Doslej se je z novim koronavirusom v ZDA po podatkih univerze Johnsa Hopkinsa okužilo 33,5 milijona ljudi, umrlo pa jih je več kot 601.000. Bela hiša je pred Bidnovim nastopom objavila primerjalno statistiko, da je ob Bidnovem nastopu položaja januarja letos umiralo po 3300 covidnih bolnikov na dan, sedaj pa 90 odstotkov manj.
Epidemija je v ZDA večinoma pod nadzorom, razen v zveznih državah, kjer se prebivalci nočejo cepiti. V 150 dneh, odkar je Biden na položaju, so v ZDA opravili 300 milijonov cepljenj. Najmanj z enim odmerkom so cepili 175 milijonov ljudi, povsem cepljenih pa je 45 odstotkov odraslega prebivalstva. ZDA imajo skoraj 330 milijonov prebivalcev. Cilj 70 odstotkov cepljenih z najmanj enim odmerkom cepiv Pfizerja, Moderne ali Johnson & Johnsona je doslej doseglo le 15 zveznih držav in prestolnica Washington. Zelo različno pa je stanje po drugih državah.
V Vermontu so doslej v celoti cepili 63,5 odstotka prebivalcev, v Louisiani pa le 33,5 odstotka. V kar 14 zveznih državah se je cepilo manj kot 40 odstotkov prebivalcev. Razlika je tudi politična. Demokratske države, ki so volile Bidna, vodijo pri cepljenju, republikanske, ki so volile Donalda Trumpa, pa zaostajajo.
Po ZDA se sedaj najbolj širi različica virusa delta, ki so jo najprej odkrili v Indiji, od tam pa se je razširila po Veliki Britaniji in drugod. Biden je poudaril, da imajo orožje za boj, ker so na voljo cepiva, Američane pa znova pozval, naj se cepijo.
Pred dvema mesecema so po ZDA opravili po dva milijona cepljenj na dan, sedaj pa manj kot 800.000. Direktorica Centra za nadzor nad nalezljivimi boleznimi (CDC) Rochelle Walensky je dejala, da bo različica delta, ki se zelo hitro širi, postala prevladujoča v ZDA, vendar poudarila, da cepiva, ki so v uporabi, ščitijo pred njo.
Okužbe sedaj spet naraščajo na Floridi, v Teksasu in Georgii, ki jo je s ciljem spodbujanja cepljenja v petek obiskala podpredsednica ZDA Kamala Harris. V Georgii so doslej z najmanj enim odmerkom cepili le 42 odstotkov prebivalcev.
Biden je uspeh za napredek v boju proti novemu koronavirusu pripisal znanstvenikom, zdravstvenim delavcem in prizadevanjem celotne vlade. "Bližamo se povsem drugačnemu poletju v primerjavi z lanskim letom. Svetlo poletje, poletje radosti," je dejal Biden in zatrdil, da v naslednjih mesecih zagotovo ne bo nobenih novih zapiranj ekonomije in družbe.
Biden bo 4. julija na trati Bele hiše gostil več kot 1000 reševalcev, policistov, gasilcev, zdravstvenih delavcev, vojakov in drugih, ki so bili v prvih bojnih vrstah v boju proti covidu.
Prvo dozo cepiva prejela tudi novozelandska premierka
V petek je prvo dozo cepiva Pfizer prejela tudi novozelandska predsednica vlade Jacinda Ardern s tem pa k cepljenju skušala spodbuditi čim večji del prebivalstva. "Pod masko sem nasmejana," je dejala Ardernova medtem ko so jo cepili v Aucklandu.
Ta pacifiška otoška država je zaprla svoje meje in s strogimi ukrepi za zaklepanje postala ena redkih držav, ki je v skupnosti tako rekoč odpravila covid-19, vendar pa se vlada sooča s kritikami zaradi počasnega uvajanja cepiv.
Palestinske oblasti zavrnile izraelska cepiva pred iztekom roka uporabe
Palestinske oblasti so v petek sporočile, da so odpovedale pogodbo o izmenjavi, na podlagi katere bi jim Izrael zagotovil milijon odmerkov cepiva proti covidu-19, Palestinci pa naj bi jim jih vrnili jeseni. Kot so sporočile palestinske oblasti, prva izraelska pošiljka ni ustrezala dogovorjeni, saj je cepivo tik pred iztekom roka uporabe.
Na izraelski strani so v petek napovedali dogovor, po katerem naj bi Izrael palestinskim oblastem zagotovil milijon odmerkov cepiva. Palestinske oblasti s sedežem na Zahodnem bregu so dogovor potrdile, tamkajšnje ministrstvo za zdravje pa je dodalo, da za pobudo za pospešitev cepljenja stojita podjetji Pfizer in BioNTech.
Toda tiskovni predstavnik palestinskih oblasti Ibrahim Melhem je v petek opozoril, da prvih okoli 90.000 odmerkov cepiva Pfizerja in BioNTecha ni ustrezalo specifikacijam iz dogovora in da je palestinski premier Mohamed Štajeh ministru za zdravje naročil, naj dogovor prekliče. "Vlada ne želi prejeti cepiv, ki jim bo kmalu potekel rok," je dejal.
Še pred tem so v uradu izraelskega premierja Naftalija Beneta navedli, da je Izrael podpisal dogovor s palestinskimi oblastmi in da jim bodo dostavili približno milijon odmerkov cepiva pred iztekom roka uporabe. Kdaj naj bi ta rok potekel, pa niso zapisali.
V zamenjavo naj bi Izrael septembra oziroma oktobra prejel enako količino tistega cepiva, ki bi ga poslal palestinskim oblastem. Melhem je v zvezi s tem dejal, da bodo palestinske oblasti raje počakale, da bo prispelo cepivo, ki so ga naročile neposredno pri Pfizerju.
KOMENTARJI (25)
Opozorilo: 297. členu Kazenskega zakonika je posameznik kazensko odgovoren za javno spodbujanje sovraštva, nasilja ali nestrpnosti.