Na Hrvaškem so v minulem dnevu ob 10.309 testih potrdili 3258 okužb z novim koronavirusom, kar je največji dnevni porast letos. V minulih 24 urah je umrlo 17 covidnih bolnikov, je objavil hrvaški štab civilne zaščite. Danes objavljeno število na novo okuženih je najvišje od 18. decembra lani, ko so zabeležili 3272 novih primerov. Je tudi tretji zaporedni dan, ko beležijo več kot 3000 novih okužb.
Danes objavljeno število je tudi občutno višje kot prejšnji petek, ko so zabeležili 2021 okužb. V petek pred dvema tednoma jih je bilo skoraj dvakrat manj. V državi se posledično viša število aktivnih primerov okužbe, ki jih je danes 15.300. V bolnišnicah je prav tako vse več covidnih bolnikov. Današnje številke kažejo, da jih zdravijo 9997, med njimi jih 135 potrebuje podporo medicinskih ventilatorjev.
Medtem Hrvaška ostaja med državami članicami EU z najmanjšim deležem prebivalcev, ki so cepljeni proti covidu-19. Do četrtka zvečer je bilo polno cepljenih nekaj več kot 52,3 odstotka odraslih prebivalcev.
Na obisku na Hrvaškem je sicer evropska komisarka za zdravje in varnost hrane Stela Kiriakides. S hrvaškim ministrom za zdravje Vilijem Berošem sta danes na sejmišču v Zagrebu obiskala največjo cepilno točko v mestu. Poleg cepljenja proti covidu-19 je tema komisarkiniega obiska tudi izvajanje evropskega načrta za boj proti rakavim obolenjem.
Kiriakidesova je pozvala prebivalce Hrvaškem naj se cepijo v čim večjem številu. "Cepite se, cepite se, cepite se", je povedala, ko sta z Berošem stopila pred novinarje. Pojasnila je, da je v Evropski unijo zadostno število odmerkov cepiva proti covidu-19, ter da si ne želijo imeti pandemije necepljenih. "Žal število okuženih narašča, kar je posebej izrazito v državah članicah z nizkim deležem cepljenih", je izjavila.
Kot je poudarila, je potrebno verjeti znanstvenikom in ne "strokovnjakom" z družbenih omrežjih. Povedala je, da razume zaskrbljenost glede varnosti in učinkovitosti cepiva ter obenem spomnila, da se Evropska komisija skupaj z Evropskim raziskovalnim svetom (ERC), Evropsko agencijo za zdravila (Ema) in Evropskim centrom za obvladovanje in preprečevanje bolezni (ECDC) prizadeva poslati "nedvomna, medsebojno povezana sporočila, ki so znanstveno utemeljena".
Okužbe naraščajo tudi v Nemčiji
V Nemčiji število okužb s covidom-19 po več mesecih upadanja zdaj ponovno strmo narašča, opozarjajo v Inštitutu Roberta Kocha (RKI) za nadzor nad nalezljivimi boleznimi. V inštitutu so v četrtek opozorili, da lahko Nemčija po več mesecih upadanja števila okuženih s covidom-19 do konca jeseni in pozimi znova pričakuje naraščanje števila primerov.
V domovih za ostarele število okuženih s koronavirusom zaskrbljujoče narašča tudi med cepljenimi, so sporočili z RKI in dodali, da so starejše osebe in tiste z obstoječimi zdravstvenimi težavami namreč še vedno bolj dovzetne za bolezen. Inštitut je izdal priporočilo, naj se ljudje še naprej za vsako ceno izogibajo večjim zbiranjem, kjer ljudje ne uporabljajo zaščitnih mask, zlasti v zaprtih prostorih.
Prejšnji teden se je sedemdnevna incidenca med ljudmi, starimi 90 let in več, prvič po maju dvignila nad 50. Za Nemčijo je sedemdnevna incidenca v četrtek znašala 85,6 na 100.000 prebivalcev, medtem ko je dan prej znašala 80,4, teden dni prej pa 67. Narašča tudi reprodukcijsko število, ki znaša 1,28.
Čeprav je število hospitalizacij med sicer zdravimi in cepljenimi ostalo razmeroma nizko, se mlajši, pri katerih je precepljenost nižja, vse pogosteje okužijo s covidom-19. Do danes je dva odmerka cepiva prejelo 66,1 odstotka nemških državljanov, 69,1 odstotka pa enega. Precepljenost je tako nižja kot v sosednjih Danski in Nizozemski, vendar podobna tisti v Franciji.
Voditelji nemških zveznih dežel so na letnem srečanju zvezno vlado pozvali, naj stori več za preprečitev novega katastrofalnega vala virusa. Kot piše v osnutku resolucije, zahtevajo, da zvezna vlada podaljša izredne razmere zaradi covida tudi po 25. novembru, ko bi se ukrep iztekel in ohrani obvezno uporabo zaščitnih mask ter dokazil PCT v zaprtih prostorih.
"Zelo je pomembno, da imajo dežele možnost sprejetja potrebnih ustreznih ukrepov za omejeno obdobje za preprečevanje širjenja covida-19," so sporočili iz urada predsednika deželne vlade Severnega Porenja-Vestfalije. Resolucija je bila sprejeta kot odziv na sporočilo nemškega zveznega ministra za zdravje Jensa Spahna, ki je v ponedeljek dejal, da se bodo izredne razmere iztekle 25. novembra, posameznim deželam pa bo prepuščena odločitev o tem, katere ukrepe želijo uveljaviti.
Rekordi tudi v Ukrajini
Tudi v Ukrajini so danes, že drugi dan zapored, zabeležili rekordno število okužb in smrti zaradi koronavirusa. V državi so v zadnjem dnevu po podatkih ukrajinske vlade zabeležili 23.785 novih okužb, 614 oseb pa je umrlo. V Kijevu bi lahko tako že danes ponovno zaprli restavracije, gledališča in druga javna mesta, razen kjer so zaposleni cepljeni.
V državi z 41 milijoni prebivalcev je nezaupanje v cepiva veliko. Precepljenost je zelo nizka, trenutno le 16,5-odstotna. Uvedba kovidnih prepustnic v najbolj prizadetih območjih je sicer spodbudila zanimanje za cepljenje. Od četrtka naj bi odmerek prejelo rekordnih 269.000 ljudi, kar je največ od februarja letos. V Ukrajini so na voljo cepiva proizvajalcev AstraZeneca, Pfizer in Moderna ter tudi cepivo kitajskega podjetja CoronaVac.
Od začetka pandemije je država zabeležila nekaj manj kot tri milijone okuženih in okoli 63.000 smrti zaradi covida-19.
Melbourne se je po eni najdaljših serij zaprtij znova odprl
Številni prebivalci Melbourna so ponovno odprtje proslavili v barih in restavracijah, mnogi pa so se tudi že postavili v vrsto pred frizerskimi saloni. Gostinci poročajo o neverjetnem navalu gostov.
Pet milijonov prebivalcev Melbourna, ki je sicer slovel kot zelo živahno mesto s številnimi lokali in razvito kulturno-umetniško sceno, je od začetka pandemije v zaprtju preživelo več kot 260 dni. Zadnje zaprtje je bilo že šesto po vrsti. V tem času se je mesto spremenilo, zaprtja so spremljali številni protesti, mnogi so se preselili v manjše kraje brez protikoronskih omejitev.
A z današnjim dnem so v Melbournu številne omejitve, ki so veljale od 5. avgusta, vendarle odpravili. V mestu v avstralski zvezni državi Viktorija je namreč zdaj proti covidu polno cepljenih 70 odstotkov starejših od 16 let, kar je bil pogoj za sprostitev ukrepov.
"Čutiti je optimizem. Čutiti je ponos ob tem, kar smo dosegli. Skušam ne zveneti kot kakšen solzav oče, a ponosen sem, prekleto ponosen na to državo," je sporočil premier Viktorije Dan Andrews in prebivalce pozval, naj se odpravijo ven in si privoščijo novo frizuro, naročijo kosilo ali prijatelju plačajo pijačo.
Od polnoči v Melbournu tudi ne velja več nočna policijska ura. Dosedanja prepoved obiskov na domu se je spremenila, tako da so zdaj dovoljeni obiski desetih gostov. Na prostem se lahko odslej druži po 15 ljudi. Lokali, številne trgovine in storitvene dejavnosti so se znova odprle, čeprav večinoma pod strogimi pogoji predvsem glede števila strank, nekateri, npr. frizerji, tudi le za polno cepljene. Prebivalci medtem še vedno ne smejo zapuščati mesta, del trgovin se bo odprl šele, ko bo stopnja precepljenosti dosegla 80 odstotkov, za kar naj bi bilo potrebnih še vsaj nekaj tednov.
Nova Zelandija čaka na 90-odstotno precepljenost
Novozelandska premierka Jacinda Ardern je sporočila, da bo, ko bo v državi cepljenih 90 odstotkov ljudi, Nova Zelandija uvedla nov sistem covidnega semaforja glede na število primerov okužbe in obremenitev zdravstvenega sistema. Ko bodo dosegli zeleno barvo, se bodo lahko nekateri lokali odprli za polno cepljene ljudi, do takrat pa veljajo stroge omejitve, četudi se pojavi le nekaj primerov okužbe, je pojasnila.
"Če želite početi stvari, ki so vam všeč, se morate cepiti," je dejala in poudarila, da daje tako ukrepanje upanje skoraj dvema milijonoma prebivalcev Aucklanda, kjer je že devet tednov v veljavi ustavitev javnega življenja. "Če ste cepljeni, boste lahko uživali v stvareh, ki jih imate radi, prepričani, da so ljudje okoli vas in okolje, v katerem ste, kar najbolj varni," je dodala.
Nova Zelandija, ki je bila vzor v boju proti covidu-19, se sooča s širjenjem bolj nalezljive različice delta kljub dejstvu, da v največjem mestu v državi Aucklandu že več kot dva meseca velja stroga ustavitev javnega življenja. V četrtek so na Novi Zelandiji prvič doslej v enem dnevu zabeležili trimestno število okužb z novim koronavirusom. V državi s petimi milijoni prebivalcev so sicer doslej potrdili nekaj manj kot 5000 primerov okužb, umrlo je 28 ljudi.
KOMENTARJI (124)
Opozorilo: 297. členu Kazenskega zakonika je posameznik kazensko odgovoren za javno spodbujanje sovraštva, nasilja ali nestrpnosti.