Po parlamentarnih in predsedniških sinoči še tretji poraz desnice na letošnjih volitvah, medtem ko so volivci škarje in platno ponovno zaupali koaliciji. "Danes smo priča temu, da so volivci poražencu iz aprila ponovno povedali, da je poraženec," je rezultate komentiral predsednik vlade Robert Golob.
A vprašanje, ali si bodo po poraznih rezultatih v SDS nalili čistega vina, na levici ostaja."Ne pričakujem, da bo kdo odstopil. Tudi v penzijo verjetno še noben ne bo šel. Vsaj ne še jutri. Pričakujem, da bodo politiki ponižno sprejeli to, kar so volivci danes sporočili. In se politiki vseh barv potrudili, da to voljo ljudstva tudi udejanjimo," dodaja Golob.
Da volja ljudstva ne predstavlja odločitve o vsebini zakonov, pač pa le o podpori določeni politični opciji, pa medtem razloge za neuspeh utemeljujejo v SDS. "Kdo je za tega, kdo je za tistega, namesto da bi se ljudje odločali, kaj je zanje bolje. In potem ni čudno, če so razmere v Sloveniji podobne tistim v Nemčiji leta 1933," je dejal poslanec SDS Branko Grims.
Zgroženi nad to Grimsovo izjavo medtem na nemškem veleposlaništvu odgovarjajo, da lahko v Sloveniji vsakdo svobodno izrazi svoje mnenje in na referendumih glasuje brez pritiska in strahu.
A da volitve, kjer se neposredno ali posredno pojavi Janez Janša, postanejo iracionalne in emocionalne, se strinjajo tudi v drugi opozicijski stranki, Novi Sloveniji (NSi). Prvak stranke Matej Tonin je v prvem odzivu ugotavljal, da je na slovenski desnici potrebna temeljita samorefleksija o tem, kako naprej. Letošnje leto je pokazalo, da rezultati, kompetence in vsebina niso odločilni.
"Najprej samorefleksija, da res ocenimo situacijo, da pogledamo, kako stojimo. Ker ne stojimo dobro. In potem na novo zastaviti vsebinsko, vrednostno in tudi kadrovsko," mu je pritrdil Jernej Vrtovec.
Da morajo nastali požar najprej pogasiti pred svojimi vrati, jim je odgovaril Janša, saj da bo Nova Slovenija, dokler bo zgolj sledila sirenam in kritizirala tiste, ki se v teh razmerah še borijo, ter na mestu načel imela vinjeto, životarila pod desetimi odstotki.
Nova Slovenija na izvršnem odboru: Političnemu veteranu bomo rekli ne!
NSi se je prav danes srečala na izvršnem odboru, kjer je beseda tekla o seriji porazov ter samorefleksiji na desnici, ki jo napoveduje Matej Tonin. Ta je bil tudi gost v oddaji 24UR ZVEČER. "Morda smo predlogo vztrajali, v dobrohotni veri, da je to dobro za vlado, v podpori Andreju Vizjaku. Morda smo bili premalo glasni pri STA-ju, pri tožilcih. To so bile vse take manj pomembne teme, ki pa so povsem zasenčile vse ostalo dobro in pomembno delo vlade," je dejal.
Poudaril je, da je odločitev NSi, ali z nekom želi sodelovati in ga podpirati ali ne. "To leto je pokazalo, da se vse stvari, pri katerih posredno ali neposredno sodeluje Janez Janša, praktično izrodijo v odločanje o njem, in to je za desno sredino na dolgi rok škodljivo," ugotavlja Tonin. In dodaja: "Zaradi vseh preteklih izkušenj in dejstev je tudi v NSi dozorelo spoznanje, da bomo rekli političnemu veteranu: Dovolj je."
In še: "Na vprašanje, ali bo NSi še sodelovala v vladah, ki jih bo vodil Janez Janša, je odgovor ne. Če pa bomo sodelovali v vladah, kjer bo zraven tudi SDS, je odgovor da."
Ob tem Tonin izpostavlja, da ima sedanja vladajoča koalicije v rokah vse institucije, kar za državo ni dobro. In zato, pravi, nujno potrebujemo močno desno sredino.
Karte na desnici bi sicer zagotovo premešala samostojna pot Anžeta Logarja. Toda ali in kako bo izkoristil pridobljen politični kapital, še ni jasno. Na vprašanje, ali se pogovarja tudi z njim, je Tonin odgovoril, da se, a da ga ne sprašuje ga o njegovih političnih načrtih in namerah.
KOMENTARJI (801)
Opozorilo: 297. členu Kazenskega zakonika je posameznik kazensko odgovoren za javno spodbujanje sovraštva, nasilja ali nestrpnosti.