Ob včerajšnjem rekordnem številu opravljenih testiranj, kar 2560 jih je bilo, smo zaznali 79 novih okužb, je dejal vladni govorec Jelko Kacin. Rekordno število novih okužb je pripisal tako visokemu številu testiranj, kot tudi polnemu delovanju šol ter "normalnemu" teku življenja in gospodarstva.
Predsednik vlade Janez Janša je za popoldne sklical krizno skupino, kjer so se dogovorili, da novih ukrepov ne bodo sprejemali, pozivajo pa k spoštovanju obstoječih.
"Število testiranj se povečuje in se bo povečevalo, v kolikor bo to potrebno," pravi Kacin. Pri tem je zagotovil, da se vsi po najboljših močeh trudijo, da teste čimprej obdelajo in testirane obvestijo o stanju. Testirance medtem naproša, naj počakajo in naj ne kličejo z vprašanji o posameznih testih, saj s tem preobremenjujejo zdravstvene delavce.
Ponovno je poudaril tudi pomembnost nošenja mask, razkuževanja rok in ohranjanja razdalje. Pri tem je dejal, da se zdravstveni inšpektorji na terenu srečujejo s številnimi težavami. "Ljudje jim grozijo, bežijo pred njimi, celo fotografirajo jih," razlaga Kacin in dodaja, da je takšno obnašanje ni najbolj zrelo in odgovorno, ter da na celotno družbo meče slabo luč. Pojasnil je, da so ukrepi, dokler proti virusu nimamo cepiva, edino sredstvo za zajezitev virusa.
Dejal je, da distribucija virusa ponovno kaže tudi na vdor v domove za starejše občane. "Struktura okuženih se spreminja, delež starejših pozitivnih oseb pa se ponovno povečuje," pravi in dodaja, da je treba vse ukrepe, ki so bili dodatno pripravljeni za možnost ponovnega jesensko-zimskega izbruha, nemudoma uresničiti. Virus namreč, po njegovih besedah, zahteva dodatne organizacijske prilagoditve.
V Sloveniji smo opravili že 173.000 testov in potrdili 3212 primerov
Iz poročil Evropskega centra za spremljanje nalezljive bolezni je razvidno, da se število okuženih v osrednjem delu Evrope dviguje, zlasti v Španiji, je medtem dejala namestnica predstojnika Centra za nalezljive bolezni v NIJZ Nuška Čakš Jager. Skupno smo v Sloveniji opravili 173.000 testov in potrdili 3212 primerov, od tega je 1638 moških in 1574 žensk. Okužilo se je tudi 458 zdravstvenih delavcev.
Na NIJZ so opazili, da je bistveno več lokalnih prenosov virusa, opažajo tudi porast neznanih vnosov. "Včeraj smo od vseh okuženih zaznali le dva importirana vira, kar 38 je bilo takih iz lokalnega vira, 18 virov pa je neznanih," je dejala Čakš Jagerjeva. Dodala je, da se ljudje, ko jih epidemiologi sprašujejo o izvoru njihove okužbe, pogosto vprašanju izogibajo ali pa se ne spomnijo, kje bi se lahko okužili. "Delež neznanih vnosov je zato večji," pravi. Največ vnosov virusa je sicer iz Hrvaške, je še povedala.
Razložila je tudi, da nam uspeva s karanteno uspešno zajeziti prenos bolezni. Od prvotnih treh odstotkov smo prišli do 11 odstotkov tistih, ki zbolijo v času karantene in so torej izolirani od drugih ljudi in bolezni ne prenašajo dalje. "To pomeni, da je ta učinkovit ukrep še vedno na mestu," je dejala.
Glede domov za starejše občane je povedala da so zabeležili 18 novih primerov. "Od tega je 15 oskrbovancev, en zaposlen, dva primera pa sta še v preiskavi," pravi. V šolah je bilo včeraj pozitivih 10 učencev in dva učitelja. V času začetka šole vsako leto zaznavajo številne virusne infekte, zato pojav povečanega števila v tem času ni presenečenje. Pojasnila je še, da se specifika virusa sicer spreminja, a je ukrepe potrebno spoštovati, saj "s tem zavarujemo ranljive skupine, zmanjšamo obremenitev bolnišničnih kapacitet in preprečimo prevelik naval bolnih oseb".
Na NIJZ dnevno prejemajo ogromno klicev in pisem, kjer različni deležniki želijo konkretne informacije o posameznih lokacijah in osebah, okuženih z virusom. Zaradi zaščite osebnih podatkov NIJZ teh podatkov ne bo dal, vse podatke, ki jih lahko delijo, pa sproti objavljajo na spletni strani, je še poudarila Čakš Jagerjeva.
V Sloveniji rekordno število okuženih, potrjenih 79 primerov
V zadnjih 24 urah smo potrdili 79 novih primerov okužb z novim koronavirusom ob opravljenih 2560 testih. Če podatke postavimo v kontekst, je število okuženih glede na število testiranih podobno kot prejšnje dni. V bolnišnici je zaradi covid-19 na današnji dan 33 ljudi, tri so z bolnišničnega zdravljenja odpustili. Na intenzivni enoti so štiri osebe, tri potrebujejo respirator. Umrl ni nihče, je po Twitterju sporočila vlada.
V Sloveniji je trenutno aktivno 590 okuženih ljudi. Največ novih primerov so v torek potrdili v Mariboru, in sicer kar 12. Sledi Ljubljana z desetimi okužbami. Po štiri nove okužbe pa imajo v Kranju, Dravogradu in Braslovčah. V preostalih občinah so potrdili po eno ali dve novi okužbi.
Največ okuženih, kar 17, spada v starostno skupino med 25 in 34 let, 13 okuženih je starih med 45 in 54 let, 12 pa med 35 in 44 let. Deset okuženih spada v starostno kategorijo od 55 do 64 let, okuženih je tudi deset otrok, starih med 5 in 14 let, še štirje okuženi so stari med 15 in 24 let. Opaziti je tudi porast okužb med starejšimi, sedem okuženih spada v kategorijo od 75 do 84 let, štirje v kategorijo od 65 in 74 let, trije pa so starejši od 85 let.
Najvišje število dnevno potrjenih okužb je bilo do zdaj 61, in sicer 26. marca, poročata NIJZ in covid sledilnik, čeprav podatki ministrstva za zdravje kažejo, da je bilo na ta dan okuženih 70 ljudi.
V Domu Danice Vogrinec Maribor po okužbah opozarjajo na kadrovsko stisko
V ponedeljek so v delovni enoti Doma Danice Vogrinec Maribor na Taboru ugotovili prvo okužbo pri eni od stanovalk. V torek so testirali okoli 50 stanovalcev z oddelka, kjer se je pojavila prva okužba. Pozitivnih je bilo pet stanovalcev, skupaj je tako v domu okuženih šest stanovalcev. Nihče od novih petih primerov ne kaže znakov okužbe, niti nima povišane telesne temperature, je v izjavi za javnost dejal direktor doma Marko Slavič.
Položaj v domu ni spodbuden, pravo stanje se bo pokazalo šele čez približno teden dni, saj je inkubacijska doba daljša od enega dne, je dejal. Testirali so tudi prvo, najbolj krizno skupino zaposlenih. Med njimi so potrdili štiri primere okužbe, prav tako pa nihče od njih ne kaže simptomov.
V domu so sprejeli vse potrebne preventivne ukrepe, pravi direktor, ki opozarja na kadrovsko stisko. Iz delovnega procesa so morali že včeraj izvzeti 28 zaposlenih, kader je tako skrčen na minimum. Danes bodo testirali drugo skupino zaposlenih, v četrtek pa še zadnjo.
Poziva k oblikovanju t. i. rezervnih skupin, ki bi podpirale obstoječi kader. V UKC Maribor so premestili vseh 6 okuženih stanovalcev, kako pa bo v prihodnje, v primeru morebitnega porasta okužb, pa ni znano. To bo odvisno od kapacitet UKC Maribora, pravi direktor. "Če bo UKC poln, bomo morali v skladu s protokoli za njih poskrbeti v sivih in rdečih conah." Opozoril je še, da dom ni bil zgrajen za obvladovanje epidemij.
V Domu Nine Pokorn na Grmovju pri Žalcu trije okuženi
Kot je povedal direktor doma Nine Pokorn na Grmovju Tomaž Lenart, je najprej zbolela njihova fizioterapevtka, ki se je okužila znotraj družine, potem se je okužba prenesla tudi na njenega sodelavca in enega od stanovalcev. Dodal je, da zaposlena nimata nobenih simptomov okužbe, medtem ko je stanovalec prehlajen in ga bodo danes odpeljali na bolnišnično zdravljenje. Dom je od torka do nadaljnjega zaprt za vse obiskovalce.
Ob izbruhu okužbe so v domu vzpostavili sivo cono, danes pa bodo še rdečo, ki bo lahko sprejela deset okuženih oseb. Če bo število okuženih raslo, bodo rdečo cono še razširili, je pojasnil Lenart. Po njegovih besedah je njihov dom specifičen, saj v njem prebivajo osebe s težavami v duševnem zdravju, zato jih je težko obdržati v sobah. Njihovi stanovalci prebivajo v več enotah, tako da mešanja zaposlenih med enotami ni.
Napovedal je tudi testiranje vseh zaposlenih v domu, teh je 160, skrbijo pa za 245 stanovalcev, ki na lokaciji na Grmovju živijo v treh stavbah.
Okužbe tudi v koroškem domu upokojencev
"Včeraj smo opravili 37 brisov stanovalcev in 27 brisov zaposlenih na okužbo s SARS-CoV-2. Pet stanovalcev je imelo pozitivni bris in so začasno preseljeni v rdečo cono, vsi ostali brisi stanovalcev so bili negativni," so sporočili iz Koroškega doma starostnikov Černeče - Dravograd. Poleg petih stanovalcev je bila okužba potrjena še pri eni zaposleni, ki "ni več vključena v delovni proces, ostali brisi zaposlenih so negativni".
Vsi pozitivni stanovalci in zaposlena so iz sive cone in omejeni na oddelek, kjer se je pojavila prva okužba, so zapisali. Sicer pa nihče od okuženih ne kaže simptomov bolezni covid-19, so še dodali.
Kacin: Zapiranja šol ni na vidiku
Kacin je na tiskovni konferenci ponovno poudaril, da vlada ne pričakuje zapiranja šol in da ne pričakujejo uvedbe C modela, pač pa da bodo vztrajali pri modelu B. "Samo posamezni mehurčki odhajajo v karanteno, da se bodo potem kmalu lahko vrnili nazaj k pouku," je dejal.
Kot je v torek po Twitterju sporočila ministrica za izobraževanje Simona Kustec, po zadnjih podatkih pouk poteka normalno po modelu B na 97,38 odstotka osnovnih šol. Pri pouku je 99,9 odstotka učencev, je še zapisala.
V OŠ Matije Čopa Kranj večina šestošolcev v karanteni, število okuženih narašča tudi v OŠ Braslovče
Zaradi povečanega števila učencev in strokovnih delavcev, okuženih z novim koronavirusom, bo po priporočilih NIJZ pouk za učence predmetne stopnje do 21. septembra potekal na daljavo. Učitelji predmetne stopnje ter učenci 6.a, 6.b ter del 6.c razreda, ki so bili v stikih z okuženimi, so v karanteni, je povedala v. d. ravnateljice Milena Čuden.
Šestošolcem je bila v skladu z ukrepi Nacionalnega inštituta za javno zdravje (NIJZ) do 17. septembra odrejena karantena po tem, ko so bili na šoli v ponedeljek obveščeni, da je z novim koronavirusom okužena še ena strokovna delavka in eden od učencev na šoli. Vodstvo OŠ Matije Čopa še sporoča, da so bili starši otrok z odrejeno karanteno o tem osebno obveščeni, vse ostale starše pa so obvestili prek e-asistenta. Dodali so, da učitelji danes z vsemi učenci predmetne stopnje začenjajo pouk na daljavo, za učence razredne stopnje pa pouk poteka tako kot do zdaj.
Iz občine Braslovče medtem sporočajo, da število okuženih v Zavodu OŠ Braslovče narašča, in dodajajo, da so se okužbe razširile tudi na učence. OŠ Trnava in vrtec Trnava ostajata zaprta, učencem dveh oddelkov iz OŠ Braslovče, kjer so bile potrjene okužbe, pa je odrejena karantena. V zavodu so v torek potrdili štiri nove okužbe, skupno imajo tako pet aktivnih okužb, 23 zaposlenim je odrejena karantena oziroma samoizolacija. "Občina izvaja ukrepe in zbira informacije za čimbolj učinkovito zajezitev širjenja virusa", so zapisali na spletno stran.
KOMENTARJI (1321)
Opozorilo: 297. členu Kazenskega zakonika je posameznik kazensko odgovoren za javno spodbujanje sovraštva, nasilja ali nestrpnosti.