Premier Robert Golob in ministrica Dominika Švarc Pipan sta se ponovno sestala, ministrica pa mu je, kot dogovorjeno, predala poročilo o njenih ugotovitvah glede nakupa sodne stavbe na Litijski cesti v Ljubljani. Pa vendar tudi to poročilo še ni končno, saj naj bi ga po naših informacijah še enkrat dopolnila, in sicer še z nekaterimi podatki o prirejanju dokumentacije, očitno o svojih sumih v zvezi s tem.
Sicer Golob tudi danes ni prejel njene odstopne izjave. Ponovno naj bi se sestala v četrtek in čeprav je možno, da bo odstopno izjavo prejel takrat, tudi to ni 100-odstotno potrjeno.
Kaj točno je v ozadju, ni znano, možnih scenarijev pa je več. Uradna verzija je, da premier in ministrica res temeljito razčiščujeta celotno sliko in ugotavljata, kaj natančno se je pri nakupu zgodilo ter kdo vse je vpleten. A to preiskujejo tudi pristojni organi, torej policija.
Druga možnost ali učinek je, da se predsednik vlade oziroma Gibanje Svoboda nekako zoperstavlja milo rečeno oslabljenemu SD-ju. Še tretji učinek celotne zadeve pa je podaljševanje rokov za odstop, posledično pa tudi podaljševanje časa za iskanje novega ministra ali ministrice, da bi ta čim prej prevzel ministrstvo, ki se kot številni sektorji v državi, sooča z resnimi izzivi. Med drugim z neuresničeno ustavno odločbo glede plač sodnikov.
Ministrica Dominika Švarc Pipan in njena matična stranka SD sta se v središču afere znašli po tem, ko je ministrstvo za nakup prostorov na Litijski plačalo 7,7 milijona evrov, pri čemer pa ni naročilo svoje preverbe cene stavbe, ampak je sprejelo cenitev, ki jo je naročil in plačal prodajalec, podjetnik Sebastjan Vežnaver. Slednji je zanjo leta 2019 odštel 1,7 milijona evrov.
Švarc Pipanova se je tako v zadnjih tednih tudi sama podala v razčiščevanje okoliščin omenjenega nakupa. Dejala je, da je bila pri nakupu zavedena, prst pa pri tem uperila tudi v nekatere uslužbence ministrstva in člane stranke, med drugim generalnega sekretarja SD Klemna Žiberta, ki je s te funkcije tudi odstopil.
Ministrstvo za pravosodje je med drugim pridobilo tudi novo izmero stavbe na Litijski. Površina prostorov znaša 6258,3 kvadratnega metra, izhaja iz izvedeniškega mnenja geodeta Branka Kovača, kar je za več kot tisoč kvadratnih metrov več kot v pogodbi, so sporočili v ponedeljek.
Danes se je ministrica sestala s predsednikom vlade Robertom Golobom in mu predala poročilo s končnimi ugotovitvami. Pred sestankom je za Večer povedala, da premier njene odstopne izjave še ne bo dobil, saj bi se z njim rada prej še pogovorila. Po sestanku na naše vprašanje, ali je poleg poročila Golobu predala tudi odstopno izjavo, ni želela odgovoriti.
Afera je zatresla tudi stranko SD - bodo pred kongresom vodstvo odstopilo?
Po ponedeljkovih zasedanjih več organov stranke so v SD sprejeli odločitev, da se aprila podajo na volilni kongres. "Marsikdo si mogoče tega volilnega kongresa pred evropskimi volitvami ni želel, ampak jaz iskreno verjamem, da je to lahko priložnost naše stranke za nov začetek," je povedala predsednica SD Tanja Fajon, ki je dodala, da za zdaj ostaja na predsedniškem položaju.
Neuradno alternative zanjo na mizi ni. Krožijo pa imena potencialnih kandidatov, ki bi jo, tudi s podporo članstva, utegnili izzvati. Čeprav uradno nekateri to zanikajo. Da bodo začinili kongres in ponudili kandidate za vodstvena mesta, so sicer eksplicitno napovedali le v podmladku.
A koga bodo volili, če ni izpraznjeno nobeno vodstveno mesto; razen mesta glavnega tajnika, ki ga je zapustil Klemen Žibert? To je dilema, ki je le dan po napovedi kongresa zelo zaposlila strankarsko omrežje. Zaradi nejevolje v zvezi s tem se je predsednica po naših informacijah danes tudi predčasno razšla s poslanci.
Da so našli že tudi rešitev, nam je pozno popoldne sporočil v. d. generalnega sekretarja Matevž Frangež, in sicer da bodo zavoljo nesporne in zakonite izvedbe vseh postopkov na dan kongresa odstopili vsi organi stranke - tudi predsednica. Da bi izvedli vse postopke na povsem nesporen in zakonit način, bodo na dan volilnega kongresa podani tudi formalni odstopi organov stranke. Ne gre torej za politično, ampak za formalno dejanje.
V Levici pozdravljajo odločitev SD o nadaljnjem sodelovanju v koaliciji, odstopno izjavo ministrice pa pričakujejo čim prej
V Levici pozdravljajo odločitev Socialnih demokratov, ki je po seriji razčiščevanj ob aferi sodna stavba med drugim odločena nadaljevati delo v koaliciji. "V Levici SD štejemo za tvornega koalicijskega partnerja," je dejal šef poslancev Matej T. Vatovec.
"Mislim, da prispevajo k temu, da koalicija deluje. Pred nami imamo število pomembnih projektov, ki jih moramo izpeljati. To lahko dosežemo samo skupaj, tako kot smo si začrtali v koalicijski pogodbi," je dodal.
Vodja poslancev koalicijske Levice je ob tem dejal še, da bi sicer obvestilo predsednika vlade o odstopu ministrice v državnem zboru pričakoval "že včeraj", vsekakor pa danes oziroma čim prej. Kot je ocenil, mora koalicija "snežno kepo", ki jo sprožila zgodba okoli nakupa prostorov na Litijski, ustaviti, in se posvetiti programsko pomembnejšim stvarem za koalicijo. "Ob tem pa seveda naredimo vse za to, da se tovrstne prakse ne bodo ponavljale," je še dodal.
KOMENTARJI (1115)
Opozorilo: 297. členu Kazenskega zakonika je posameznik kazensko odgovoren za javno spodbujanje sovraštva, nasilja ali nestrpnosti.