V Sloveniji so v nedeljo opravili 393 testiranj na novi koronavirus in potrdili 13 okužb. Umrl ni noben bolnik s covid-19. Po podatkih Sledilnika Covid-19 so največ novih okužb, štiri, potrdili v občini Ljubljana, dve so potrdili v Novem mestu, po eno pa v občinah Grosuplje, Šmartno pri Litiji, Celje, Ravne na Koroškem, Šmarješke Toplice, Maribor in Lendava. Bolnišnično zdravljenje potrebuje 19 bolnikov s covidom-19, od tega so trije na intenzivni negi.
Skupaj je bilo doslej potrjenih 2.429 okužb z novim koronavirusom, umrlo je skupaj 129 bolnikov s covidom-19. Po podatkih Sledilnika Covid-19 je trenutno v državi aktivno okuženih 248 ljudi.
Jutri znana odločitev o spremembi režima na meji s Hrvaško?
Že v torek pa naj bi padla odločitev, kako zamejiti širjenje koronavirusa iz Hrvaške. Naša južna soseda bo tako morda pristala na rdečem seznamu, kar pomeni obvezno 14-dnevno karanteno ob prihodu v Slovenijo. Stroka namreč vztraja, da je to edina rešitev, da virus obvladamo še pred začetkom šolskega leta. A pri tem obljubljajo, da bodo imeli ljudje po sprejeti odločitvi dva dni časa, da se vrnejo, preden karantena začne veljati. Govori se tudi o možnostih obveznega testiranja in karanteni le za mlajše.
Od danes od polnoči pa morajo vsi, ki se vračajo iz Hrvaške in želijo vstopiti v Avstrijo, predložiti negativen test na koronavirus, ki ne sme biti starejši od 72 ur. Kdor ga ne bo imel, bo moral test opraviti v roku 48 ur od povratka, do rezultatov pa ostati v karanteni.
Na poti v Koper tovorna ladja z neznanim številom okuženih članov posadke
Kot poroča Delo, bo jutri zvečer oziroma v noči na sredo iz Južne Afrike v koprsko pristanišče priplula tovorna ladja v lasti grškega ladjarja, na kateri je neznano število okuženih s covid-19. V Luko Koper ne bodo smeli vpluti – ustaviti se bodo morali v zalivu, na krov pa bodo poslali skupino, ki bo odvzela brise 32 članom posadke, da bo jasno, koliko je dejansko okuženih. Ko bodo rezultati testov znani, bodo pristojni odločili, ali lahko tovor železove rude raztovorijo ali ne.
Na NIJZ so že pripravili ustrezen protokol ravnanja in ga "uskladili s ključnimi deležniki", še poroča Delo. Če bo okužen večinski del posadke in ladja ne bo mogla nadaljevati plovbe, bodo s pomočjo MZZ morali poiskati način za menjavo posadke in repatriacijo okuženih. V primeru, da bo kdo potreboval hospitalizacijo, mu bo to omogočeno pri nas. Večina članov posadke je s Filipinov, med njimi je tudi nekaj Grkov.
Tovorna ladja sicer ne predstavlja nevarnosti za javno zdravje, saj bo šlo za izolirano plavajočo enoto sredi zaliva. Za katero ladjo gre, pristojni ne želijo razkriti, saj se bojijo tožbe lastnika.
V Šmarju pri Jelšah tudi v nedeljo brez novih okužb
V Domu upokojencev Šmarje pri Jelšah, kjer so v petek potrdili okužbo z novim koronavirusom pri eni od stanovalk, ne beležijo dodatnih okužb. Po negativnih rezultatih sobotnega testiranja, so bili negativni brisi tudi pri 33 zaposlenih, ki so jih testirali v nedeljo, je danes za STA povedala direktorica doma Gordana Drimel.
Po posvetu z epidemiološko službo lahko v petek sprejete zaščitne ukrepe v domu znova sprostijo, od torka bodo tako znova dovoljeni obiski. "Glede na to, da so vsi ostali brisi negativni, je epidemiologinja dovolila, da lahko normalno živimo naprej. Torej da se stanovalci lahko družijo v stanovanjskih skupinah, da lahko gredo v okolico doma na sprehode, v skladu z vsemi potrebnimi ukrepi in protokoli, ki so veljali že prej, so možni tudi obiski," je pojasnila Drimlova.
Nadaljnja testiranja na novi koronavirus v zvezi s tem primerom so zaenkrat predvidena le še pri treh stanovalkah, ki so bivale v sobi z okuženo. "Te tri so testirali že v soboto in so bile negativne. Vse tri se počutijo dobro, nimajo nobenih težav ali znakov, ki bi kazali na kakršna koli odstopanja, a po protokolu jih znova testirajo sedmi dan. Tako jih bomo testirali spet v petek," je še povedala direktorica.
Potem ko so v njihovem domu v petek potrdili okužbo z novim koronavirusom pri eni stanovalki, so v soboto odvzeli brise 27 stanovalcem z istega oddelka in šestim zaposlenim. Rezultati vseh teh brisov so bili negativni. V nedeljo so odvzeli še brise pri 33 zaposlenih, ki so imeli v zadnjem mesecu kakršnekoli kontakte s stanovalko, ki je potrjeno okužena. Tudi ti so bili po besedah direktorice negativni.
Potrjeno okužena se zdravi na infekcijski kliniki v Ljubljani. Po besedah direktorice še vedno ni znano, kdaj in kje se je okužila z novim koronavirusom. V zadnjem mesecu so sicer stanovalko trikrat obravnavali v zdravstvenih ustanovah, okužbo pa so odkrili pri njej po tistem, ko so jo v petek napotili na sprejem v bolnišnico zaradi drugih zdravstvenih težav.
Šmarski dom se je v prvem valu epidemije novega koronavirusa spopadal z več okužbami med stanovalci in zaposlenimi. V petek so takoj po informaciji o okužbi izvedli vse predvidene protokole. Stanovalke, s katerimi je bila okužena nameščena v sobi, so bile čez noč premeščene v sivo cono, prav tako je bil v sivo cono spremenjen celoten negovalni oddelek, kjer je bivala okužena stanovalka. Odpovedali so obiske pri stanovalcih in vse skupinske aktivnosti.
Tudi v hrastniškem domu brez novih primerov okužbe, imajo pa stisko zaradi premalo kadra
Testiranja na novi koronavirus v Domu starejših Hrastnik v soboto in nedeljo prav tako niso pokazala novih okužb, enako velja za celotno občino. Zadnja dva primera okužbe so potrdili v petek, in sicer pri dveh stanovalkah doma starejših, kjer imajo trenutno aktivno okuženih skupno 21 stanovalcev in pet zaposlenih.
V celotni Občini Hrastnik so od petka do nedelje testirali na novi koronavirus 27 ljudi. Od tega so 22 brisov odvzeli v Domu starejših Hrastnik, in sicer pri 19 zaposlenih in treh stanovalkah. Okužbo so v petek potrdili pri dveh stanovalkah, vsi ostali brisi so bili negativni. Negativnih je bilo tudi vseh pet brisov, ki so bili odvzeti izven doma starejših, so danes sporočili s hrastniške občine.
Od začetka soočanja z novim koronavirusom na začetku julija so v tamkajšnjem domu starejših potrdili okužbo pri 52 stanovalcih in enajstih zaposlenih. Po najnovejših podatkih je šest zaposlenih in 22 stanovalcev ozdravelo, umrlo je devet stanovalcev.
Pet zaposlenih je še aktivno okuženih in zato odsotnih z dela. Kadrovske stiske v domu blažijo začasni sodelavci, ki so prišli na pomoč iz drugih domov in Splošne bolnišnice Trbovlje. "Problem je, da je že v normalnih razmerah premalo zaposlenih. V teh razmerah, ko je treba organizirati delo po conah brez prehajanja, je pa še težje," je danes povedal direktor doma Drago Kopušar.
Aktivno okuženi stanovalci so ločeni od ostalih, uradno ozdravele pa so preselili iz rdeče v sivo cono. "Temu primerno je bilo treba preurediti cone po domu in urediti način delovnega procesa, da se v istem nadstropju, kjer je siva in rdeča cona, poti ne križajo. Druge možnosti v danih razmerah preprosto ni, kot da se z zmanjševanjem števila okuženih stanovalcev prostorsko prilagajamo glede na možnosti, ki jih objekt daje," je še povedal direktor doma, ki je za obiske že več kot mesec dni zaprt.
KOMENTARJI (303)
Opozorilo: 297. členu Kazenskega zakonika je posameznik kazensko odgovoren za javno spodbujanje sovraštva, nasilja ali nestrpnosti.