Prvi mož krščanskih demokratov Matej Tonin je po porazu treh referendumov sporočil, da Nova Slovenija ne bo več stopila v vlado, ki bi jo vodil predsednik SDS Janez Janša. "To leto je pokazalo, da se vse stvari, pri katerih posredno ali neposredno sodeluje Janez Janša, praktično izrodijo v odločanje o njem in to je za desno sredino na dolgi rok škodljivo," je v oddaji 24UR ZVEČER dejal Tonin. In dodaja: "Zaradi vseh preteklih izkušenj in dejstev je tudi v NSi dozorelo spoznanje, da bomo rekli političnemu veteranu: Dovolj je."
Napoved je nekoliko omilil z besedami, da so sicer v stranki pripravljeni sodelovati v vladi, del katere bi bila tudi SDS.
A Janša ob njegovih besedah ni ostal tiho. Na spletu je namreč opomnil, da je podobne obljube v preteklosti dala tudi nekdanja predsednica stranke Ljudmila Novak. "Ki pa potem ni bila nikoli postavljena pred to dilemo. Odstavili so jo namreč prav tisti, ki so ji te besede položili v usta, na njeno mesto pa so ustoličili Mateja Tonina. Ki se iz te lekcije ni naučil ničesar," je zapisal prvak stranke SDS. Novakova je namreč že pred šestimi leti, ko je še vedno poveljevala stranki NSi, dejala, da dokler bo na čelu SDS, sodelovanja z NSi ne bo.
Novakova o politiki sovražnosti in majavem stolčku
V besedni dvoboj pa se je nato spustila tudi nekdanja predsednica Nove Slovenije, ki je Janši sporočila: "Janez, namig. Ob očitnem majanju tvojega stolčka vstani in pojdi. Slovenija ti bo iskreno hvaležna."
Ob tem je dejala, da je njeno osnovno politično načelo vedno izhajalo iz skrbi do sočloveka, četudi jo to morda včasih škodilo njenemu ugledu in podobi. A da kljub temu od tega ni nikoli odstopala, tega pa tudi nikoli ne bo naredila, saj da "funkcije pridejo in gredo, naša dejanja pa so tista, ki nas zaznamujejo". "Z leti sem začela razumeti, da bo nad mano, ker sem se odločila za politično življenje, vselej lebdel oblak dvoma v iskrenost mojega delovanja. A pri tem sem tudi spoznala, da je izključno na meni kot politiku, ali bodo ljudje verjeli v mojo dobronamernost ali ne," je dejala.
Ob tem je opozorila, da je Novi Sloveniji vedno škodilo, ko so bili prizanesljivi do škodoželjnih napak nekoga drugega. "Še posebej pa nas je uničevalo, ko smo tolerirali sovražnost in mračnost, laži in manipulacije, predvsem pa blatenje človekovega dostojanstva." Sama si želi, da bi bila NSi samostojna, suverena in pokončna politična sila, ki ne bi bila preračunljiva v svojih dejanjih, temveč bi sledila svojim vrednotam in srcu naroda, ki mu želi vladati.
"Nič ni hujšega v življenju kot to, da človek ne more razviti svojega potenciala zaradi ustrahovanja in groženj nekoga drugega. Zato sem že leta 2016 kot predsednica NSi jasno povedala, da si z nekom, ki ustrahuje, grozi in podpihuje sovraštvo, nikoli več ne želim vladati." S temi besedami je podprla tudi soglasno odločitev izvršilnega odbora stranke NSi. Poudarila je še, da imajo v demokraciji ljudje vedno prav: "In ljudje so letos na demokratični način s svojim glasom na volitvah jasno spregovorili."
Dodala pa je še, da razdeljeni in ujeti v preteklosti travm Sloveniji izzivov prihodnosti ne bo uspelo premagati, posledično pa da nam grozi "izguba naše identitete in ugasnitev ognja slovenskega upanja po demokratični, svobodni in napredni samostojni državi". A ceno tega bodo, kot je še opozorila, plačali naši potomci.
Golob: Besede Tonina so težko pričakovane in modre
Besede predsednika NSi, da ta stranka ne bo šla več v vlado, ki bi jo vodil Janša, je komentiral tudi predsednik vlade Robert Golob. Ki je po poročanju STA te besede označil za "težko pričakovane in modre". A ob tem je dejal, da je škoda, da jih niso izrekli že pred dvema letoma. V tem primeru bi bila namreč po njegovih besedah Slovenija danes boljša. "Ampak nikoli ni prepozno," je dodal.
Ostre besede med predstavniki strank NSi in SDS so sledile po sporočilu Tonina, ki je sledilo padcu vseh treh referendumov. Takrat je dejal, da so bile vsebinske dileme potisnjene v ozadje, ljudje pa da so se ponovno odločali zgolj za ali proti politiki, ki jo pooseblja Janez Janša. Desna sredina je izgubila že tretje ljudsko odločanje letos in čas je za samorefleksijo, menijo v Novi Sloveniji. Janša je Toninu takrat odgovoril z zapisom, da bo stranka NSi, dokler bo kritizirala vse, ki se v teh razmerah še borijo, na volitvah životarila pod 10 odstotki podpore.
KOMENTARJI (1415)
Opozorilo: 297. členu Kazenskega zakonika je posameznik kazensko odgovoren za javno spodbujanje sovraštva, nasilja ali nestrpnosti.