V ponedeljek so ob 15.585 PCR-testih potrdili 11.810 okužb z novim koronavirusom, kar je 962 okužb manj kot prejšnji ponedeljek. Delež pozitivnih testov je znašal 75,8 odstotka. Po oceni Nacionalnega inštituta za javno zdravje (NIJZ) so v Sloveniji trenutno 175.504 aktivne okužbe.
Število aktivnih primerov okužb se je v ponedeljek v primerjavi s prejšnjim ponedeljkom zvišalo za 49.253, v primerjavi z nedeljo pa se je zvišalo za 3124. Največ okužb na posamezen dan so doslej potrdili prejšnji torek, in sicer 17.491. Sedemdnevno povprečje potrjenih primerov, ki trenutno znaša 13.911, je v primerjavi s predhodnim dnem nižje za 144. Število potrjenih primerov v zadnjih 14 dneh na 100.000 prebivalcev znaša 8328, kar je 149 več kot dan prej. V ponedeljek so opravili tudi 124.369 hitrih testov, katerih pozitivne rezultate so do ponedeljka preverjali še s PCR-testi.
Razmere v bolnišnicah
V bolnišnicah se zdravi 887 covidnih bolnikov, na intenzivni negi 132. Umrlo je 14 covidnih bolnikov. Z enim odmerkom cepiva proti covidu-19 je po podatkih NIJZ cepljenih 1.260.945 ljudi, z vsemi odmerki pa 1.210.314.
Danes so sicer začele veljati številne novosti. Slovenija uvaja slovensko covidno potrdilo, po katerem bo za priznanje okužbe z novim koronavirusom dovolj pozitiven hitri antigenski test. Na brezplačno PCR-testiranje bo mogoče le še z napotilom zdravnika. Za zaščito bo treba uporabljati vsaj kirurške maske II ali IIR.
Logarjeva: Smo blizu vrhu petega vala
Vodja strokovne skupine za covid Mateja Logar je v izjavi za javnost dejala, da lahko po najbolj optimističnih napovedih upamo, da smo vsaj zelo blizu vrhu petega vala oz. na vrhu in da bo padec števila okužb začel v naslednjih desetih dneh. "Morda bo v naslednjih dneh to ocenjevanje težje, ker se je spremenil režim testiranja. V bolnišnicah smo daleč od tega, da bi lahko rekli, da je stanje normalno. V večini bolnišnic se še vedno ukvarjamo z bolniki, ki imajo covid kot primarno diagnozo ali pa ugotovimo, da pridejo v bolnišnico zaradi drugih težav. Če primerjamo podatke od včeraj do danes, lahko vidimo, da se je število hospitaliziranih povečalo za skoraj 100. V intenzivnih enotah je stanje zenkrat mirno. Vemo pa, da ko se začnejo bolnišnice polnit, začnejo po kakšnem tednu bolniki prihajati tudi v intenzivne enote."
Glede sproščanja ukrepov, kot ga poznajo nekatere evropske države, Logarjeva pravi, da je zanje značilo predvsem to, da imajo dobljo precepljenost, predvsem v rizičnih skupinah, kjer je skoraj 100-odstotna.
Za omikron pa je dejala, da je drugačen kot dosedanji sevi. "Pri večini poteka kot prehlad, ki sicer poteka vročino, je pa manj prizadetosti pljuč. Hkrati pa tudi prehlad, ki ga povzročajo rinovirusi pri nekomu, ki ima kronično bolezen, lahko privedejo do tega, da se ta bolezen poslabša in človek konča v bolnišnici. Podobno videvamo sedaj pri omikronu. V bolnišnico prihajajo ljudje, ki se jim poslabša osnovna bolezen, zaradi tega, ker je prišlo do okužbe. Tako so na udaru sladkorni bolniki, tisti, ki trpijo za ledvično boleznijo, srčnim popušanjem, pljučnimi boleznimi ... Tako da tukaj govorimo o tem, kaj je bilo prej, kura ali jajce."
Glede pogoja PCT je povedala, da bo ta še ostal v veljavi. "Tisti, ki so trikrat cepljeni zbolevajo z bistveno lažjo obliko, cepljeni krajši čas izločajo virus po raziskavah. Ves čas poudarjamo, da lahko tudi prebolevniki kot cepljeni zbolijo in tudi pri njih je potrebno redno testiranje." Ko se bo začela situacija umirjati, bomo tudi mi predlagali drugačno izhodno strategijo, je še povedala Logarjeva.
KOMENTARJI (492)
Opozorilo: 297. členu Kazenskega zakonika je posameznik kazensko odgovoren za javno spodbujanje sovraštva, nasilja ali nestrpnosti.