Če je kriza, je kriza za vse, zato so poslanci 5. marca letos sprejeli Zakon o začasnem znižanju plač funkcionarjem za obdobje 12 mesecev. ''Tudi premier Borut Pahor je ministre uvrstil za en plačni razred nižje, kar pomeni, da imajo funkcionarji zmanjšane plače za štiri odstotke, ministri pa imajo dejansko zmanjšane za osem odstotkov,'' so sporočili z ministrstva za javno upravo. Z znižanjem plač 1690 funkcionarjem izvršne in sodne veje naj bi skupno prihranili 2,5 milijona evrov, nižje plače pa naj bi prejemali vsaj do aprila 2010.
''Poslanske plače so se v preteklosti že nižale, pred nekaj leti za 20 odstotkov. Tudi v luči krize smo poslanci januarja letos sprejeli soglasje o znižanju poslanskih plač, in sicer za en razred. Tako bomo tudi v prihodnje preučili vsak predlog, ki bi pripomogel k izboljšanju javnofinančne situacije v Sloveniji,'' so sporočili iz poslanske skupine SD. Tudi v LDS so se strinjali z nižanjem plač ''kot odziv na aktualne gospodarske razmere''.
Tanko (SDS): Vlada se ukvarja s kavicami
Vodja poslanske skupine opozicijske SDS Jože Tanko pa opozarja, da je "čas finančne in gospodarske krize čas za resne in premišljene ukrepe, ki bi jih morala predlagati vlada, ne pa za populistično-aktivistične akcije, s katerimi se poskuša zakrivati neučinkovito, jalovo delo vlade in koalicije''. ''Paket ukrepov, ki ga je predlagala SDS, sta vlada in koalicija vehementno zavrnili. Posledice koalicijskih ravnanj pa so očitne in znatne. Ker ni razvojnih ukrepov vlade, s katerimi bi olajšali pogoje dela gospodarskim družbam in s.p., jim omogočili realizacijo razvojne naložbene politike v opremo, programe, kadre in trge, s čimer bi zagnali gospodarsko rast, se, žal, intenzivno ukvarjamo s kavicami, rezanim cvetjem, regresi in podobnimi malenkostmi, ki v strukturi prihrankov ali učinkov ne pomenijo skoraj nič."
Poudaril je, da so bile sicer poslanske plače v devetdesetih letih prejšnjega stoletja z začasnim ukrepom že trajno znižane za okrog 20 odstotkov. ''Dodatno so bile poslanske plače znižane še leta 2006 za okrog 170 evrov neto (tega znižanja niso podprli v SD, LDS, SNS in DeSUS), letos pa še za en plačni razred. Kljub tem posegom v poslanske plače se razmere v državi poslabšujejo. Še vedno pa v SDS pričakujemo sistemski pristop vlade z učinkovitimi ukrepi, ki bodo slovensko gospodarsko rast dvignili vsaj na raven Češke ali Poljske," upa Tanko.
V SLS medtem menijo, da bi bilo treba vprašanje varčevalnih ukrepov reševati ''sistemsko za celotni javni sektor, tako za javne uslužbence kot za poslance in ostale funkcionarje''. ''V SLS se zavzemamo, da bi se to zgodilo čim prej, tudi v luči še vedno prevelikega odliva proračunskih sredstev za javno upravo, in seveda temu ukrepu tudi ne bomo nasprotovali,'' so zatrdili.
Veliko nekdanjih poslancev prejema nadomestilo plače
Torej nekateri poslanci bi si plače, če bi bilo potrebno, še znižali. Najvišjo, 6.250 evrov bruto, je septembra prejel predsednik državnega zbora Pavel Gantar, najnižjo, 3.720 evrov bruto, pa Vito Rožej. Veliko je tudi nekdanjih poslancev, ki lahko leto dni po prenehanju mandata prejemajo nadomestilo plače. Lani jo je prejemala le Polonca Dobrajc v višini 4.860 bruto, letos pa jih je še 29, ki skupno dobijo več kot 120.000 evrov mesečno, kar letno znese skoraj 1,5 milijona. A že naslednji mesec bo en manj, saj je Aleš Gulič postal direktor Urada za verske skupnosti.
KOMENTARJI (127)
Opozorilo: 297. členu Kazenskega zakonika je posameznik kazensko odgovoren za javno spodbujanje sovraštva, nasilja ali nestrpnosti.