V zadnjih 24 urah je po poročanju srbskega Blica test na novi koronavirus opravilo 25.039 oseb, 7327 med njimi je bilo na testiranju pozitivnih. Ob tem je umrlo 59 covidnih bolnikov, na respiratorjih je 287 oseb.
Dan pred tem so zabeležili celo višje število okuženih. Takrat je bilo namreč ob 24.984 testih okuženih kar 7745 oseb, umrla pa je ena oseba manj. Hospitaliziranih je tudi vedno več otrok, med njimi so tudi mlajši od enega leta.
Predsednica vlade Ana Brnabić je po seji kriznega štaba epidemiološko stanje v državi označila za katastrofalno. Ob tem je ocenila, da se stanje ne umirja in napovedala uvedbo covidnega potrdila, ki bo od 22. oktobra po 22. uri potreben le za gostinske obrate.
Odločitev kriznega štaba, ki je vlada sicer še ni uradno objavila, je že sprožila številne odzive politične desnice med anticepilci in v konservativnih krogih, ki so dejali, da gre za diskriminacijo državljanov, kršitev temeljnih človekovih pravic do zasebnosti in svobodno izbiro do cepljenja.
O uvedbi covidnega potrdila je spregovoril tudi epidemiolog in član kriznega štaba Predrag Kon. Ukrep je podprl, a ob tem opozoril, da to verjetno ne bo dovolj. "Predlagali smo tudi, da bi se vse nenujne storitve po 17. uri zaprle. Prav tako smo predlagali, da se po tej uri prepove javna zbiranja," je dejal. Ker je okuženih tudi vedno več mladostnikov, razmišljajo tudi o uvedbi poučevanja preko spleta.
Kot poročajo srbski mediji, je v sredo umrl tudi 16-letni deček iz Krušovca, ki je bil okužen s covidom-19. Po okužbi se je deček zdravil v Zdravstvenem domu Kruševec, kjer pravijo, da je 16-letnik bil na pregledu dvakrat, njegovo zdravstveno stanje pa je bilo stabilno. "V skladu s protokolom za zdravljenje otrok s covidom-19 je dobil tudi ustrezno terapijo," pravijo.
Vendar pa sestra pokojnega dečka trdi, da brat terapije sploh ni imel. Kot pravi, naj bi najstnik dobil le eno zdravilo zaradi zvišane telesne temperature.
Število okužb narašča tudi na Hrvaškem
Zaradi naraščanja števila okužb na Hrvaškem je tamkajšnja strokovna skupina z ministrstva za zdravje sklicala sestanek, na katerem se bodo pogovarjali o pospešenem polnjenju bolnišničnih postelj. Po poročanju Indexa so na Hrvaškem v zadnjih 24 urah namreč zabeležili 3053 novih okužb s covidom-19.
975 oseb je hospitaliziranih, 127 pa jih je zaradi hujšega poteka bolezni priključenih na respirator. Ob tem je na Hrvaškem umrlo 17 oseb, število aktivnih primerov trenutno znaša 13.717.
Na novem zemljevidu ECDC je več predelov Hrvaške obarvanih temno rdeče, med njimi so Zagreb, Slavonija, Sisaško-moslavačka županija in Karlovaška županija.
WHO: Zaradi covida-19 umrlo od 80.000 do 180.000 zdravstvenih delavcev
Po oceni Svetovne zdravstvene organizacije (WHO) je v prvih 16 mesecih pandemije covida-19 zaradi te bolezni umrlo od 80.000 do 180.000 zdravstvenih delavcev. Po oceni WHO je krivec za to predvsem slaba zaščitna oprema zlasti v začetku pandemije ter pomanjkanje cepiva proti covidu-19 v revnih državah, poročajo tuje tiskovne agencije.
V Afriki je bilo po poročanju nemške tiskovne agencije dpa proti covidu-19 doslej cepljenih le deset odstotkov zdravstvenih delavcev, v večini razvitih držav pa 80 odstotkov.
Prvi mož WHO Tedros Adhanom Ghebreyesus je tako 20 najrazvitejših držav sveta pozval, naj se na vrhu v Rimu, ki se bo začel 30. oktobra, zavzamejo za pravično razdelitev cepiv proti covidu-19. WHO se je v preteklosti že izrekla proti poživitvenim odmerkom cepiva, dokler na milijone ljudi v revnih držav ne prejme vsaj prvega odmerka cepiva, vendar njenega poziva razvite države doslej niso upoštevale, poroča nemška tiskovna agencija dpa.
"Države z visokimi in srednjimi prihodki so doslej dale že toliko poživitvenih odmerkov, kot so jih v revnih državah šele razdelili," je danes navedel Tedros.
Cilj WHO je, da bi v vseh državah sveta do konca leta dosegli 40-odstotno precepljenost proti covidu-19. Zato bi potrebovali okoli 500 milijonov odmerkov, kar ustreza desetdnevni proizvodnji cepiv. Doslej so številni od teh odmerkov pristali v bogatih državah, ki kopičijo zaloge za poživitvene odmerke.
82 držav bo po besedah Tedrosa težko doseglo zastavljeni cilj 40-odstotkov. V treh četrtinah teh držav je edina težava, da ni na voljo dovolj cepiva, zaradi tega je generalni direktor WHO razvite države pozval, naj se sprva odpovedo cepivom v korist revnih držav. Po poročanju francoske tiskovne agencije AFP se je zavzel tudi, da bi morali v vseh državah prednostno poleg rizičnih skupin cepiti tudi zdravstvene delavce.
Predsednica Mednarodnega sveta medicinskih sester Annette Kennedy je ob tem danes dejala, da številne vlade niso izpolnile svoje dolžnosti, ker niso zaščitile zdravstvenih delavcev, ki so zaradi tega žrtvovali svoja življenja. Tisti, ki še delajo, pa so po njenih besedah izgoreli, obupani ter fizično in psihično izčrpani. "Predvidevanja so, da jih bo deset odstotkov odšlo v kratkem času," je opozorila Kennedyjeva.
Krivdo, da tudi več kot deset mesecev po prvi odobritvi cepiva proti covidu-19 s strani WHO milijoni zdravstvenih delavcev še niso cepljeni, je Tedros pripisal državam in podjetjem, ki nadzorujejo globalno dobavo odmerkov cepiva.
KOMENTARJI (54)
Opozorilo: 297. členu Kazenskega zakonika je posameznik kazensko odgovoren za javno spodbujanje sovraštva, nasilja ali nestrpnosti.