Polona Kambič je na zadnjih lokalnih volitvah zmagala z 51,69 odstotka že tretjič, in sicer s podporo SLS. Na občini Semič je bila direktorice občinske uprave med letoma 2000 in 2010, nato pa županja. Gre za izkušeno upravnico in tudi županjo manjše občine v Beli krajini, ki pa je zadnje čase na družbenih omrežjih postala, predvsem med Belokranjci, znana kot županja, ki ni za cepiva in ukrepe.
Na svojem Facebook profilu deli številne posnetke, ki cepljenje zavračajo. Tako je dejala, da gre v enem primeru za "zelo koristne informacije", nato pa je možno zaslediti podatke, ki so jih strokovnjaki že neštetokrat zavrnili. Delila je številne povezave na vsebino, ki je ne samo zavajajoča, ampak tudi nevarna: "Analiza brisnih palčk za površinsko PCR-testiranje v Slovaški republiki – potrdilo o genocidu". Zavajajoče informacije, kar pa je nenavadno, saj sama pravi, "da mora vsak posameznik imeti veliko raznovrstnih informacij, da bi se lahko prav odločil," a nato preide v prepričanost in doda, "sploh pa, da bi lahko sprejel odločitev o sodelovanju pri terapiji v fazi preizkušanja."
ZD Črnomelj je odgovoren za zdravje občanov občine Semič, zato smo za mnenje vprašali tudi njih. Odgovorila je v. d. direktorice, ki je obenem tudi strokovna direktorica, Gabrijela Plut, dr. med., in uvodoma dejala, "da se občina Semič nikoli ni aktivno vključila v promocijo cepljenja. Na spletni strani pa so objavili obvestilo o cepljenju, ki ga je posredoval ZD Črnomelj."
Glede spoštovanja ukrepov sicer niso imeli težav z občino. ZP Semič je v ZD Črnomelj v garaži sama uredila izolacijski prostor za obravnavo covidnih bolnikov in odvzem brisov.
Na vprašanje, ali se je županja občine Semič kdaj obrnila nanje za kakšna pojasnila glede novega koronavirusa ali pojasnila glede ukrepov in cepljenja, pa so odgovorili: "Županja se v vsem tem času ni nikoli obrnila na nas za pojasnila o koronavirusu, cepljenju ali poteku bolezni, tudi ne glede zdravstvene oskrbe ali stanja občanov. Slabo izkušnjo smo imeli, ko smo zaprosili za pomoč na domu za gospo, ki je brez svojcev. Medtem pa smo z Občino Črnomelj odlično sodelovali tudi na področju civilne zaščite."
Na vprašanje, kakšno je mnenje ZD Črnomelj o vsebinah, ki jih deli županja občine Semič, pa: "ZD Črnomelj se ne strinja z županjo in je ne podpira v teh izjavah. Kljub njeni negativni propagandi je delež cepljenih občanov primerljiv z ostalimi občinami v regiji. Že od januarja je cepilno mesto na ZP Semič, ker si bomo še naprej aktivno prizadevali za doseganje čim večje precepljenosti in kakovostne, varne obravnave vseh občanov."
Županja Polona Kambič je na naše vprašanje, ali bo prebivalce občine pozvala k cepljenju, dejala: "Preveliko odgovornost bi sprejela nase, če bi svoje občanke in občane silila, napeljevala ali kakor koli usmerjala k 'cepljenju' proti covidu-19. To je namreč korenit in brutalen poseg v telo, zato je to najbolj osebna odločitev vsakega posameznika." Po nadaljnjih odgovorih je možno sklepati, da ne gre za libertarno politično prepričanje, ampak bolj za dejstvo, da ima preizkušena in varna cepiva za terapije. Pravi, da je med državljani veliko dvomov, saj naj ne bi bilo odgovorov pristojnih na določena vprašanja, kot je "Ali so pred cepljenjem vsakega posameznika seznanili z dejstvom, da s sprejemom 'cepiva' v svoje telo sodeluje v znanstvenem poizkusu kot prostovoljec, pri čemer je možno, da bo namesto 'cepiva' dobil placebo?". Vse našteto ne drži, kar so pristojni že tolikokrat povedali, da je že nenavadno, da teh informacij na Facebooku in v medijih ni zasledila.
Kambičeva je nato želela, da bi javnost vedela, "da bo prejel terapijo oz. vsebino, ki še ni cepivo; cepivo bo postalo šele takrat, ko bo uspešno prestalo celotno pot preizkušanja (še nekaj prihodnjih let)." Slednje ne drži, ameriška FDA je že potrdila Pfizerjevo cepivo, EMA bo to verjetno storila v kratkem. Tudi, če bi trajalo še nekaj let, to ne pomeni, da je cepivo v fazi preizkušanja – to mora opraviti vsako cepivo v treh večjih fazah, preden se lahko da v splošno uporabo. Vsa cepiva so to uspešno opravila, zato niso več v fazi preizkušanja. "Tudi po pričetku proizvodnje in uporabe cepiva v populaciji še naprej vzporedno poteka redno testiranje in spremljanje učinkovitosti in varnosti cepiva," zapišejo na NIJZ. Te faze niso drugačne tudi za druga cepiva in zdravila.
Županjo tudi zanima, če so prostovoljce, kot sama označuje tiste, ki so se cepili, povprašali o njihovem zdravstvenem stanju in če so jih seznanili z vsemi neželenimi oz. škodljivimi stranskimi učinki, "do katerih lahko pride in do katerih dejansko tudi prihaja, kar vsakodnevno zaznavamo v svojem okolju, če ste pošteni, verjetno tudi vi v vašem okolju." Odgovor je, DA, povprašajo jih o zdravstvenem stanju, treba je izpolniti vprašalnik, prav tako opredelijo najbolj pogoste stranske učinke. Če ste spremljali medije, pogosto poročajo o vseh možnih stranskih učinkih, kar je lahko dostopna informiranost, ki jo zagovarja tudi županja. Kar se pa tiče stranskih učinkov v mojem okolju? Nič, kar ne bi bilo pričakovano.
Županja sicer ves čas govori in se ponavlja, da je potrebna informiranost prebivalstva za sodelovanje pri terapiji v fazi preizkušanja, ki to ni. "Teh informacij pa javni mediji ne predvajate, zato povprečen človek ne more vedeti zanje," je dejala. Slednje drži, saj smo mediji zavezani poročati pravilne in verodostojne informacije. Županja ima dobro lastnost, da je "moje mnenje o situaciji moja osebna pravica kot državljanke, ki mora o vsem zdravo dvomiti, ne le slepo verjeti in tega javno ne razglašam." A velika razlika je med informacijami, ki so nastale na podlagi zavajajočih trditev, in tistimi, ki jih je možno znanstveno potrditi.
Ni sicer želela sporočiti, koliko zaposlenih na občini je cepljenih, je pa potrdila, da "na občini upoštevamo vso veljavno zakonodajo. Tudi ZD Črnomelj smo zaposleni na občini in člani Štaba CZ nudili vso potrebno pomoč in podporo pri izvajanju njihovih nalog v času epidemije." Svoje misli o nasprotovanju cepljenja pa zaključi: "Sama menim, da ne gre verjeti niti prevelikim zagovornikom niti prevelikim nasprotnikom. Pomembno je najti svojo lastno pot in vanjo verjeti s svojo srčno energijo." Sicer ima prav, a je vprašanje, ki so ga postavili številni Belokranjci: kako je možno, da izvoljeni predstavnik ljudstva verjame in širi stvari, ki niso znanstveno podprte. Županja pa v obstoj terapije in stranskih učinkov cepiv ni prepričala veliko občanov, saj precepljenost v občini Semič ne odstopa od povprečja v državi.
Velika večina županov sicer poziva k cepljenju, nekateri pa so pri tem bolj slikoviti. Ivan Benčina, župan občine Loški potok, je pred dnevi dejal: "Trenutno je to (cepljenje) edina možnost, da se se izognemo bistveno večjim omejitvam in da zaščitimo sebe in najbližje. Letos namreč še ne bomo širili pokopališča." Na naše vprašanje glede primernosti takšnega zapisa pa je dejal: Moj zapis je poziv k streznitvi ob dejstvih, ki nam jih sporočajo strokovnjaki. "Normalni" argumenti ne zaležejo. Glede pokopališča pa drži. Ob bistvenem številu presežnih smrti bo potrebno uporabiti zemljišče, ki je določeno za take primere. Občine moramo namreč poskrbeti tudi za 'zaključna dela v zdravstvu'."
KOMENTARJI (1441)
Opozorilo: 297. členu Kazenskega zakonika je posameznik kazensko odgovoren za javno spodbujanje sovraštva, nasilja ali nestrpnosti.