"Morda se danes oblikuje neka nova koalicija, ki bo dobila tudi priložnost, da oblikuje vlado," je po izglasovanju predsednika DZ dejal predsednik Pozitivne Slovenije Zoran Janković. Na vprašanje, ali je možnost, da ne sprejme mandatarstva, odgovarja, da bo to prespal. Glede tega, kako bo videti vlada, pa pravi, da "moramo koga drugega vprašati".
Kot pravi Janković, je zelo težko delati in se pogovarjati s tistimi, ki že na začetku razgovorov kažejo "ne dvojni, temveč trojni obraz". Izvolitev Gregorja Viranta za predsednika DZ in ne kandidatke Pozitivne Slovenije Maše Kociper pa Janković ne jemlje kot politični poraz.
V razgovorih z veljaki političnih strank je, kot pravi, opazil, da obstajajo tri faze: "ena faza je, kar se dogovarjamo v pisarni, pri nekaterih druga faza, kar govorijo v medijih, tretja pa, kar naredijo tu". "Nimam razlogov, da bi dvomil v njihovo odločitev, mi je pa ob poslušanju razprav v DZ vedno bolj jasno, zakaj ne sodim sem," je dejal predsednik Pozitivne Slovenije.
Pojasnil je, da ima v koalicijskih pogajanjih na mizi tri pobude za predsednika DZ, in sicer predsednika SD Boruta Pahorja, Viranta, ki pri tem ni vztrajal, ter prvaka DeSUS Karla Erjavca, ki je po Jankovićevih besedah rekel, da se za koalicijo s Pozitivno Slovenijo ne more dogovarjati, če ne dobi mesta predsednika DZ.
Janković glede Viranta in Pahorja potrebuje čas za premislek
Za odgovor na vprašanje, ali sta Virant in SD še v igri, da z njima sestavi koalicijo, si bo Janković vzel čas za premislek. Tudi Janković ocenjuje, da je zelo zanimivo, da sta prvak SDS Janez Janša in Virant danes lahko sklenila dogovor, medtem ko ga on sam in predsednik SD Pahor nista mogla.
Tudi poslanka Pozitivne Slovenije Janja Klasinc je pred tretjim glasovanjem o predsedniku DZ menila, da Virantova kandidatura lahko napoveduje neko novo koalicijo. V obrazložitvi glasu je dejala, da se zdaj dogaja poskus izigravanja rezultatov volitev. "Oblikuje se neka nova koalicija, in to tista koalicija, ki ni dobila mandata na volitvah," je dodala. Podobno oster je bil tudi Roman Jakič, ki je v DZ dejal, da je že kak mesec dni pred volitvami opozarjal, da glas za Viranta pomeni glas za Janeza Janšo.
Gantar in Podobnik menita, da je še veliko odprtega prostora
Pavel Gantar, ki je parlamentu predsedoval v pretežnem delu preteklega poslanskega mandata, ocenjuje, da današnje glasovanje pomeni, da je le Virant konstanta pri postavljanju nove oblasti. "Vse ostalo so spremenljivka, vključno z novim mandatarjem," pravi. Prepričan je, da je izid glasovanja o predsedniku DZ v skladu s pregovorom "kjer se prepirata dva, tretji dobiček ima". "Izgleda, da nihče nima prevelikega interesa prevzeti vodenja vlade," je dodal. Zato bo še zelo zanimivo, pravi Gantar, saj da še včeraj najbolj verjeten mandatar to sedaj ni več. Trenutno so po Gantarjevem mnenju stvari odprte, veliko pa je odvisno tudi od reakcij predsednika Pozitivne Slovenije Zorana Jankovića.
Gantar je razložil, da ponavadi koalicija, ki izvoli predsednika DZ, izvoli tudi mandatarja in vlado. Po njegovih besedah mesto predsednika DZ najprej pripada relativnemu zmagovalcu volitev in tisti stranki, za katero se pričakuje, da bo oblikovala koalicijo. V procesu oblikovanja koalicije pa se lahko zgodi, da se to mesto ponudi tudi komu drugemu, je pojasnil Gantar. Na zadnjih volitvah je to mesto tako pripadlo Zares, čeprav je na volitvah največ glasov dobila SD. Nenavadno pa se mu zdi dejstvo, da sta imeli stranki, ki se pogovarjata o sestavi koalicije, vsaka svojega kandidata. "Lahko bi rekli kar udarec v hrbet, da ne bom rekel nož v hrbet," je dodal nekdanji predsednik DZ.
Da so stvari zelo odprte, je prepričan tudi nekdanji predsednik DZ Janez Podobnik. Pri sestavljanju koalicije je po njegovem mnenju potrebna potrpežljivost, hkrati pa je "treba tudi popuščati manjšim od sebe in si na neki način pridobiti simpatije kompletnega parlamentarnega telesa, ne zgolj samega sebe". Dogajanje ocenjuje kot kaotično in zelo slabo pripravljeno, to pa ni najboljša popotnica "za relativno hitro oblikovanje trdne in kredibilne vlade; ali pa morda kaže, da se vzpostavlja neka odgovorna, parlamentarna večina, a tu je treba biti potrpežljiv in pustiti času čas".
Tomšič: Imajo več glasov kot Pozitivna Slovenija in SD skupaj
Politični analitik Matevž Tomšič v strankah SDS, Listi Virant, SLS, DeSUS in NSi, ki so podprle Gregorja Viranta za predsednika DZ, vidi možni obris bodoče vladajoče koalicije. Ocenjuje, da bi lahko stranke SDS, Lista Virant, SLS, DeSUS in NSi, katerih poslanci so podprli Gregorja Viranta za predsednika DZ, tvorile bodočo koalicijo. "Če pogledamo glasove teh petih strank, skupaj jih imajo 50, bi lahko bile vladajoča koalicija, saj imajo več glasov kot ostali dve stranki, Pozitivna Slovenija in SD," je dejal.
Današnje dogajanje v parlamentu opisuje kot "zmedo" oz. "nič kaj novega". "Če pogledamo prejšnjo vladajočo koalicijo, njihove stalne medsebojne konflikte, pa zdaj na relaciji Pozitivna Slovenija–SD, vidimo, da so konflikti na levem delu slovenskega prostora neka stalnica," poudarja Tomšič.
Vse to po njegovem ne nakazuje, da bi lahko Janković vzpostavil neko trdo koalicijo. Neizglasovanje kandidatke Maše Kociper, ki je v prvem krogu dobila zgolj glasove lastnih poslancev, po mnenju Tomšiča kaže na "velik fiasko".
Koalicija le namišljena?
Medtem pa politični filozof Igor Pribac današnje dogajanje v parlamentu vidi kot pogajalsko igro. "Neformalna virtualna koalicija je danes v parlamentu natančno pokazala, do kakšne mere so pogajanja o koaliciji še odprta. In javnost je izvedela, da so povsem odprta in da je koalicija res samo namišljena koalicija, ki bo morala v resnici postaviti sama sebi temelje, ki jih zdaj v tem hipu nima," je komentiral današnje dogajanje v DZ.
Pri vsem tem pa je treba poudariti, da je Virant po izvolitvi povedal, da se morajo koalicijska pogajanja še naprej nadaljevati. Še vedno meni, da mandat za sestavo vlade pripada Jankoviću, čigar stranka je na volitvah dobila največ glasov.
KOMENTARJI (777)
Opozorilo: 297. členu Kazenskega zakonika je posameznik kazensko odgovoren za javno spodbujanje sovraštva, nasilja ali nestrpnosti.