dobav elektrike Ukrajini. Ukrajina je zaustavila tranzit ruskega plina v Evropo po tem, ko se je iztekel sporazum z rusko družbo Gazprom, ki ga Kijev zaradi ruske invazije noče podaljšati. Moldavski regiji Pridnestrje, ki je močno odvisna od ruskega plina, pa že grozi huda kriza. Gospodarstvo v tej regiji stoji. Prebivalcem pa lokalne oblasti svetujejo, naj se grejejo tako, da se zberejo v eni sobi, pokrijejo okna z zavesami ali odejami in uporabljajo električne grelnike.

Ukrajina ustavila tranzit ruskega plina, Slovaška kritična
01. 01. 2025 10.23Ruski Gazprom je sporočil, da je zaradi ukrajinske nepripravljenosti za podaljšanje dogovora ustavil tranzit plina ob 6. uri po srednjeevropskem času. Posledično se je ustavil tranzit plina na Slovaško, v Moldavijo, tudi na Madžarsko. S tem se je po mnenju analitikov končalo obdobje poceni ruskega plina v Evropski uniji. V Ukrajini potezo označujejo za zgodovinski dogodek, čeprav je imela država na račun tranzita sicer tudi sama visoke prihodke. Slovaški premier Robert Fico pa je bil do odločitve Kijeva kritčen, saj pravi, da bo imela "drastične učinke na vse nas v EU, ne pa tudi na Rusko federacijo".

Gazprom bo 1. januarja ustavil dobavo plina Moldaviji
28. 12. 2024 18.22Ruski energetski velikan Gazprom je sporočil, da bo 1. januarja ustavil dobavo plina Moldaviji zaradi spora o dolgu. Ob tem je očital Moldaviji, da ne poravnava svojih dolgov, poročajo tuje tiskovne agencije.

Fico potrdil pripravljenost, da gosti mirovna pogajanja med Rusijo in Ukrajino
28. 12. 2024 12.49Slovaški premier Robert Fico je v petek potrdil, da je Slovaško ponudil kot prizorišče za morebitne pogovore med Moskvo in Kijevom o končanju vojne v Ukrajini. V sporočilu na družbenem omrežju Facebook je tudi zagrozil Ukrajini s prekinitvijo dobave elektrike, če bo uresničila napovedi in s 1. januarjem ustavila tranzit ruskega plina na Slovaško.

Spor v 'komšiluku', ki je prerastel v vojno brez meja
29. 11. 2024 13.35Slovenija naj bi nekaj časa veljala za nevtralno območje, kjer se rivalska črnogorska klana po medsebojnem dogovoru nista spopadala in kjer so njuni člani lahko našli začasno zatočišče pred krvavimi spopadi. Ta dogovor med prebivalci Kavača in Škaljarjev je kot kaže stvar preteklosti in tudi Slovenija postaja "vojno območje". Toda, kako se je vse skupaj začelo in zakaj sta klana v sporu?

Vodna kataklizma, gasilci iz davno minulih časov in reševanje z dimnika
21. 09. 2024 19.05Madžarska, Poljska, Češka, Slovaška, Avstrija ... Druga za drugo so se države znašle v primežu poplav, ko se je čez njihovo ozemlje pomikal ciklon Boris. Na drugi strani, na Portugalskem, je medtem pustošilo več kot 100 požarov. Hvaležna tema za pogovore je bila tudi politika, spoznali smo novo Evropsko komisijo, ki sicer še ni potrjena, in dočakali konec sage z Marto Kos. In še: praznovali smo z gorskimi reševalci, si ogledali pivški "ZgodoVikend" in bili na dveh zanimivih koncertih.

Donava razkrila okostje potopljene nacistične flotilje
15. 09. 2024 07.06Nemške sile so pred skoraj natanko 80 leti v Donavi, na območju današnje Srbije, potopile okoli 200 ladij donavske in črnomorske rečne flote, da bi zaustavile tranzit Rdeče armade skozi pomembno rečno pot. Sovjeti so takrat nekaj ladij odstranili, da so sprostili pot, veliko razbitin pa je ostalo. Nizek vodostaj Donave na pragu jeseni je razkril okostja nemške flotilje.

V Kursku razglašene izredne razmere, ukrajinske sile naj bi napredovale
08. 08. 2024 06.10V ruski regijio Kursk, kjer se je zgodil redek čezmejni napad ukrajinske vojske, so razglasili izredne razmere. Vršilec dolžnosti regionalnega guvernerja Aleksej Smirnov je dejal, da je bila ta poteza nujno potrebna za "odpravo posledic vstopa sovražnih sil". Od začetka vdora naj bi bilo namreč ubitih najmanj pet civilistov in ranjenih 31, med njimi tudi šest otrok.

Dubaj umaknil obtožbo poskusa samomora, zaradi katere je Irki grozil zapor
10. 07. 2024 11.49Sodišče v Dubaju je 28-letno Irko obtožilo poskusa samomora in zlorabe alkohola, kar je v javnosti dvignilo nemalo prahu. Tori Towey, ki dela pri Združenih arabskih emiratih kot članica kabinskega osebja, pravi, da je bila žrtev družinskega nasilja. Soprog naj bi jo namreč napadel z nožem in jo pretepel. Ker so Združeni Arabski Emirati irski stevardesi zaradi obtožb celo prepovedali zapustiti državo, so se poleg aktivistov oglasili tudi politiki, ki so Dubaj pozvali k njeni izpustitvi. In naposled uspeli. Država je zoper Towneyevo popoldan umaknila obtožbo poskusa samomora ter odpravila prepoved potovanja.

V naslednjih dneh na naših avtocestah kolone vojaških vozil
14. 06. 2024 11.08Če se boste čez vikend odpravili proti Obali ali v Pomurje, se lahko zgodi, da boste na avtocesti srečali več vojaških vozil. Zavezniške sile bodo namreč opravljale tranzit čez ozemlje naše države.

Španske oblasti zanikajo navedbe nevladnikov: 'Tovor gre na Češko'
17. 05. 2024 18.01Španske propalestinske organizacije so tovorno ladjo Borkum, ki pluje v Sredozemskem morju, obtožile, da na krovu prevaža orožje za Izrael. Po burnih odzivih in pozivih, naj španske oblasti ladjo preiščejo, se je slednja odločila, da ne bo opravila postanka v pristanišču v Cartageni. Njena naslednja destinacija je Luka Koper, kamor naj bi prispela prihodnjo sredo. Gibanje za pravice Palestincev slovensko vlado poziva, naj ladji prepove vplutje. Špansko ministrstvo za promet je navedbe nevladnikov zavrnilo in pojasnilo, da je tovor namenjen na Češko in ne v Izrael.

Dvojna igra Srbije: orožje kupuje v Rusiji, svoje prodaja v Ukrajino
16. 02. 2024 10.12'Duhovna in zgodovinska zaveznica' Rusije, toda v aktualnem konfliktu uradno nevtralna Srbija, kot kaže vojaško posluje z obema vojskujočima se državama - Ukrajino in Rusijo. Od najbolj sankcionirane države na svetu je prejela pošiljko opreme za elektronsko bojevanje proti dronom Repellent, medtem ko v Ukrajino še naprej prihaja orožje iz srbskih tovarn. V novem napadu na ruski Belgorod je umrlo več civilistov, preiskovalci pa so naleteli na ostanke 122-milimetrskih granat ER Grad 2000, ki jih izdeluje tovarna Krušik iz Valjeva.

Slovenija stoji na cestah: gospodarstvo bi 'aktiviralo' odstavni pas
22. 01. 2024 18.41Kilometrski zastoji na avtocestnem križu in vpadnicah ter zastarelo in slabo delujoče železniško omrežje. Prometne razmere v Sloveniji so postale nevzdržne in obremenjujejo tako okolje kot ljudi, prevozniškemu in logističnemu sektorju pa povzročajo velike skrbi in stroške, se hudujejo v slovenskem gospodarstvu. Zahtevajo pospešitev postopkov umeščanja v prostor in izgradnjo tretjih pasov na avtocestah, prioritetno okoli Ljubljane ter na vseh vpadnicah proti Štajerski, Primorski, Gorenjski in Dolenjski. Dokler ti ne bodo zgrajeni, pa se v primeru javnega prometa in vozil z več potniki zavzemajo za takojšnjo, čeprav začasno, uporabo odstavnih pasov.

Se bodo zaradi težav v Sueškem prekopu cene nafte v Evropi povišale?
22. 12. 2023 11.07Več kot 100 kontejnerskih ladij je bilo v zadnjem času preusmerjenih na pot okoli južne Afrike, da bi se izognile Sueškemu prekopu. Kar pa posledično pomeni velike motnje v svetovni trgovini, saj lahko preusmeritev poti podaljša čas dostave izdelka za tri ali štiri tedne, to pa pomeni zvišanje cen prevoza, ki jih bodo na koncu plačali prav potrošniki.

Šved z desetimi Turki v avtu bežal pred policijo in trčil v zid
23. 11. 2023 07.49Novogoriški policisti so v nedeljo popoldne med redno kontrolo na območju Ajševice, blizu državne meje z Italijo, opazili osebno vozilo švedskih registrskih tablic, ki je vozilo počasi in bilo močno obteženo. Policisti so zapeljali za vozilom, ki se je najprej ustavilo na enem od parkirišč, nato pa silovito pospešilo in med begom čelo trčilo v zid pred stanovanjsko hišo. Iz karamboliranega avtomobila je nato izstopilo deset tujcev.

Poljska umirja retoriko glede (ne)pošiljanja orožja Ukrajini, dogovor s Slovaško dosežen
21. 09. 2023 07.19Iz Poljske so sporočili, da ne bodo več oboroževali Ukrajine. Državi sta se znašli v diplomatskem sporu zaradi zavračanja uvoza ukrajinske pšenice. Poljski predsednik je pozneje sicer dejal, da meni, da je bilo sporočilo premierja napačno razumljeno: da je pravzaprav govoril le posredovanju novega orožja, ki ga trenutno kupujejo zaradi modernizacije lastne vojske. Medtem je Ukrajina s Slovaško sklenila dogovor o trgovanju z žitom, ki naj bi do konca leta odpravil prepoved uvoza ukrajinskega žita na Slovaško. Predsednica Evropske komisije Ursula von der Leyen pa je pozdravila ukrepe Kijeva, ki jih je ta napovedal po odpravi evropskih omejitev na področju uvoza ukrajinskega žita. Kijev se je namreč zavezal, da bo sam nadzoroval izvoz v unijo.

Zapor na Dunajski ni več, končana tudi obnova dela severne ljubljanske obvoznice
17. 09. 2023 11.38V noči na ponedeljek bo Dars odstranil delovno zaporo na severni ljubljanski obvoznici med Tomačevim in Zadobrovo. Prenova nadvoza, ki jo na območju priključka Ljubljana Bežigrad (Dunajska cesta) izvaja Mestna občina Ljubljana, pa bo po napovedih trajala do novembra. So pa že odstranili zapore na Dunajski cesti ter na krakih priključka Ljubljana Bežigrad.

Z zapornicami nad prometni kaos: v Vratih že letos, kmalu tudi na Vršiču
10. 07. 2023 13.41Po dolgih letih prizadevanj za ureditev prometnega kaosa v dolini Vrata in na prelazu Vršič se sedaj v kratkem obetajo rešitve. V Vratih naj bi zapornice, ki bodo omejile dostop osebnim vozilom ob zapolnitvi parkirišč v dolini, postavili še letos. Poseben režim z zapornicami se v prihodnje obeta tudi na Vršiču.

Kmetje v skrbeh: zaradi ukrajinskega žita domača letina nekonkurenčna
29. 06. 2023 21.00Kot pomoč Ukrajini je Evropska unija pri izvozu kmetijskih proizvodov sprostila kvote, evropski trg pa sta preplavila ukrajinsko žito in perutnina, cene so padle, kmetje na Poljskem, Madžarskem, Slovaškem, v Bolgariji in Romuniji pa so se znašli na robu preživetja. Enake težave imajo tudi naši kmetje. Tona ukrajinske pšenice stane 170 evrov. Lani ob žetvi je bila tona odkupne cene pšenice v Sloveniji povprečno od 330 do 350 evrov. Kmetijski inštitut je izračunal, da so imeli slovenski kmetje letos ob povprečnem pridelku šestih ton na hektar strošek pridelave 285 evrov na tono, zato pozivajo državo in kmetijsko ministrstvo, naj zaščitita slovensko pšenico in slovenskega kmeta.

'Za 25 kilometrov porabimo eno uro', Bratuškova: Ne da se delati hitreje
27. 06. 2023 15.09Prevozniki so na seji Upravnega odbora sekcije za promet pri Obrtno-podjetniški zbornici Slovenije gostili ministrico za infrastrukturo Alenko Bratušek in z njo spregovorili o najbolj perečih problemih v sektorju. Največ kritik s strani prevoznikov je bilo slišati na račun prepočasne izgradnje tretje razvojne osi, pri čemer je ministrica pojasnila, da gre za zahtevne objekte "in se ne da delati hitreje".

Pristaniška ulica in Ukmarjev trg v Kopru le še za sprehajalce
24. 06. 2023 20.56Mestna občina Koper bo s 1. julijem ob sobotah in nedeljah čez dan zapirala del Pristaniške ulice, v naslednjih tednih pa bo na Ukmarjevem trgu omogočila več različnih rab javnega prostora.

Tovornjaki, nesreče, tranzit: 'Čarobne palice ni, naše ceste so polne'
24. 05. 2023 06.00Skorajda ni več dneva, ko zaradi del ali nesreč na cestah ne bi kje stali. In to že maja. Kakšna je cestna napoved za poletje? Bomo poleti, ko bodo ceste obremenjene še zaradi turistov, ves čas vozili v počasnih kolonah ali pa stali? In kje bodo potekala dela, ki še dodatno ustavljajo promet?

Več članic EU, tudi Slovenija, zaskrbljenih zaradi ukrepov v zvezi z žitom iz Ukrajine
12. 05. 2023 11.50Kmetijski ministri 13 držav članic EU, med njimi Slovenije, so ta teden na Evropsko komisijo naslovili pismo, v katerem so izrazili zaskrbljenost glede ukrepov, ki jih je Bruselj sprejel v zvezi s prevelikimi količinami žita iz Ukrajine v petih vzhodnih članicah EU. Od komisije so zahtevali pojasnila in jo pozvali k preglednosti.