Društvo matematikov, fizikov in astronomov Slovenije, ki je upalo, da bo slovenske dijake lahko poslalo na nadomestno mednarodno fizikalno tekmovanje, je sporočilo, da se bodo ti tega na žalost lahko udeležili le kot gostje. V preostalih 35 sodelujočih državah bodo tekmovanje lahko organizirali regularno, dijaki pa bodo tekmovali v enem (velikem) prostoru pod nadzorom ruskega odposlanca in Zooma.
"Kljub našim prizadevanjem, da bi za tekmovanje zagotovili velik prezračen in zračen prostor, v katerem bi se pet dijakov in dva nadzornika varno zadrževali pet ur (npr. v telovadnici), nas višje inštance pri tem niso podprle, nasprotno: vsako uradno 'druženje' dijakov je strogo prepovedano," so zapisali.
"Ni pomembno, da bi jih lahko posedeli 20 metrov narazen, ne le dva metra, in ni pomembno, da se v tem času zaposleni prosto družimo po službah. Na žalost so ti dijaki tako izgubili enkratno priložnost za doseganje mednarodno pomembnih rezultatov," so še dodali in obžalovali, da za vladno napako, povezano z objavo v Uradnem listu, niso vedeli prej.
Ker so do zadnjega upali, da bodo tekmovanje izpeljali, so se dijaki nanj v zadnjem mesecu zelo resno pripravljali. Za priprave z njimi si je veliko časa vzel Tevž Lotrič, ki študira v Oxfordu in bi bil lahko član letošnje ekipe.
"Ko smo odgovorne osebe – dekana PEF UL, direktorja Gimnazije Bežigrad in upravo Hotela Slon, prosili, da nam izvedbo tekmovanja omogočijo v svojih ogromnih predavalnicah, telovadnicah ali konferenčnih dvoranah, bi oni, če bi nam ustregli, s svojimi odločitvami prevzeli ne le moralno-etično odgovornost za zdravje vpletenih, ampak, kot se je zdelo takrat, pravno materialno," še pojasnjujejo v omenjenem društvu.
Na Nacionalnem inštitutu za javno zdravje (NIJZ) takih prošenj v teh časih ne obravnavajo oz. ne obstaja oseba, na katero bi se lahko obrnili z vprašanji glede izvedbe takega izrednega dogodka, so razočarani.

Za kakšno tekmovanje gre?
Ker je letos poleti zaradi epidemije odpadla Mednarodna fizikalna olimpijada (MFO, IPhO), so se organizatorji, znameniti Moskovski inštitut za fiziko in tehnologijo МФТИ, odločili, da bodo organizirali nadomestno mednarodno fizikalno tekmovanje. S tem želijo dijakom, ki so bili letos prikrajšani za enkratno izkušnjo sodelovanja na tem mednarodnem tekmovanju, omogočiti vsaj tekmovanje, če že odpadejo vse ostale, enako pomembne obtekmovalne vloge dogodka. Dogovarjanja so potekala s predsednikom in svetovalno komisijo IPhO, ki nadomestno olimpijado podpira. Tekmovanje ima uradno ime, IdPhO.
Organizatorji bodo v vse države, ki bodo na IdPhO 2020 sodelovale, poslale svojega opazovalca, ki bo na lokaciji, kjer bo tekmovanje potekalo, s svojo prisotnostjo in nadzorovanjem dogajanja poskrbel za veljavnost tekmovanja.
Če bi razmere dopuščale, bi se olimpijade udeležila tudi ekipa dijakov iz Slovenije. V ekipo so se po veljavnih merilih za izbiro članov olimpijskih ekip uvrstili Simon Bukovšek, Juš Kocutar, Marcel Malovrh, David Ošlaj in Lev Podbregar. Prostor v ekipi je bil rezerviran tudi za že omenjenega Tevža Lotriča.
Tekmovanje za slovensko ekipo naj bi potekalo na Pedagoški fakulteti Univerze v Ljubljani, a zdaj se, kot kaže, to ne bo zgodilo.
KOMENTARJI (194)
Opozorilo: 297. členu Kazenskega zakonika je posameznik kazensko odgovoren za javno spodbujanje sovraštva, nasilja ali nestrpnosti.