Minister za zdravje Janez Poklukar je na današnji novinarski konferenci pojasnil, da porast okužb ni vzpodbuden, je pa pričakovan. Čeprav je potek covida-19 ob okužbi z različico omikron praviloma blažji, pa ministra skrbi dejstvo, da bolnišnice v peti epidemčni val vstopajo močno obremenjene oz. s težko nogo. Že tako je po njegovih besedah slovensko zdravstvo v četrtem epidemičnem valu pripravilo največ - dvakrat toliko kot katera koli druga država - postelj za covidne bolnike v intenzivnih enotah na milijon prebivalcev.
Svetovalna skupina za covid-19 je imela v ponedeljek na mizi celo paleto ukrepov, tudi zaprtje države. In glede na to, da bi se lahko v prihodnjih tednih ob takšnem porastu okužb lahko zgodilo, da se v izolaciji ali karanteni naenkrat znašlo več 400.000 prebivalcev v državi, kar je kritična masa za delovanje družbe, je po ministrovih besedah nujno upoštevati preventivne ukrepe. Poklukar ob tem napoveduje, da bo svetovalna skupina tudi v prihodnje znova odločala o morebitnem zapiranju države, pri čemer bodo svojo odločitev opirali na zasedenost intenzivnih in navadnih postelj v bolnišnicah.
Tudi predstojnik Inštituta za mikrobiologijo in imunologijo medicinske fakultete Univerze v Ljubljani Miroslav Petrovec napoveduje, da se nam v prihodnjem mesecu zgodi lock-down, saj bo naenkrat preveč okuženih v družbi, ki sicer morda vsi ne bodo rabili hospitalizacije, zdravljenja ali obiska pri zdravniku, bodo pa zato, ker bodo okuženi ali v karanteni, umaknjeni iz delovnih procesov. "Če imamo v času praznikov odpovedanih 10.000 poletov, to ne pomeni, da je 5000 pilotov ali hostes na intenzivnem oddelku, ampak so umaknjeni iz delovnega procesa," je dodal.
Popraznična eksplozija okužb je posledica druženja, potovanj in skupinskega veseljačenja, so prepričani pristojni. Minister za zdravje dodaja, da je najhuje v prestolnici, kjer so kljub drugačnim pozivom stroke napovedovali novoletni ognjemet. Številni Slovenci so se okužili tudi na zabavah po Balkanu.
V podjetjih in šolah stanje kljub porastu števila karanten za zdaj še obvladujejo, precej večje težave pa pričakujejo že v začetku prihodnjega tedna, ko bi lahko začeli zapirati podjetja, urade, šole. Najučinkovitejši ukrep je torej, da se ne družimo. Bolnišnice bodo sicer ostale na varni strani, če se bodo okužili že cepljeni, še posebej tisti s tretjim odmerkom, več težav bo nastalo v vsakdanjem življenju.
Omejevanje obiskov v DSO, delo od doma, kolobarjenje ekip zaposlenih
Poklukar ponovno poziva vse ljudi, naj dosledno upoštevajo vse preventivne ukrepe za omejevanje širjenja novega koronavirusa. Najpomembnejši ukrep še vedno cepljenje proti covidu-19, je poudaril in dodal, da čeprav bo omikron prizadel tudi cepljene in prebolele, bolezen pri njih praviloma ne poteka težko. Kroničnim bolnikom svetuje tudi cepljenje proti gripi. V tujini se namreč že pojavljajo primeri sočasnih okužb z novim koronavirusom in gripo. V Sloveniji takega primera še niso potrdili.
Poklukar tudi poziva prebivalstvo k omejevanju stikov in zadrževanju v mehurčkih, če pa to ni mogoče, pa pogostemu testiranju. Izogibajo naj se gneči - v trgovinah, na javnih prevozih itd. Vsi s simptomi respiratornih okužb naj gredo takoj na PCR-testiranje. In čeprav je testiranje zelo pomembno za obvladovanje epidemije, v bližnji prihodnosti ob umirjanju epidemije ne bodo več v neskončnost plačljivi s strani državnega proračuna, je napovedal.
Svetuje tudi čim več dela od doma. Tudi v gospodarstvu naj se oblikujejo ekipe zaposlenih, ki naj kolobarijo in med sabo nimajo stikov. Ključno je tudi po njegovih besedah dosledno izvajanje protokola PCT, v domovih za starejše bodo omejili bodo obiske na eno zdravo osebo. Kdaj bo ta omejitev začela veljati, bo sporočilo ministrstvo za delo, družino, socialne zadeve in enake možnosti, je napovedal Poklukar.
Svetovalna skupina za covid-19 pa bo v teh dneh odločala o tem, da se svetuje poživitveni odmerek že po treh in ne več po šestih mesecih po polnem cepljenju.
V prihodnjih dneh verjetna vnovična aktivacija vseh covidnih bolnišnic
Bolnike s covidom-19 so v četrtem epidemičnem valu zdravili v 15 bolnišnicah v državi, a so ob upadanju števila hospitaliziranih bolnikov v zadnjih tednih uspeli ukiniti covidne oddelke v bolnišnicah Sežana in Topolšica ter v Splošni bolnišnici Trbovlje, pravi minister. Ob tem pa napoveduje, da bodo verjetno morali ob prihajajočem valu omenjene bolnišnice znova aktivirati.
Trenutno imajo v bolnišnicah zasedenih 79 odstotkov možnih kapacitet za covidne bolnike na navadnih oddelkih in 83 odstotkov kapacitet na intenzivnih oddelkih. V preteklih tednih pa so razporejali kader na necovidne oddelke zato, da bi lahko v največji možni meri izvedli čim več nenujnih posegov, ki jih pa ljudje potrebujejo, je dejal Poklukar.
V torek prvič po novembru več kot 4000 potrjenih okužb
V torek so pristojni izvedli 10.577 PCR-testiranj in 82.633 hitrih antigenskih testov, ki jih nato potrjujejo še s PCR-testi. Ob tem so prvič od novembra potrdili več kot 4000 novih dnevnih okužb. Zabeležili so jih namreč 4068, s čimer je delež pozitivnih testov znašal 38,5 odstotka.
Ob tem je po vladnih podatkih hospitaliziranih 542 oseb oz. 11 več kot dan prej. najmlajša oseba je stara 22 let. Na intenzivni negi pa se zdravita dva covidna bolnika manj kot v torek. Najmlajši od 160 intenzivnih bolnikov je star 21 let. Umrlo je še šest oseb. Nacionalni inštitut za javno zdravje ocenjuje, da je v Sloveniji trenutno 23.041 aktivnih primerov okužbe z novim koronavirusom.
Število potrjenih primerov na 100.000 prebivalcev v zadnjih dveh tednih ob tem po poročanju Nacionalnega inštituta za javno zdravje znaša 1086, sedemdnevno povprečje pa 2058. V Sloveniji je ob tem 23.041 aktivnih primerov okužb. Z enim odmerkom cepiva se je do zdaj cepilo 1.251.227 oz. 59 odstotkov prebivalcev Slovenije, polno cepljenih pa jih je 1.191.874 oz. 56 odstotkov. Poživitveni odmerek je medtem prejelo 476.701 Slovencev.
Petrovec: Omikron v 67 odstotkih pozitivnih vzorcev na IMI
Petrovec pa je dejal, da so različico omikron potrdili v 67 odstotkih vzorcev, pri katerih so v torek na inštitutu potrdili okužbo z novim koronavirusom. Tako napoveduje, da bo različica omikron postala najbolj pogosta različica do konca tega tedna ali v začetku prihodnjega. "Doslej se še nismo srečali z virusom, ki lahko okuži večino populacije ne glede na njegov cepilni status ali prebolevnost. Tudi tisti, ki so covid-19 preboleli, so lahko žrtve novega vala omikrona," je opozoril in dodal, da že obravnavajo primere okužb z omikronom pri osebah, ki so denimo v novembru prebolele covid-19, a so bili okuženi z različico delta.
Opozoril je tudi, da je nevarno preprosto preslikavati podatke iz drugih držav in na podlagi tega delati projekcije o poteku novega epidemičnega vala. V mnogih drugih državah imajo namreč bistveno večji delež precepljenih, pri katerih je potek bolezni lažji kot pri necepljenih. "Cepivo ni optimalno za omikron, je pa edina zaščita, ki nas lahko ubrani in lahko zaščiti zdravstveni sistem," je opozoril. Tako je tudi Petrovec pozval ljudi, naj se cepijo – bodisi s prvim, drugim ali poživitvenim odmerkom. Ljudi je tudi pozval, naj bodo pazljivi pri druženju. "Najnevarnejše je biti nezaščiten v zaprtem prostoru, lahko tudi le kratek čas," je dejal. Tako lahko po njegovih besedah vsak posameznik naredi zelo veliko za zamejevanje epidemije.
KOMENTARJI (3120)
Opozorilo: 297. členu Kazenskega zakonika je posameznik kazensko odgovoren za javno spodbujanje sovraštva, nasilja ali nestrpnosti.