Država je iskala pomoč v tujini. Specialci in železničarji so se zbrali na postaji, da bi pomagali pri izvedbi diplomatskega trika, ki je bil v načrtu sredi vojne v Ljubljano pripeljati vrhunskega politika. ''V bistvu je bil načrt tak, da gremo v Avstrijo, kjer se nam bo pridružil Genscher in potem skupaj v Ljubljano,'' se spominja vodja spremstva Janez Košir, kako so zaradi zapore zračnega prostora načrtovali pot.
Poleg sprevodnika je stal specialec Janez Glavič, ki je železničarjem predajal navodila glede hitrosti potovanja. Skozi tunel so brez težav prispeli v Avstrijo. Vodja spremstva Košir se spominja, da so na vsakih 200 ali 300 metrov stali vojaki oziroma oboroženi policisti.
Z Nemci so se srečali že na prvi postaji. Delegacija Genscherja je štela okoli 50 ljudi, se spominja vodja spremstva Košir. ''Nalagali so neke zaboje, bilo je kot v mravljišču,'' pravi.
A ko je bila oprema na vlaku, je naenkrat prišlo do spremembe. ''Vsi smo pričakovali, da bomo dobili gosta in šli v Ljubljano, ko se je začelo prenašati opremo iz vlaka nazaj v stavbo,'' pravi Košir. Pogovore so opravili kar v hotelu v Beljaku in vlak je brez Genscherja krenil nazaj. ''Ne morem pozabiti tega, kako so nas pozdravljali z dvignjeno pestjo. Držite se. Mi smo si mislili lahko vam, mi pa moramo nazaj v balkanski kotel,'' občutke ob slovesu od nemške delegacije opisuje Janez Košir.
V Avstriji je bilo na jezeru ob postaji vse mirno. ''Gor je bilo več kot sto optimist jadrnic, ki so križarile. Zelo blizu nas Slovenije je bilo čarobno, pri nas, 20 kilometrov stran, pa vojna in to je tisto, kar strezni človeka,'' svoje občutke ob odhodu iz Avstrije opisuje specialec Janez Glavič.
Streznitev je prišla takoj po prihodu skozi Karavanke, ko se je zaslišal alarm za zračni napad. Specialci so dobili ukaz, naj vlak varujejo pred napadi iz zraka, a so člane slovenske delegacije opozorili, da nimajo protiletalskih sredstev, ampak samo protioklepna.
Zanimivo je, da je vlak ob vrnitvi v Slovenijo dobil dodatno spremstvo. V nekem tunelu se jim je namreč pridružila lokomotiva, ki je na progi vozila pred vlakom slovenske delegacije. ''Če bi bila kakšna ovira na progi, da oni to poberejo. Poberejo – saj veste, kako,'' pravi kontrolni strojevodja Franc Jevšenak.
S takšnimi varovanji so imeli večletno prakso. ''Eden od takih pogostih posebnih potnikov je bil Stane Dolanc. On se menda ni upal z letali voziti, pa se je vsepovsod vozil z vlakom,'' se varnostnih procedur spominja Jevšenak.
KOMENTARJI (9)
Opozorilo: 297. členu Kazenskega zakonika je posameznik kazensko odgovoren za javno spodbujanje sovraštva, nasilja ali nestrpnosti.