Cepljenje se bo začelo takoj, ko bo prvi proizvajalec cepiva dobil dovoljenje za promet v EU pri Evropski agenciji za zdravila. Odmerki cepiv bodo prihajali postopoma, prve pričakujejo že konec leta oziroma takoj na začetku leta 2021. Količina, potrebna za doseganje precepljenosti, naj bi bila dobavljena v prvi polovici prihodnjega leta.
Glede varnosti cepiva vlada poudarja, da bodo dovoljenje za promet v EU dobila le cepiva, ki bodo varna in učinkovita.
Kje pa se bo mogoče cepiti? V prvi fazi, ki naj bi predvidoma trajala prve tri mesece prihodnjega leta, se bo cepljenje izvajalo s pomočjo cepilnih centrov in mobilnih cepilnih enot. Druga faza, ki naj bi zajemala predvidoma druge tri mesece prihodnjega leta, predvideva povečanje števila cepilnih centrov, saj naj bi bilo takrat na voljo že več cepiva, tretja faza, ki naj bi nastopila z drugo polovico prihodnjega leta, pa predvideva cepljenje pri osebnih zdravnikih.
Najprej bodo sicer k cepljenju povabljeni zaposleni v zdravstvu, zaposleni v DSO in drugih SVZ ter njihovi oskrbovanci, ranljivi prebivalci zaradi starosti in kronični bolniki, zaposleni v kritični infrastrukturi (delavci v šolstvu, policiji, pri gasilcih in v drugih javnih službah, pomembnih za delovanje družbe). Več kot bo na voljo odmerkov cepiva, bolj se bo nato širil krog na vse prebivalce.
Cepljenje bo brezplačno za vse – ne glede na urejenost zdravstvenega zavarovanja, sredstva za nakup cepiva in stroške cepljenja so zagotovljena v proračunu, pravi strategija.
Dobili bomo tudi aplikacijo, ki bo namenjena informiranju, naročanju na cepljenje, prav tako bo lahko posameznik natisnil potrdilo o cepljenju.
Strategija sicer predvideva, da mora biti za varen zagon gospodarstva in nemoteno delovanje vrtcev, šol, kulturnih ustanov in drugih delov družbe, precepljenost prebivalcev EU 60-odstotna.
KOMENTARJI (232)
Opozorilo: 297. členu Kazenskega zakonika je posameznik kazensko odgovoren za javno spodbujanje sovraštva, nasilja ali nestrpnosti.