Pot domov je bila res dolga. Potovanje je skozi negotovo obdobje vodil kapitan križarke Roberto Leotta, ki prihaja iz majhnega mesta na Siciliji in je v tem poslu že 32 let. Potniki so se sčasoma prilagodili novemu načinu življenja – vsakih nekaj dni drugo pristanišče – kopno pa so zadnjič obiskali šest tednov nazaj, in sicer v Wellingtonu. Predvidoma danes se bodo izkrcali v Marseillu.
Ko je Magnifica skupaj z 1760 potniki (večinoma Italijani, Francozi in Nemci) zapustila italijansko Genovo 5. januarja, je bil svet drugačen – "neznana pljučnica" na Kitajskem še ni imela imena.
Prvi postanek izven Evrope so bili Kapverdski otoki, nato pa so se odpravili čez Atlantik. Ko so 19. januarja pristali v Braziliji, se je virus že razširil v Evropo in Leotta je postal zaskrbljen. Čile so zapustili 21. februarja in tri dni kasneje prišli do Pitcairnskih otokov. In takrat so bile že številne križarke glavna tema v novicah. Pristanišča so se začela zapirati, potniki z ladij, ki so bile v karanteni, so umirali.
2. marca bi morali pristati na Cookovih otokih, a so se prvič od začetka potovanja načrti spremenili. Vlada je namreč dovolila, da se zasidrajo v glavnem mestu Rarotonga in ne na otokih.
Ko so se 14. marca približali Tasmaniji, je kapitan sprejel odločitev – potniki naj ostanejo varno na ladji in je ne zapuščajo. V Sydneyju pa so sprejeli odločitev – križarjenje je končano, čas je, da se vrnejo domov. Tistim, ki so se želeli vrniti v lastni režiji, so dali možnost, da zapustijo ladjo. A večina se jih je odločila ostati in dolga pot domov se je začela. To je bilo pet tednov nazaj.
Ko so se približali avstralskemu pristanišču Fremantle, pa so se znašli sredi političnega viharja. Podatki, ki jih morajo javiti tudi oblastem, so namreč pokazali, da je okoli 250 potnikov potrebovalo zdravniško pomoč, a kar je ključno – nihče ni kazal znake okužbe z novim koronavirusom. Zato je bil kapitan toliko bolj presenečen, ko je v poročilih zasledil, da je avstralski premier Mark McGowan dejal, da 250 potnikov kaže simptome vnetja zgornjih dihal. Premier je imel očitno napačne podatke, a križarka je takrat že postala glavna novica v medijih. Ko so prišli do pristanišča, so jih pričakali policisti, ki so skrbeli za to, da so vsi ostali na krovu.
Dolgo križarjenje se danes zaključuje za številne potnike, med njimi je tudi Andy Gerber, ki je na potovanju praznoval svoj 70. rojstni dan vsekakor drugače, kot si je predstavljal, a obenem poudarja, da so imeli na voljo številne ugodnosti – bazene, predstave, rekreacijo. Spletla pa so se tudi nova prijateljstva. In še ena dobra novica – nihče od potnikov ni zbolela za covidom-19.
Poleg Magnifice pa naj bi svojo pot zaključili še zadnji dve križarki – Pacific Princess v Los Angelesu in Costa Deliziosa v Barceloni.
KOMENTARJI (24)
Opozorilo: 297. členu Kazenskega zakonika je posameznik kazensko odgovoren za javno spodbujanje sovraštva, nasilja ali nestrpnosti.