V Sloveniji so včeraj opravili 1653 testov za novi koronavirus. Pozitivnih je bilo 53 oseb. 26 oseb je v bolnišnici, štiri osebe so na intenzivni negi, tri osebe so odpustili iz bolnišnice, je sporočila vlada RS. V sredo so okužbe z novim koronavirusom odkrili v kar 30 občinah po državi. Znova je bilo največ primerov, skupaj 14, v Ljubljani, kjer je trenutno skoraj sto okuženih. Tri nove okužbe so potrdili v občini Maribor, po dve pa v Šentjurju, Lendavi in na Igu. Poleg Ljubljane je največ aktivnih okužb v Celju in Mariboru, po 22.
Maske znova obvezne v zaprtih javnih prostorih, če ni mogoča varnostna razdalja
Vlada je na današnji redni seji sprejela nov odlok, ki določa, da je začasno obvezna uporaba zaščitne maske v zaprtem javnem prostoru, kar vključuje tudi javni potniški promet, ter obvezno razkuževanje rok. Maska ni obvezna, v kolikor se zagotovi primerna razdalja. "Ta odločitev ne velja za vzgojno-izobraževalne zavode in športno ter rekreativno dejavnost, za katere se glede uporabe zaščitnih mask še naprej uporabljajo priporočila NIJZ," je dejal vladni govorec Jelko Kacin.
Dodal je, da se situacija v naši sosedščini naglo poslabšuje, tudi na Hrvaškem, kjer bodo kmalu na tem, da imajo 100 okuženih na 100.000 prebivalcev. Stanje pa se še slabša, opozarja Kacin.
Po njegovih besedah so še naprej v veljavi tudi trenutne veljavne omejitve glede zbiranja ljudi na javnih krajih in mestih, pri čemer je strokovna skupina opozorila, da morajo omejitve veljati tudi za vsa zasebna zbiranja.
"Vse, kar je veljalo doslej, velja tudi naprej," je poudaril Kacin. Nov odlok pa je po njegovih besedah vlada sprejela na podlagi ocene strokovne skupine za zajezitev in obvladovanje epidemije covida-19 pri ministrstvu za zdravje.
Sicer pa je Kacin opozoril, da je bilo v sredo opravljenih skoraj 50 testov več kot dan prej. Že drugi dan zapored pa je število novih primerov okužb preseglo 50.
Okrcal je vse okužene, ki ne želijo razkriti svojih stikov oziroma kje so se okužili. Pozval je k spoštovanju ukrepov: "Ohranjajmo fizično distanco, skrbimo za higieno rok in kašlja, izogibajmo se udeleževanja večjih dogodkov in predvsem bodimo pozorni na morebitne znake okužbe. V primeru suma na okužbo o tem takoj obvestimo svojega osebnega zdravnika."
Lejko-Zupanc: Maske so najbolj učinkovit ukrep
Predstojnica Klinike za infekcijske bolezni in vročinska stanja UKC Ljubljana doc. dr. Tatjana Lejko Zupanc je opozorila na porast hospitaliziranih s covid-19. Vse več je tudi obolelih na enotah intenzivne terapije.
Naredili so tudi analizo trenutnih hospitaliziranih v primerjavi z osebami, ki so bile hospitalizirane v prvem valu. Ugotovili so, da je povprečna starost podobna, prav tako ima večina trenutno hospitaliziranih kronične bolezni, čeprav ne tako hude, kot osebe v prvem valu. Ugotavljajo pa, da je večina trenutno hospitaliziranih dokaj aktivnih starostnikov, ki pa so relativno ogroženi zaradi bolezni. To po njenih besedah pomeni, da je starost res tisti glavni dejavnik tveganja.
Opozarja tudi, da prihaja obdobje, ko bo težko ločiti covid-19 od drugih respiratornih obolenj. "Potrebno je, da ob znakih respiratornih bolezni nadenemo masko in tako zaščitimo svoje najbližje." Kot je še poudarila, moramo, če želimo živeti normalno življenje, upoštevati osnovne zaščitne ukrepe, saj nas ti nič ne stanejo.
Zaščitne maske so se izkazale za najbolj učinkovit (čeprav ne 100-odstoten) način zaščite. "Uporaba mask je učinkovit način preprečevanje prenosa virusa." To se je po njenih besedah pokazalo tudi v zdravstvu, ko se ni prišlo do prenosa okužbe z bolnika na zdravnika, ko je ta nosil zaščitno masko.
Kar se tiče različnih nestrokovnih mnenj in teorij zarote, ki se širijo po družbenih omrežjih, Lejko-Zupanc pravi, da nekomu, ki ni strokovnjak, ne more dokazati, da virus obstaja, a to dobro vedo vsi, ki so zboleli.
Dodala je, da se osebe, ki so že ozdravljene, po prihodu domov iz bolnišnice soočajo s številnimi težavami in "ne morejo priti k sebi". Posvetovali so se s strokovnjakinjo iz Velike Britanije, kjer že vzpostavljajo rehabilitacijske centre. Tam sprejemajo paciente, ki imajo po koncu bolezni težave s pljuči, srcem in sorednjim živčevjem. Tudi pri nas bodo predvidoma vzpostavili podoben center.
Glede nošenja mask v šolah je Lejko-Zupanc dejala, da so najbolj ogrožene skupine tam zaposleni. Otroci večinoma lažje zbolijo, največkrat pa virus prenesejo odrasli na otroka in ne obratno. "Vsaka družina je nek varnostni mehurček, tudi razred v šoli ali vrtcu je mehurček, saj so kot družina. Ko stopijo iz razreda, lahko pride do okužbe," je dejala.
V celjskem vrtcu pozitivna strokovna delavka
Kot pa poroča spletni Večer, je v celjskem vrtcu Zarja, enota Ringa raja, s koronavirusom okužena strokovna delavka, v karanteni pa je tudi dvanajst otrok. V karanteni je tudi pet strokovnih delavk. V sredo zvečer so vse starše obvestili o okužbi, nekateri so se potem odločili obdržati otroke doma.
Kot še poroča Večer, je direktorica vrtca Zarja Mateja Kobal sporočila, da so starše otrok, ki so bili v stiku s strokovno delavko obvestili, naj otroci ostanejo doma, saj jim bo NIJZ odredil 14-dnevno karanteno. Sicer vrtec danes dela povsem normalno, čez dan bodo razkužili prostore, v katerih se je zadrževala okužena delavka, v petek pa bodo razkužili celoten vrtec, je še dejala Kobalova. Okužbo pa so v torek potrdili tudi pri zaposlenem v vrtcu Rače, zato je tam v karanteni pet zaposlenih. Zaposleni ni imel stikov z otroki, še poroča Večer. Kot je povedal ravnatelj raške osnovne šole, pod katero sodi tudi tamkajšnji vrtec, so epidemiologi NIJZ takoj pet zaposlenih, s katerimi je bil okuženi v tesnejšem stiku, preventivno napotili karanteno.
"Staršev o okužbi posebej nismo obveščali, ker so nam tako svetovali epidemiologi, da ne bi povzročili panike. Ker gre za majhen kraj, se seveda informacije hitro širijo, vendar zaradi tega danes nismo opazili, da bi bilo v vrtcu manj otrok. Vsi, ki so v karanteni, so trenutno zdravi in upam, da se bodo lahko kmalu vrnili na delo," je dejal Lašič.
Tretji dan novega šolskega leta že več razredov v karanteni
Ravnateljica III. gimnazije Maribor Marija Lešer je za 24ur.com potrdila, da so okužbo s koronavirusom potrdili pri enem od dijakov. NIJZ je zato enemu od razredov odredil karanteno. Okuženi dijak in njegovi sošolci se bodo tako 14 dni šolali na daljavo.
Njihova razredničarka ni v karanteni, saj z učencem ni bila v tesnem stiku, je še povedala ravnateljica.
Kot so poročali v oddaji Svet, je šol in vrtec, kjer so potrdili okužbe, še več. V karanteni so oddelek Osnovne šole Sava Kladnika iz Sevnice (pouk bo potekal na daljavo), peti razred Osnovne šole Danile Kumar iz Ljubljane in oddelek kranjske gimnazije. Dva vrtca in eno podružnično šolo na Celjskem pa naj bi jutri popolnoma zaprli.
Kot je v oddaji Svet povedal vladni govorec Jelko Kacin, vlada ni odredila obveznega nošenja mask v šolah, saj potem ne bi imeli več maneverskega prostora. V šolah namreč zdaj poteka pouk po načrtu B, otroci pa v razredu ne nosijo mask. Zato so tudi izjema.
Poudaril je še, da se vlada osredotoča na promocijo zavedanja, da lahko izključno mi kot družba omejimo širjenje virusa v državi, dokler še nimamo primernega zdravila ali cepiva. Zaščitni ukepi so edina pot naprej, vse drugo je utopija, je dodal Kacin.
KOMENTARJI (1671)
Opozorilo: 297. členu Kazenskega zakonika je posameznik kazensko odgovoren za javno spodbujanje sovraštva, nasilja ali nestrpnosti.