Tudi v Sloveniji smo po besedah Janeza Janše zabeležili prvi primer nove različice omikron. Kot je povedal, "se je danes tudi Slovenija uvrstila na seznam držav, kjer so odkrili omikron, torej novo varianto virusa, ki je v nekaterih evropskih državah zelo razširjen." Razkril je še, da so v Ljubljani odkrili skupek okužb.
Odkrili so ga na Inštitutu za mikrobiologijo in imunologijo. Kot je povedal dr. Petrovec s tega inštituta, so v štirih vzorcih nedvomno potrdili različico omikron. Med 29. novembrom in 6.12.2021 so bile osebe zajete v analize. Vse osebe s potrjenim omikronom so z območja prestolnice, epidemiološki podatki so trenutno v preiskavi. Vse so bile odkrite na testiranju na vstopni točki na Metelkovi v Ljubljani. Ena oseba je covid-19 že prebolela lani, je povedal.
"Pred nami so žal težki dnevi, saj je verjetno okužba razširjena bolj, kot je to odkrilo prvo dejstvo. Zato vse tiste, ki se še niste odločili za cepljenje pozivam, da to storite," je pozval.
Kot je ob tej priložnosti povedal minister za zdravje Janez Poklukar, obstaja bojazen, da nova različica pomeni nov val okužb in s tem pritisk na zdravstvene kapacitete.
Še enkrat je pozval k cepljenju in svetoval poživitveni odmerek: "Prosim, da prisluhnite življenju slovenskega zdravstva, ki je daleč proč od normalnega, čeprav daleč od bolnišnic živimo normalno življenje." "Če bi bili danes ustrezno precepljeni, bi imeli v enotah intenzivne terapije med 40 in 70 hospitaliziranih, v bolnišnicah pa dobrih 200 do 300 covidnih bolnikov. Še enkrat prošnja vsem, da pristopimo k cepljenju."
Pred prazniki je minister napovedal dneve cepljenja. Na cepljenje se ne bo treba naročati, določeni cepilni centri bodo delovali tudi preko noči, je razkril minister, ki je prepričan, da bodo cepljenje tako približali vsem državljanom.
Dodatni ukrepi?
Na vprašanje, ali se zaradi potrditve omikrona v Sloveniji morda obetajo dodatni ukrepi oz. omejitve, je minister za zdravje Janez Poklukar dejal, da gre za povsem novo informacijo ter da verjame, da bo v najkrajšem možnem času ponovno zasedala svetovalna skupina, pa tudi epidemiološka stroka, ki bodo povedali, ali so potrebni dodatni ukrepi.
Nacionalna koordinatorica programa cepljenja na Nacionalnem inštitutu za javno zdravje Marta Grgič Vitek o učinkovitosti poživitvenega odmerka cepiva proti covidu-19 proti novi različici koronavirusa omikron ni želela ugibati. Dejala je, da na tem področju še ni dokončnih študij.
Omikron: bolj nalezljiv od delte, še vedno veliko neznank
Vsak dan je sicer znanega nekoliko več o novi različici omikron, ki naj bi bila še bolj nalezljiva od delte. Poraja pa se upanje, da stanje le ni tako alarmantno, kot je sprva kazalo. A dr. Roman Jerala je poudaril, da je to najverjetneje tudi posledica tega, da smo predvidevali toliko slabšo situacijo, kot dejansko je. Vseeno pa je zaskrbljujoče, kako hitro se različica širi.
Kot je izpostavil, se virus ne širi le v Južni Afriki, temveč tudi v Združenem kraljestvu in na Danskem, kjer je število okuženih z omikronom v le enem tednu naraslo za več kot desetkrat, in sicer z 0,2 na 3 odstotke. "V Združenem kraljestvu predvidevajo, da bi lahko v dveh do štirih tednih, če se bo širila s takšno hitrostjo, omikron postala tudi prevladujoča različica," dodaja Jerala.
Včeraj so o prvem smrtnem primeru poročali iz Velike Britanije.
Tudi iz Južne Afrike poročajo, da se virus sicer širi izjemno hitro, da pa je veliko manj resnejših oblik bolezni. "Preuranjeno je, da bi lahko pri omikronu računali, da gre le za blag potek," vseeno svari sogovornik, ki razlaga, da moramo v ozir vzeti tudi dejstvo, da je bilo v Južni Afriki okoli 80 odstotkov ljudi že okuženih, kar bi lahko botrovalo k blažjemu poteku bolezni.
Kot pravi Jerala, hujši potek bolezni zaznamo šele po nekaj tednih, smrt pa da se pojavi kakšne tri ali štiri tedne po prihodu virusa. Tako je po njegovem mnenju treba počakati vsaj še do konca meseca, preden bi lahko rekli, da gre res za blažjo različico. "Predvsem, da vidimo, kakšne posledice bo imela okužba na tistih, ki niso bili niti cepljeni niti niso okužbe preboleli."
KOMENTARJI (1898)
Opozorilo: 297. členu Kazenskega zakonika je posameznik kazensko odgovoren za javno spodbujanje sovraštva, nasilja ali nestrpnosti.