
Nadškof Rode je ob tem za 24 ur radijske novice povedal: "Dejansko mora človeštvo danes bolj kot kdajkoli prej zopet najti pot k složnosti, ki jo žal pretresajo sebičnost, sovraštvo oblastiželjnost in maščevalnost."Papeževa letošnja poslanica govori o vzgoji za mir, ki da je vedno aktualna naloga. Sveti oče je letošnjo poslanico zaključil z antičnim pregovorom Omnia vincit amor - ljubezen vse premaga.
Papež Janez Pavel II. se s posebno poslanico z naslovom Vedno aktualna naloga: Vzgajati za mir obrača k začetku svojega papeževanja. Sveti oče je namreč leta 1979 izdal svojo prvo poslanico, kjer je prav tako govoril o vzgoji za mir, letos pa papež dodaja, da je to vedno aktualna naloga.
"V 25 letih svojega papeževanja nisem nehal dvigati glasu pred Cerkvijo in svetom, da bi verne in vse ljudi dobre volje povabil, naj si vzamejo k srcu zadevo miru, da bi tako prispevali k uresničevanju te velike dobrine in zagotovili svetu boljše čase v vedrem sožitju in medsebojnem spoštovanju," je v poslanici zapisal papež, ki se kljub nasilju, ki vlada v svetu, nagiba k optimizmu. Po njegovem mnenju je mir možno doseči, zato je vsem naložena dolžnost, da vzgajajo mlade rodove za ta ideal.

Papež meni, da sta glavna pogoja za mir spoštovanje mednarodne ureditve in ravnanje po obveznostih, ki so jih sprejeli voditelji narodov in njihovi zakoniti zastopniki. Po 2. svetovni vojni se je marsikaj spremenilo na bolje; predvsem ima papež v mislih ustanovitev Združenih narodov, ki imajo v svojem jedru prepoved uporabe nasilja. Papež je prepričan, da nihče ne sme delovati samovoljno, temu načelu je po njegovem mnenju treba dati večji pomen. Mnogi komentatorji v tem papeževem mnenju vidijo predvsem kritiko politike ameriškega predsednika Georgea Busha v Iraku.
Papež govoril tudi o terorizmu
Druga tema, ki jo papež obravnava v letošnji poslanici, je problem terorizma, ki je vse bolj agresiven. V boju proti terorizmu pa so potrebni pravni postopki. "Če hoče biti uspešen, se boj proti terorizmu ne more izčrpati zgolj v zatiranju in kaznovanju. Bistveno je, da potrebno uporabo sile spremlja pogumna in trezna analiza nagibov, ki so v ozadju terorističnih napadov," je zapisal papež.
Narode je treba vzgajati k spoštovanju prava
Papež je poslanico zaključil s sklepi, da je potrebno narode vzgajati k spoštovanju prava. Ob tem je dodal, da mora ljubezen dopolnjevati pravičnost, saj zgolj pravičnost ne zadostuje, če se ne odpre globlji moči - ljubezni. Papež poziva tudi k odpuščanju, saj po njegovem mnenju miru brez odpuščanja ni. Letošnjo poslanico papež zaključuje z antičnim pregovorom Omnia vincit amor (Ljubezen vse premaga).
In kot je prepričan Rode so zadnje misli lahko tudi temelj za ureditev velikega slovenskega problema sprave in odpuščanja.