Pivčeva je vodenje DeSUS po 15 letih iztrgala iz rok Karlu Erjavcu in postala prva ženska na čelu stranke.
Kdo je Aleksandra Pivec?
Pivčeva se je rodila 26. marca 1972, poklicno pot pa je začela kot mlada raziskovalka na Fakulteti za kemijo in kemijsko tehnologijo Univerze v Ljubljani. Doktorirala je s področja kemijskega inženirstva.
Bila je strokovna raziskovalka v Znanstveno-raziskovalnem središču Bistra na Ptuju, ki ga je šest let tudi vodila. Delovala je na področju priprave in vodenja ter koordinacije nacionalnih in mednarodnih razvojnih, znanstveno-raziskovalnih in aplikativnih projektov, med njimi priprave publikacij ter črpanje evropskih sredstev.
Pot je nadaljevala na uradu vlade za Slovence v zamejstvu in po svetu, kjer je bila pristojna za področje razvoja in pomoči pri povezovanju razvojnih interesov in aktivnosti med Slovenci na tujem ter rojaki doma na področjih kulture, izobraževanja, gospodarstva, mladih in EU sodelovanja.
Na zadnjih državnozborskih volitvah je kandidirala za poslanko na listi DeSUS, a poslanskega sedeža ni dobila. Stranka jo je nato predlagala za ministrico v Šarčevi vladi, kjer od septembra 2018 vodi resor kmetijstva. Med prednostnimi nalogami v mandatu je tedaj izpostavila pripravo na izvajanje skupne kmetijske politike v prihodnji finančni perspektivi, zagotavljanje varne hrane ter upravljanje s tveganji, ki jih prinašajo podnebne spremembe.
Takoj se je odpravila tudi na teren. Na obiskih pri kmetih se je seznanila s položajem in težavami oz. ovirami pri kmetovanju in gozdarjenju, zanimali so jo dejavniki, ki vplivajo na podeželje in njegov razvoj. V Pomurju je obiskala prašičerejce, v gozdovih si je ogledala poškodbe zaradi podlubnikov, srečevala se je z vinarji. Čebelarjem je obljubila pomoč zaradi slabe letine, ribičem pa podporo pri črpanju evropskih sredstev. S trgovci se je pogovarjala o odpravi nepoštenih poslovnih praks v verigi preskrbe s hrano. Maja lani je v Vatikanu papežu Frančišku podarila slovenski čebelnjak.
Zavzemanje za kmete je pokazala tudi junija lani, ko je ob očitkih o neodzivnosti ministrstva za okolje in prostor vladi v sprejem predlagala interventni zakon o odvzemu medvedov in volkov iz narave, ki so v tistem času vsakodnevno povzročali škodo z napadi na drobnico in druge domače živali.
Da namerava na kongresu DeSUS izzvati dolgoletnega predsednika stranke Karla Erjavca, so mediji začeli namigovati že poleti, novembra pa je ta ugibanja potrdila tudi sama. Kot je pojasnila, se je tako odločila na prigovarjanje posameznih članov stranke in več teritorialnih odborov, ki v stranko verjamejo in ji zaupajo, a menijo, da potrebuje svežo energijo, odprte odnose, skupinsko delo in soodločanje ter aktivno udeležbo pri obravnavi tem.
"Sem ženska, razmeroma mlada političarka, zato menim, da s svojim načinom razmišljanja in dela lahko ponudim novo pot sokreiranja in odločanja, drugačen pogled na delo v stranki in drugačen pristop k vodenju," je tedaj navedla Pivčeva. Predvsem pa si je zaželela, da DeSUS postane tudi stranka, ki gradi "iskren most med generacijami".
Afera SRIPT ji očitno ni škodovala
V istem času so v javnost prišle novice o sumu nepravilnosti pri projektu Strateško razvojno inovacijsko partnerstvo Turizem (SRIPT), pri katerem je sodelovala tudi Pivčeva. Projekt, sofinanciran z evropskim denarjem, je pri gospodarskem ministrstvu prijavila Turistično gostinska zbornica Slovenije, katere direktorica Klavdija Perger je morala zaradi suma kaznivih dejanj goljufije, goljufije na škodo EU in ponarejanja listin v začetku novembra oditi s položaja.
Pivčeva, ki je pri projektu SRIPT sodelovala v času, ko je bila še državna sekretarka na uradu vlade za Slovence v zamejstvu in po svetu, je bila sicer tarča medijskih očitkov o domnevnih nepravilnostih, vendar pa ni bila med poznejšimi ovadenimi v tej zgodbi. Tudi sama je ves čas zatrjevala, da je svoje delo opravila pošteno in legitimno, kljub temu pa je kadrovska komisija DeSUS sprva izrazila vsebinske zadržke do njene kandidature za predsednico stranke.
Prav tako je ni podprl Erjavec, pač pa je premierja izzval, naj se izjasni, ali kot ministrica še uživa njegovo zaupanje. Med obema ministroma stranke DeSUS v manjšinski vladi se je v zadnjih tednih vnel tudi oster in na trenutke umazan javni spopad.
KOMENTARJI (80)
Opozorilo: 297. členu Kazenskega zakonika je posameznik kazensko odgovoren za javno spodbujanje sovraštva, nasilja ali nestrpnosti.