Po zadnjih podatkih japonskega ministrstva za zdravje so na ladji potrdili 99 novih primerov okužbe s koronavirusom, tako da se je število obolelih dvignilo s 355 na 454. Okuženih je tudi več vsaj 44 Američanov.
Američani 340 svojih državljanov odpeljali z ladje
Ameriška vlada je medtem 340 svojih državljanov že evakuirala z ladje. Vlada v Washingtonu je ponje poslala dve čarterski letali, ki sta medtem že pristali v domovini.
Ob evakuaciji so sporočili. da bodo vse, ki bi na letalu pokazali kakršnekoli simptome bolezni, že na krovu ločili od preostalih potnikov. Z Diamond Princess je sicer potovalo okrog 400 ameriških državljanov.
Odločitev ZDA je sprožila jezne odzive ne samo med drugimi potniki, ampak tudi med Američani, ki jih nameravajo evakuirati. Ti so namreč prepričani, da bodo zaradi evakuacije potrebovali še več časa za vrnitev v normalno življenje. Nekateri so tako tudi zavrnili evakuacijo in bodo na ladji ostali še dva dni, kolikor je še predvidena karantena na ladji.
Odvetnik Sam Smith, eden izmed Američanov na krovu Diamond Princess, je zavrnil evakuacijo, ker pravi, da se noče peljati z avtobusom do letala skupaj s potencialno okuženimi sopotniki, piše BBC.
Japonska vlada je potnikom na ladji razdelila 2000 mobilnih telefonov iPhone, za vsako kabino enega. Na mobilnih telefonih se bodo lahko preko aplikacije japonskega zdravstvenega ministrstva povezali z zdravniki, farmacevti in psihologi, saj telefoni, registrirani zunaj Japonske, nimajo dostopa do te aplikacije.
Po koncu karantene na ladji bo svoje državljane evakuirala tudi Avstralija. Na krovu Diamond Princess je namreč več kot 200 Avstralcev, poroča aljezeera.com. Avstralski premier Scott Morrison je dejal, da bodo potniki zapustili ladjo v sredo. Na severu države bodo morali v karanteni preživeti dodatnih 14 dni.
Iščejo 137 potnikov, ki so potovali z istim letalom kot okužena Američanka
V Kambodži medtem iščejo več sto potnikov z luksuzne ladje Westerdam, saj se je izkazalo, da je ena od potnic okužena s virusom, piše STA. Ladja s 1455 potniki, ki so ji gostoljubje zaradi strahu pred koronavirusom odrekli na Japonskem, Filipinih, Tajvanu in Tajskem, se je naposled le zasidrala v Kambodži. V tesni zaveznici Kitajske je potnike sprejel premier, pričakali pa so jih s cvetjem in šali.
Potnikom so ob izkrcanju izmerili temperaturo, nato pa se jih je večina z letali odpravila domov. 83-letni Američanki, ki je potovala preko Malezije, so na letališču v Kuala Lumpurju izmerili vročino, kasneje pa potrdili, da ima koronavirus. Spremljajo tudi njenega 85-letnega moža.
137 potnikov z Westerdama, ki so leteli z istim letom kot okužena, je medtem že poletelo naprej na druge destinacije.
S koronavirusom na Kitajskem okuženih več kot 70.000 ljudi
Novi koronavirus je sicer na Kitajskem zahteval že 1770 življenj, okuženih pa je 70.548 ljudi, so danes sporočile kitajske zdravstvene oblasti.
Na Kitajskem so v 24-urnem obdobju zabeležili 2048 novih okužb in 105 smrtnih primerov zaradi virusa covid-19. Število umrlih je v primerjavi s soboto, ko so zabeležili 142 smrtnih žrtev, sicer upadlo, vendar pa se je rahlo povečalo število na novo okuženih.
V provinci Hubei, kjer je virus izbruhnil, so v nedeljo uvedli še strožje ukrepe za nadzor njegovega širjenja. Ukrepi vključujejo še bolj rigorozno zapiranje stanovanjskih skupnosti in zagotavljanje 24-urnega nadzora gibanja ljudi. Zunaj Kitajske je potrjenih več kot 500 primerov, pri čemer gre večinoma za ljudi, ki so pripotovali iz kitajskih mest. Do zdaj je umrlo pet ljudi.
Kitajska poziva k darovanju krvi za zdravljenje okužb z novim koronavirusom
Kitajske zdravstvene oblasti pa so medtem danes pozvale bolnike, ki so ozdraveli po okužbi s koronavirusom, naj darujejo kri, tako da bi lahko z njihovo krvno plazmo zdravili tiste, ki so zaradi virusa kritično bolni.
Krvna plazma bolnikov, ki so ozdraveli po pljučnici zaradi novega koronavirusa, vsebuje protitelesa, ki bi lahko pripomogla k zmanjšanju števila virusov pri kritično bolnih, so pojasnili na kitajski komisiji za javno zdravje. Vsi darovalci krvi bodo morali opraviti testiranje, s katerim bodo preverili, da nimajo virusa, je ob tem dejal primarij pekinškega kliničnega centra Vang Guigiang.
"Vzeli bomo samo plazmo, ne vso kri. Ostale sestavine krvi, vključno z rdečimi krvnimi telesi in trombociti, bomo darovalcem vrnili z infuzijo," je pojasnil.
Predstavnik biološkega centra na kitajskem ministrstvu za znanost in tehnologijo Sun Janrong je ob tem dejal, da je enajst bolnikov v bolnišnici v Vuhanu, žarišču bolezni, minuli teden prejelo krvno plazmo. Enega od njih so že odpustili iz bolnišnice, drugi lahko vstane iz postelje in hodi, okrevajo pa tudi ostali.
Poziv so kitajske oblasti izdale dan potem, ko je kitajski proizvajalec zdravil China National Biotec Group Co. na svoji spletni strani objavil, da je nekaj hudo bolnih prejelo infuzijo krvne plazme, njihovo zdravstveno stanje pa se je izboljšalo v 24 urah.
"Klinične raziskave so pokazale, da je infuzija plazme bolnikov, ki so ozdraveli, varna in učinkovita," je zagotovil Sun.
WHO: Novi podatki o koronavirusu potrjujejo upadanje števila okužb
Število novih okužb s koronavirusom na Kitajskem upada, a je še prezgodaj, da bi lahko potrdili, da se bo trend upadanja okužb nadaljeval, pa so sporočili iz Svetovne zdravstvene organizacije (WHO).
Pri WHO so preučili kitajsko medicinsko poročilo, v katerem so analizirali več kot 44.000 primerov covid-19, ki nakazujejo, da število novih okužb upada.
"Prezgodaj je še za potrditev, da se bo upadanje nadaljevalo. Še vedno so na mizi vsi scenariji," je dejal generalni direktor WHO Tedros Adhanom Ghebreyesu.
Iz poročila je še razvidno, da 80 odstotkov bolnikov kaže le blage simptome bolezni, 14 odstotkov jih trpi hujše simptome, kot je na primer pljučnica, pet odstotkov pa jih je v kritičnem stanju. Zaradi bolezni umreta dva odstotka bolnikov. Je pa pri otrocih zelo malo primerov bolezni, so dodali.
Z izjemo province Hubej, kjer je v mestu Vuhan konec decembra izbruhnil virus, je število okužb v drugih delih Kitajske relativno stabilno, je pojasnil vodja programov za nujne zdravstvene ukrepe pri WHO Michael Ryan.
KOMENTARJI (129)
Opozorilo: 297. členu Kazenskega zakonika je posameznik kazensko odgovoren za javno spodbujanje sovraštva, nasilja ali nestrpnosti.