Gre za dve ločeni žarišči okužb. Okužene osebe so pripotovale iz Švedske in Združenih arabskih emiratov. Zaznali so tudi sekundarne primere prenosov znotraj teh dveh skupkov, so popoldne sporočili iz NIJZ. V postopku epidemiološkega poizvedovanja so vsi oboleli poročali o lažjem poteku bolezni z blagimi simptomi. Epidemiološka preiskava je v teku, z identifikacijo visoko rizičnih kontaktov in svetovanjem ukrepov, so dodali.
Pri omikronu za zdaj ni poročil o izgubi voha in okusa
Izkazalo se je, da je bil omikron v Bocvani sicer prisoten že od marca, nastajal pa je neodvisno od drugih različic, ob tem gre zelo visoko stopnjo infektivnosti, je na dopoldanski novinarski konferenci dejal Štrukelj. Osebe z omikronom bi lahko okužile 20-30 ljudi, kar je precej več kot pri delti. Oseba, okužena z različico delta, namreč po njegovih besedah okuži od tri do šest oseb.
Nanizal je tudi možne pozitivne in negativne scenarije. "Raziskovalci posegamo v podatke iz časa španske gripe, ko je tretji sev denimo tako mutiral, da je španska gripa izzvenela," je dejal. "Slaba pot pa bi bila, če bi bil virus ne samo infektiven, ampak tudi zelo patogen," je dodal.
Gre le za začetne podatke, ampak za zdaj kaže, da so simptomi pri omikronu podobni prehladu. Ni znaka izgube voha ali okusa, je pa utrujenost večja, kot je bila pri okužbi z ostalimi sevi. Lahko je prisoten tudi občutek tesnobe ali nespečnosti, temperatura je lahko rahlo povišana ali pa tudi ne, je nanizal.
"Z več študijami je bilo ugotovljeno, da je tretji, poživitveni odmerek tudi proti omikronu zelo učinkovit, priporočamo ga vsem, starejšim od 30 let," je poudaril glede obstoječih cepiv. V fazi odobritve pri Evropski agenciji za zdravila so še štiri cepiva, in sicer Valneva, Sinopharm, Sinovac in Novavax. Prva je mogoče pričakovati na začetku prihodnjega leta. Izdeluje se že tudi cepivo proti omikronu.
Prišli smo tudi do prvega specifičnega zdravila, molnupiravirja. Družba Pfizer razvija še eno zdravilo, Paxlovid. "Ti dve zdravili ne preprečita okužbe, če pa do nje pride, preprečita resnejši potek bolezni. S tem zmanjšamo pritisk na bolnišnice," je dejal. Če telo denimo ne more izddelovati protiteles, pa se uprabijo pasivna imunizacijska zdravila. Na razpolago so tudi kortikosteroidi.
Torkov koronaštevec je pokazal 1526 novih okužb
Nacionalni inštitut za javno zdravje je sporočil, da so pristojni v torek opravili 5903 PCR-testov in potrdili 1526 okužb z novim koronavirusom, kar je 324 okužb manj kot pred enim tednom. Delež pozitivnih testov je znašal 25,9 odstotka in se je v primerjavi z dnevom prej znižal za 7,6 odstotne točke. V državi je trenutno aktivno okuženih 20.631 oseb. Hospitalizirani so 804 bolniki, od tega 231 na intenzivni negi. Umrlo je osem covidnih bolnikov.
Opravljenih je bilo tudi 64.783 hitrih antigenskih testov, katerih pozitivne rezultate preverjajo še s PCR-testi.
Po podatkih Nacionalnega inštituta za javno zdravje sedemdnevno povprečje števila okužb znaša 1307, 14-dnevna incidenca na 100.000 prebivalcev pa 979.
Število aktivnih okužb je bilo v torek za 731 nižje kot dan prej, sedemdnevno povprečje je bilo nižje za 45, število potrjenih primerov na 100.000 prebivalcev v zadnjih 14 dneh pa se je glede na dan prej znižalo za 34.
Z enim odmerkom cepiva proti covidu-19 je bilo do zdaj cepljenih 1.239.256 ljudi, polno cepljenih pa je 1.172.853 prebivalcev.
KOMENTARJI (1104)
Opozorilo: 297. členu Kazenskega zakonika je posameznik kazensko odgovoren za javno spodbujanje sovraštva, nasilja ali nestrpnosti.