Minister za zdraje Janez Poklukar je v sredo dejal, da z izvajalci testiranj iščejo rešitve glede na to, da zaradi pospešenega širjenja različice omikron ponekod poročajo o povečani obremenitvi vstopnih točk za odvzem brisov za PCR-testiranje.
Zaradi povečanje obremenitve vstopnih točk so bolj obremenjeni tudi laboratoriji, ki brise nato analizirajo. Po ministrovih podatkih so slovenski laboratoriji trenutno skupno zmožni analizirati do 16.000 PCR-testov na dan. Na ministrstvu tudi na tem področju iščejo rešitve za povečanje kapacitet.
PCR-teste, s katerimi so testirali brise, odvzete na testirnih točkah po državi, namreč analizirajo v laboratorijih Nacionalnega laboratorija za zdravje, okolje in hrano (NLZOH) ter Inštituta za mikrobiologijo in imunologijo medicinske fakultete Univerze v Ljubljani. V NLZOH ocenjujejo, da bi lahko analizirali največ 8000 PCR-testov na dan.
Doslej so v Sloveniji opravili že več kot dva milijona PCR-testov, največ v enem dnevu 9. novembra, ko so skupaj opravili 10.571 testov. Poleg tega je bilo doslej v Sloveniji opravljenih dobrih 10 milijonov hitrih testov na okužbo z novim koronavirusom, katerih pozitivne rezultate potrjujejo s PCR-testi.
Poklukar je v sredo tudi napovedal, da testi ob umiranju epidemije ne bodo več v celoti kriti iz državnega proračuna. Zato je pozval k čim večji precepljenosti prebivalstva, da bi se epidemija umirila in tako množično testiranje sploh ne bi bilo več potrebno.
Tudi predstojnik Inštituta za mikrobiologijo in imunologijo medicinske fakultete Univerze v Ljubljani Miroslav Petrovec meni, da se moramo kot družba resno vprašati, ali želimo vsakogar vehementno testirati, saj bo ta račun za testiranje nekoč izstavljen. Želi pa si, da bi vsak, ki bo zaradi svojega zdravstvenega stanja sprejet v bolnišnico, lahko opravil testiranje, ki ga potrebuje.
KOMENTARJI (200)
Opozorilo: 297. členu Kazenskega zakonika je posameznik kazensko odgovoren za javno spodbujanje sovraštva, nasilja ali nestrpnosti.