svetovni dan miru

Policija po Planici iskala več izgubljenih stvari in tudi tri ljudi
01. 04. 2025 17.34S Policijske uprave Kranj so po končanem prazniku pod Poncami, za katerega so poudarili, da je največja štiridnevna športna prireditev v Sloveniji, poslali zaključno poročilo. Največ dela so imeli z izgubljenimi predmeti, glede na veliko število obiskovalcev so zabeležili le nekaj kršitev javnega reda in miru, poleg izgubljenih stvari pa so pomagali iskati tudi ljudi. Šlo je za tri mlajše Slovence, ki so odtavali, a bili nazadnje vsi srečno najdeni.

Kako v alpsko dolino brez cest spraviti 500 ton materiala na dan
09. 02. 2025 09.30Kolosalni napori vojaškega transporta med soškimi bitkami prve svetovne vojne so na eni strani dokaz trdoživosti neke generacije, na drugi pa posledica ambicioznih planov vojaških načrtovalcev, ki so iskali inovativne rešitve za oskrbovanje hrane, streliva in ostale opreme lačnih armad. In medtem ko je večina drugih vojska v Veliki vojni bojevala bitke na bolj dostopnih območjih, sta avstro-ogrska in italijanska vojska krvavo bitko bili v slovenskem visokogorju, kjer je bilo oskrbovanje prava nočna mora. Veliki izzivi pa vedno privedejo do genialnih rešitev. In ena od teh tiči v Rabeljskem rudniku pod Mangartom.

V Gazi pod ruševinami po ocenah na tisoče trupel, Izrael izpustil 90 Palestincev
20. 01. 2025 06.44Izrael je okviru dogovora o prekinitvi ognja na območju Gaze iz zaporov izpustil 90 Palestincev, večinoma žensk in mladoletnikov, ki so jih ob vrnitvi na zasedenem Zahodnem bregu pozdravile navdušene množice. Pred tem je v prvi izmenjavi po uveljavitvi premirja palestinski Hamas v nedeljo Izraelu predal tri talke. V Gazi dan po prekinitvi ognja poteka iskanje na tisoče ljudi, ki naj bi bili še vedno pokopani pod ruševinami. Po ocenah oblasti v razdejani palestinski enklavi je pod ruševinami več kot 10.000 trupel. V palestinsko enklavo je po navedbah egiptovskega Rdečega polmeseca vstopilo več kot 200 tovornjakov s pomočjo.

Od gojitelja arašidov do predsednika ZDA
30. 12. 2024 06.24Umrl je najstarejši še živeči nekdanji predsednik Združenih držav Amerike Jimmy Carter. Novico je za ameriške medije potrdil njegov sin. Star je bil 100 let. Carter je od skromnih začetkov na podeželju Georgie vodil državo med letoma 1977 in 1981. Leta 2002 je dobil Nobelovo nagrado za mir.

Od umorjenega Kennedyja do Watergata in Monice Lewinsky
03. 11. 2024 16.00Pomembno je razlikovati med ambicijami predsednikov in omejitvami, na katere naletijo v času svojega predsedovanja. Vse, kar so povedali med predsedniško kampanjo, je lahko postranskega pomena, saj imajo omejena pooblastila. Lincoln denimo ni želel državljanske vojne, Roosevelt je želel končati depresijo, Reagan je želel spodbuditi gospodarstvo in Bush verjetno ni imel namena narediti invazije na Afganistan. A so nastopile še druge sile in spodkopale njihovo predsedstvo ter odločile o končnem cilju. In kaj so prinesli ameriški predsedniki med in po drugi svetovni vojni?

Pirc Musarjeva: V miru in tišini, se spomnimo vseh, ki so nam bili blizu
01. 11. 2024 07.01Za današnji dan spomina na mrtve, ki je državni praznik in dela prost dan, je značilen obisk grobov pokojnih sorodnikov in prijateljev s polaganjem rož in prižiganjem sveč. Državni vrh na čelu s predsednico republike Natašo Pirc Musar je na Kongresnem trgu v Ljubljani položil venec k spomeniku vsem žrtvam vojn in z vojnami povezanim žrtvam. Predsednica je ob tem izrazila željo, da bi uspeli zapreti to poglavje slovenske zgodovine.

Od predsednika, ki je to bil le 32 dni, do grešnega kozla za veliko depresijo
27. 10. 2024 07.00Vloga ameriškega predsednika se je skozi stoletja močno spreminja, od ustanovnega očeta Georgea Washingtona do sodobnih izzivov s katerimi se sooča Joe Biden. Vrhovni poveljnik države ni oblikoval le nacionalne politike, temveč je odražal tako kulturne, družbene kot politične tokove po celem svetu. Kakšne so bile prelomne odločitve in trajna zapuščina predsednikov, ki na svetovno politiko vplivajo še danes?

BLOG: Črni čaj
29. 09. 2024 07.43Črni čaj je ena izmed najbolj priljubljenih pijač na svetu z dolgo zgodovino, ki sega več tisoč let nazaj. Gre za pijačo, ki ni zgolj del vsakdanjika, temveč je prepletena s kulturnimi in družbenimi obredi številnih narodov. V današnjem blogu bomo raziskali zgodovino črnega čaja, njegove številne koristi za zdravje, kaj vsebuje in zakaj ga po svetu tako množično pijejo. Dotaknili se bomo tudi drugih načinov uporabe, zanimivosti in previdnosti, ki jo velja upoštevati pri pitju te pijače.

'Najmanjši skupni imenovalec svetovnega reda je lahko samo eden – mir'
02. 09. 2024 14.27Na Bledu se je pod naslovom 'Svet vzporednih realnosti' začel 19. Blejski strateški forum. Naslov naj bi odražal potrebo po iskanju mostov za preseganje razdorov. V duhu tega bo vsebinski fokus dvodnevnega foruma poziv k sodelovanju v skupno dobro. Dogodka se je udeležila tudi predsednica Evropske komisije Ursula von der Leyen.

Nenavadna ljubezen: stoletni Franc spet v 'svoji tridsatčetverki'
08. 08. 2024 09.10S poskočnim korakom in širokim nasmehom Franc Primožič, ki bo jutri napolnil častitljivih 100 let, premaguje stopnice Parka vojaške zgodovine v Pivki in se vzpenja proti poligonu, kjer ga čaka njegova "ljubica", kot pravi. In ko nekaj minut pozneje v hangarju zagleda T-34, sovjetski tank, kakršnega je sam vozil pred skoraj 80 leti, ne more skriti navdušenja. Z roko proti njemu začne pošiljati poljube. "Koliko spominov!" zavzdihne. Komaj čaka, da se vkrca.

Vodišek pred zadnjim dnem v odličnem položaju za zlato medaljo
07. 08. 2024 17.31Koprčan Toni Vodišek se je s prvim mestom neposredno uvrstil v četrtkov finale olimpijskih iger v formuli kite, saj v sredo ni bilo dovolj vetra v marini v Marseillu, kjer tekmujejo jadralci. Opravili so le regati za medalje v razredih ilca.

'Če danes v Sloveniji najdemo politike, ki podpirajo Orbana, potem nas to lahko skrbi'
04. 08. 2024 07.39"Mir brez svobode sam po sebi ni veliko vreden." Tako pravi Vojko Volk, državni sekretar v kabinetu predsednika vlade, pristojen za mednarodne zadeve ter nacionalno in mednarodno varnost. Z velikim poznavalcem področja in izkušenim diplomatom smo se pogovarjali o ključnih izzivih današnjega sveta – vojni v Ukrajini, konfliktu v Gazi, razmerjih med velesilami, stanju Evropske unije, migracijah, varnosti, (strateških) ciljih Slovenije, "novem svetovnem redu" in tistih, ki ga želijo ustvariti – ter seveda, o temi zadnjih dni, to je sodelovanju Slovenije v zgodovinski izmenjavi zapornikov med Zahodom in Rusijo.

Lukan: OI so edinstven dogodek, športniki garamo za ta najvišji cilj
01. 08. 2024 12.17Sedemčlanska slovenska atletska reprezentanca bo s svojimi nastopi na olimpijskih igrah v Parizu pričela v petek. Atletsko odpravo sestavljajo Lia Apostolovski, Klara Lukan, Neja Filipič, Anita Horvat, Matic Ian Guček, Kristjan Čeh in Tina Šutej.

Modi jasen v Moskvi: 'Vojna ni rešitev za vse težave'
09. 07. 2024 15.55V času, ko so se voditelji Nata zbrali v Washingtonu, se sestajajo tudi drugi pomembni svetovni politični akterji. Indijski premier Narendra Modi se je namreč sestal z ruskim predsednikom Vladimirjem Putinom in skušal poglobiti odnose med jedrskima silama, vendar je poudaril, da vojna vsekakor ni rešitev za težave.

'Naredimo konec prilagajanju zgodovine trenutnim političnim interesom'
24. 06. 2024 16.37Slovenija bo v torek ob 33. obletnici osamosvojitve praznovala dan državnosti, že danes pa so po državi potekale številne slovesnosti. Časi pred osamosvojitvijo niso bili lahki, a smo znali videti svetlo prihodnost, je na proslavi ob dnevu državnosti poudarila predsednica republike Nataša Pirc Musar. Zdaj so na obzorju temni oblaki, nanje moramo biti pripravljeni, a prebrodimo jih lahko le skupaj. Zato moramo vsak dan dokazovati, da smo skupnost, je pozvala.

Zelenski poziva na mirovni vrh: 'Noben narod ne more sam ustaviti takšne vojne'
26. 05. 2024 11.21Pod taktirko Ukrajine in Švice se bliža mirovni vrh za mir v Ukrajini, z začetkom 15. junija. V ospredju pogovorov bo načrt ukrajinskega predsednika Volodimirja Zelenskega, ki govori o zahtevah, ki jih je Kijev oblikoval v desetih točkah. "Obračam se na svetovne voditelje sveta, ki so še vedno ob strani globalnim prizadevanjem za svetovni mirovni vrh. Prosimo, podprite svetovni mirovni vrh s svojim vodenjem in udeležbo," je Zelenski voditelje sveta pozval v video nagovoru. Udeležbo na mirovnem vrhu je po naših informacijah potrdil tudi slovenski premier Robert Golob.

Resolucija o mednarodnem dnevu spomina na genocid sprejeta
23. 05. 2024 06.44Generalna skupščina Združenih narodov je sprejela Resolucijo o mednarodnem dnevu spomina na genocid v Srebrenici leta 1995. Slovenija je bila med predlagateljicami resolucije. Pri tem so izhajali iz mednarodnih načel priznanja, spomina ter spoštovanja žrtev in preživelih v genocidu.

Evropski milijoni – za koga?
23. 05. 2024 15.49Brez te pomoči, bi bili naši kraji obsojeni na počasno umiranje ...

Ob dnevu upora proti okupatorju pri spomeniku OF položili venec
27. 04. 2024 11.53Predsednica republike Nataša Pirc Musar je v poslanici ob dnevu upora proti okupatorju izpostavila 27. april kot dan, ko se spominjamo poguma in odločnosti prednikov v boju proti zlu okupatorja. Kot družba se tudi danes soočamo s spodkopavanjem temeljnih vrednot, čemur se moramo upreti, pa je v poslanici ob dnevu upora proti okupatorju izpostavil premier Robert Golob. Medsebojno spoštovanje in upoštevanje razlik morata po njegovih besedah ostati naši osnovni načeli, če želimo živeti v miru in graditi prihodnost.

Dan spomina na žrtve holokavsta: 'Nedolžni ljudje, ki jih je pokosil srp sovraštva'
27. 01. 2024 13.02Predsednica republike Nataša Pirc Musar je v poslanici ob mednarodnem dnevu spomina na žrtve holokavsta spomnila na številne spopade, ki divjajo po svetu in v katerih še vedno najbolj trpijo nedolžni ljudje, ki si želijo le miru. Kot je dodala, gre za teptanje človečnosti in grobo ignoranco humanitarnega prava. Ob mednarodnem dnevu spomina na žrtve holokavsta se je predsednik vlade Robert Golob srečal s predsednikom Judovskega kulturnega centra Robertom Waltlom. Srečanje je potekalo v znak spoštovanja do vseh žrtev holokavsta ter kot izraz predanosti ohranjanju spomina na to temno obdobje zgodovine.

'Hutijevci se bodo zaradi napada na Jemen še bolj opogumili'
12. 01. 2024 10.45ZDA in Združeno kraljestvo so bombardirali več jemenskih mest, ampak trdijo, da ciljajo samo na hutijevske cilje. Po trditvah nekaterih analitikov pa jemenskih upornikov napadi, ki jih vodijo ZDA kot povračilo na njihove napade na ladje, še zdaleč ne bodo odvrnili, temveč jih bodo še bolj opogumili.

Tajvanski otok Matsu, prvi korak na poti Kitajske
07. 01. 2024 16.12Topel svež morski zrak subtropske tajvanske zime nas objeme na stopnicah letala po pristanku na otoku Matsu. Let nad Tajvansko ožino je bil miren, v enem najbolj nevarnih morskih prehodov na svetu je morje spokojno, pod letalom pa vidimo na desetine tovornih ladij, še več je ribiških. Svoboda odprtega morja, neovirana navigacija v tej ožini je trenutna rdeča črta geopolitičnih odnosov med Kitajsko in demokratičnimi državami. Rdeča črta, ki jo kitajska partija poriva vedno dlje v svobodni svet.

Pojdite v miru
24. 12. 2023 09.35To je stavek in pozdrav, ki ga ob koncu maše v cerkvi izreče duhovnik. In mi, še preden ga bom zaslišal ponoči, ni dal miru. Zato sem se usedel za računalnik in nastal je ta zapis.

Izrael silovito bombardiral Han Junis: 'V Gazi več ni varnega mesta'
06. 12. 2023 09.39Humanitarne razmere na jugu Gaze, kjer Izrael krepi napade, se vse bolj zaostrujejo. Po navedbah očividcev že več deset tisoč ljudi biva v šotorih na ulicah mesta Han Junis. Izraelske sile so medtem prebivalce na vzhodu mesta pozvale k evakuaciji na zahod mesta oziroma v Rafo ob meji z Egiptom.

Vinales: Marquez bo vnesel nemir med Ducatijeve dirkače
30. 11. 2023 12.20Že dan po koncu sezone svetovnega prvenstva v motociklizmu so bile znane postave ekip za naslednjo sezono. Zadnji košček sestavljanke razreda motoGP je postavil Italijan Fabio Di Giannantonio, ki bo po novem član ekipe VR46 Ducati. Že pred tem je mesto v tej ekipi sprostil njegov rojak Luca Marini, ki se bo preselil k tovarniški ekipi Honde. Pri Aprilii pa ostaja Španec Maverick Vinales, ki je v pravkar končani sezoni zasedel sedmo mesto v skupni razvrstitvi, zmogel pa je 204 točke.

Francija si želi trajne prekinitve ognja med Izraelom in Hamasom
22. 11. 2023 18.25Svetovni voditelji odobravajo napovedano začasno humanitarno premirje in izpustitev talcev na območju Gaze. "Vsak dan, ko so te matere in otroci talci teroristov, je en dan preveč," je dejala predsednica Evropske komisije. "Gre za pomemben korak, ki mu mora slediti vrnitev vseh talcev," je dejal premier Golob. Poudaril je še, da mora biti zaščita civilistov, bolnišnic in šol zagotovljena tudi po humanitarni prekinitvi spopadov. Fajonova pa je poudarila zavezanost rešitvi dveh držav, ki naj vodi v trajen mir.

V izraelskih napadih na Gazo doslej ubitih za okoli 200 razredov otrok
20. 11. 2023 21.13Približno polovica populacije v Gazi, ki šteje okoli 2,3 milijona ljudi, je otrok. Samo v zadnjih 44 dneh odkar Izrael izvaja prekomerne "povračilne" bombne napade je bilo v tej palestinski enklavi ubitih najmanj 5500 otrok. To je za skoraj 200 razredov otrok, mnogi med njimi so sicer še predšolski otroci.

Državni vrh položil venec k spomeniku žrtvam vseh vojn v Ljubljani
01. 11. 2023 07.10Predsednica republike Nataša Pirc Musar je ob dnevu spomina na mrtve v spremstvu državne delegacije položila venec k spomeniku vsem žrtvam vojn in z vojnami povezanim žrtvam ob ljubljanskem Kongresnem trgu. Polaganje venca so pospremile salve garde Slovenske vojske, zvok trobil policijskega orkestra in kvartet pevcev. Po državI se je sicer na današnji praznik zvrstilo več komemoracij in polaganj vencev.

Zdravnica iz Srebrenice na maršu smrti: 'Bili smo lahka tarča'
11. 07. 2023 14.06"Še danes, ko pada dež, si predstavljam, kako pada po ljudeh, ki se skušajo prebiti na varno," pravi Fatima, ena od petih zdravnic v Srebrenici v času vojne in ena redkih žensk, ki so se 11. julija pridružile moškim na tako imenovanem maršu smrti. Ko je mesto padlo, namreč ni želela čakati, kaj se bo zgodilo in ali bo preživela. Želela se je izogniti mučenju in posilstvom, zato je usodo vzela v svoje roke in se z bratom, drugimi moškimi in peščico žensk odpravila čez gozdove do Tuzle. Sama je med vojno in v genocidu izgubila 40 sorodnikov, danes pa v porodnišnici v Tuzli pomaga na svet novorojenčkom.

Ob 28. obletnici genocida v Srebrenici pokopali 30 žrtev
11. 07. 2023 09.24V spominskem centru v Potočarih so na spominski slovesnosti ob 28. obletnici genocida v Srebrenici pokopali posmrtne ostanke 30 žrtev genocida, v katerem so sile bosanskih Srbov v samo nekaj dneh po zavzetju te bošnjaške enklave 11. julija 1995 ubile več kot 8300 Bošnjakov, večinoma moških in dečkov. Slovenija ob obletnici svari pred relativizacijo genocida, EU pa je obsodila zanikanja genocida.