Minister za zdravje Janez Poklukar je danes obiskal Kliniko za infekcijske bolezni in vročinska stanja UKC LJ, kjer se je glede na stopnjevanje obremenjenosti bolnišnic seznanil z razmerami na intenzivnem oddelku klinike in na oddelku DTS.
Povedal je, da je bilo danes 107 hospitaliziranih na navadnih covid oddelkih in 43 na enoti intenzivne terapije. Ker v tretjem valu bistveno hitreje raste potreba po intenzivnih posteljah kot v drugem, so se pogovarjali o tem, kako jih zagotoviti v naslednjih dneh. Odločili so se, da bo UKC LJ širil covid kapacitete na dveh obstoječih lokacijah – v diagnostično-terapevtskem servisu (DTS), kjer je že 28 intenzivnih pacientov, in na infekcijski kliniki, kjer bodo respiracijski center po potrebi spremenili nazaj v covid intenzivno.
V slovenskih bolnišnicah je bilo danes zjutraj hospitaliziranih 133 intenzivnih pacientov, zato že potekajo dogovori z bolnišnicami, da se na bolnišničnem nivoju zagotovi 155 bolniških intenzivnih postelj. Do konca tedna pa naj bi zagotovili 179 postelj, je še povedal minister.
Pogovarjali so se tudi o obravnavi pacientov, ki v UKC LJ prihajajo iz drugih razlogov, torej ne zaradi koronavirusne bolezni, teh je namreč glavnina. Tukaj programi po besedah Poklukarja za zdaj tečejo normalno naprej. Če bo treba na nacionalnem nivoju število intenzivnih postelj širiti do številke 179, pa bo to začelo omejevati izvajanje ostalih programov. "Kajti velik del kadra je v intenzivnih enotah dodatno involviran. Tam rabiš vsaj trikrat toliko medicinskih sester kot na navadnem oddelku, enako je z zdravniki, rabiš tudi anesteziologe ..." je povedal.
Zaloge osebne varovalne opreme, kisika in aparatur, ki jih potrebujejo za intenzivno zdravljenje, so zaenkrat zadostne, je še dodal.
Jereb: Intenzivni oddelki so ozko grlo, kjer se naš zdravstveni sistem lahko zlomi
Po navedbah vodja oddelka intenzivne terapije infekcijske klinike Matjaža Jereba je bilo v prvem valu na intenzivnih oddelkih 24 odstotkov vseh v bolnišnici zdravljenih covidnih bolnikov, v drugem valu 15 odstotkov, danes pa jih je v državi na intenzivnih oddelkih 23 odstotkov. V UKC Ljubljana je to razmerje še bolj neugodno, saj po njegovih besedah 29 odstotkov bolnikov s covidom-19, ki so v bolnišnici, zdravijo na intenzivnih oddelkih.
Tudi starostna struktura na intenzivnih oddelkih se v tretjem valu spreminja. Obravnavajo mlajše bolnike, povprečna starost covidnih bolnikov na intenzivnih oddelkih UKC Ljubljana je 65 let. Jereb kot enega možnih razlogov za to vidi v precepljenosti, ko se je v prvem koraku cepilo starejšo generacijo, kot drugega, da imamo opravka z bolj kužnim sevom, in kot tretji možni razlog, da se morda populacija srednjih let, ki nima nekih resnih kroničnih bolezni, covida ne boji in ga podcenjuje.
"Intenzivni oddelki so ozko grlo, kjer se naš zdravstveni sistem lahko zlomi," je opozoril in dodal, da vsi upajo, da do tega ne bo prišlo.
Tudi predstojnica Klinike za infekcijske bolezni in vročinska stanja, doc. dr. Tatjana Lejko Zupanc, je na današnji vladni novinarski konferenci dejala, da je v tretjem valu nižja povprečna starost hospitaliziranih ter pacientov na intenzivnih oddelkih kot v drugem valu. Povprečna starost na intenzivni negi je sedaj 65 let, v drugem valu pa je bila 70 let.
O cepljenju, samotestiranju in vladnem semaforju
Nato je Poklukar odgovarjal še na novinarska vprašanja. O spremembah vladnega semaforja je povedal, da je to "vladni semafor in ne ministrov", zato je vse odvisno od vlade. Si pa posvetovalna skupina prizadeva, da bi se šole 12. aprila spet odprle. "Zame je ključno odpiranje šol, in to, da otrokom ponudimo možnost samotestiranja, da bi lahko čim dlje vzdrževali tak način šolanja," je dejal. Na vprašanje, kdaj bo odločitev o odpiranju šol dokončno znana, pa je odvrnil, da bo seja vlade v sredo in da bo verjetno že takrat znanega več.
Glede samotestiranja je dejal, da gre za ponavljajoče se prostovoljno testiranje z neinvazivnimi oblikami hitrih metod testiranja na domu. "Cilj je čim bolj obvladovati epidemijo, zagotoviti sistem delovanja v vzgoji in izobraževanju, da bodo otroci normalno hodili v šolo, čim prej prepoznati okužene in tako pretrgati verigo prenosov."
Pri cepljenju gre po besedah ministra za kompleksno področje, ki ga je treba dokončno nadgraditi. Kot je dejal, smo v preteklih tednih lahko ugotavljali, da dve statistični regiji pri cepljenju odstopata navzgor in dve navzdol. Ostale so v povprečju, ki naj bi se ga pričakovalo. Na terenu pa so opazili tudi nekaj ekscesov, o čemer je bil obveščen zdravstveni inšpektorat. Kot je dejal, je slednji v preteklem tednu tudi nekoliko spremenil svojo strategijo dela in minister verjame, da bo tudi s tem pomembno pripomogel k ureditvi morebitnih odklonov. Po njegovih besedah pa se pripravlja tudi aplikacija, ki naj bi bila uveljavljena predvidoma do konca aprila in preko katere bodo lahko spremljali cepljenje oz. s katero bo možno neposredno upravljati cel proces.
KOMENTARJI (114)
Opozorilo: 297. členu Kazenskega zakonika je posameznik kazensko odgovoren za javno spodbujanje sovraštva, nasilja ali nestrpnosti.