V četrtek smo v Sloveniji potrdili 16 novih primerov okužbe s koronavirusom, kar je manj kot dan pred tem, ko smo jih potrdili kar 21 – največ od 16. aprila. Povečalo pa se je število obolelih v bolnišnici, kjer se zdravi že deset ljudi. Pri tem sicer nihče od pacientov ni na intenzivni negi. Aktivno okuženih je v Sloveniji trenutno 136 oseb.
Največ novih okužb, in sicer šest od 16, so potrdili v starostni skupini 25- 34 let, sledi starostna skupina od 15-24 let, v kateri je bilo pet novih primerov. Tri okužbe so potrdili v skupini od 35-44 let, po eno pa v skupinah 45-54 in 55-64. Nihče zaenkrat ne potrebuje umetne ventilacije, nekaj pa jih ima tudi kronične bolezni. Med starejšimi od 64 let ni bilo potrjene nobene nove okužbe.
Drugače kot v začetku epidemije je v Sloveniji trenutno bistveno več okuženih med moškimi, je na današnji novinarski konferenci pojasnila namestnica predstojnika centra za nalezljive bolezni NIJZ Nuška Čakš Jager. V Sloveniji trenutno sledimo enajstim skupkom okužb, ki so večinoma vzniknili z vnosi iz tujine. Eden od skupkov se je med drugim pojavil v večjem trgovskem podjetju, vir okužbe pa predstavljajo tudi gostinski lokali, je opozorila Čakš Jagrova. Iz teh skupkov še vedno prihajajo nove okužbe, je opozorila.
Junija je bilo sicer 59 primerov okužb v Sloveniji povezanih z vnosi iz tujine, 22 z lokalnimi prenosi, pri osmih primerih pa vira okužbe epidemiologi niso mogli določiti. Največ okužb je bilo vnesenih z Balkana, pa tudi iz Kazahstana in Rusije.
Čakš Jagrova je prebivalce pozvala, naj ob epidemiološkem poizvedovanju navedejo verodostojne in pravilne podatke. Na podlagi teh epidemiologi po njenih besedah ocenijo tveganje in na osnovi strokovnih smernic pripravijo predloge ukrepov. "Epidemiološka anketa je naše glavno orodje, da zamejimo širjenje okužbe," je poudarila.
Dodala je še, da je epidemiološka služba krepko obremenjena. "Če se število novih primerov dnevno izrazito viša, se strategija epidemiološkega dela spremeni iz faze zadrževanja okužbe v fazo blaženja," je pojasnila. V tem primeru bi bile najvišje na lestvici prioritet epidemiologov ranljive populacije, kot so na primer oskrbovanci v domovih za starejše.
V UKC Maribor danes pozitiven en zdravstveni delavec, v zdravstvenem domu Adolfa Drolca dva reševalca
Okužena sta še dva zdravstvena delavca iz Zdravstvenega doma Adolfa Drolca Maribor. Informacijo so za naš medij potrdili in povedali, da gre za reševalca. Oba sta v samoizolaciji, potem ko sta začela kazati znake okužbe. V Zdravstvenem domu Adolfa Drolca Maribor je tako skupno okuženih 10 zaposlenih, izvor okužbe še ni potrjen.
Iz UKC Maribor so sicer sporočili, da so zaposleni, ki so bili v tesnem rizičnem stiku s sedmimi okuženimi zdravniki iz Zdravstvenega doma Adolfa Drolca, še zmeraj v samoizolaciji, kontrolna testiranja so predvidena 8. in 9. dan po kontaktu oz. takoj ko se pojavijo klinični znaki: "Do tega trenutka smo identificirali stik s sedmimi okuženimi zdravniki pri 30 hospitaliziranih pacientih in 31 zdravstvenih delavcih UKC Maribor. Klinični znaki so se pojavili pri 1 zdravstvenem delavcu UKC Maribor, ki je bil v samoizolaciji, testiranje je pokazalo pozitiven rezultat."
UKC Ljubljana s prepovedjo obiskov
Zaradi splošnega poslabšanja epidemiološke situacije so v UKC Ljubljana z današnjim dnem ponovno prepovedani vsi obiski hospitaliziranih bolnikov. Izjeme ostajajo obiski na intenzivnih enotah in pri bolnikih, ki so na paliativnem zdravljenju oziroma so kritično bolni, vendar po dogovoru z lečečim zdravnikom. Na otroških oddelkih je ob otroku dovoljena prisotnost enega starša, ki mora biti zdrav. "Obiskovalce prosimo, da ob vstopu upoštevajo navodila zdravstvenega osebja in varnostne službe," so zapisali pri UKC Ljubljana.
Generalni direktor UKC Ljubljana Janez Poklukar je povedal, da so dvignili stopnjo pripravljenosti KC na višjo, kot je bila v tem času. Ne želijo namreč, da bi jih epidemija presenetila. Prvi ukrep je ukinitev obiskov. Izjeme pri obiskih so v porodnišnici in na pediatriji, ter pri osebah, ki so hudo bolne.
Sicer pa z največjimi napori vzpostavljajo dva sistema, zdravljenje pacientov brez in s koronavirusom. Številke okuženih namreč postopno naraščajo. S pritiskom na infekcijsko kliniko pa se je povečal tudi pritisk na NMP, in so na robu zmogljivosti. Tudi zato so določene bolnišnice že prosili za pomoč pri sprejetju pacientov. Ostale bolnišnice se sicer ne aktivirajo, dokler infekcijska klinika ne sprejme 14 pacientov, trenutno je sprejetih 10. Najprej je nato na vrsti UKC Maribor.
Na infekcijski kliniki se polni prvi oddelek, odprt imajo pa že drugi oddelek za okužene, je pojasnil Poklukar. Trenutno jim še uspeva, saj so na srečo zdaj zboleli mlajši državljani, hospitalizacije pa pridejo z zamudo pet do deset dni. Za obravnavo odraslih pacientov imajo trenutno na voljo okoli 145 ventilatorjev, je še povedal, a poudaril, da točne številke nima pri sebi.
V ljubljanskem UKC bodo vzpostavili tudi sive točke, kjer bodo obravnavali paciente s sumom na koronavirus. Aktivirali so tudi telekomunikacijski center za paciente s sumom na koronavirus. In čeprav ne želijo povzročati panike, želijo sporočiti, da so pripravljeni na nov val, bodo pa ukrepe stopnjevali, če bo potrebno, je dodal Poklukar.
Z večanjem obremenitev in hkratne nujnosti, da kadrom omogočijo, da se spočijejo in gredo na dopust, delajo na tem, da ne bi okrnili drugih programov, vendar bodo potrebne dodatne sile, so še prepričani v UKC, kjer že od 1. julija naprej spremljajo zdravstveno stanje zaposlenih, ki morajo prav tako upoštevati navodila za preprečevanje koronavirusa. Za vse veljajo isti ukrepi, tako za zaposlene kot obiskovalce. Ker pa so dopusti, nimajo zakonske podlage, da bi zaposlenim prepovedali odhod v tujino, zato lahko le apelirajo nanje, naj premislijo, kam gredo na dopust. Če bi se zgodilo najhujše, da bi potrebovali kader, tudi tiste v karanteni, bodo te sedmi dan tetirali, in če bi bil test negativen, naj ne bi bilo več nevarnosti, je povedala Tatjana Lejko Zupanc, predstojnica infekcijske klinike.
Pojasnila je tudi, da se KC pripravlja na organizacijo dela, ki bo trajala več časa kot je bilo v času epidemije. Bolnišnica se v času epidemije ne bo zapirala, delo bodo morali organizirati tako, da bo teklo nemoteno, saj imajo tudi veliko pacientov z drugimi boleznimi.
Situacija glede koronavirusa je sicer zdaj drugačna kot je bila pozimi. Takrat je bil vstop virusa predvsem iz Italije, zdaj pa je iz Balkana. Lejko Zupanc pravi, da je treba pregledati ukrepe, zlasti kar se tiče karantenskih odločb. Zdi se ji odlično, da bodo zdaj karantenske odločbe dobili že kar na meji.
Omejitev obiskov v celjski bolnišnici in prepoved v Novi Gorici
Splošna bolnišnica Celje zaradi dodatnega poslabšanja epidemiološke situacije v regiji dodatno omejuje obiske v bolnišnici. Od sobote, 4. julija, pa do preklica bodo tako dovoljeni le obiski pacientov, ki so kritično bolni, porodnic, ki jih lahko obišče le oče novorojenčka, in otrok, ki jih lahko obišče le en starš ali skrbnik. Obisk posameznega pacienta lahko traja največ 15 minut. Obiskovalci naj na obisk pridejo s svojo zaščitno masko, ki naj si jo namestijo pred vstopom in jo nato nosijo ves čas obiska. Brez zaščitne maske vstop v bolnišnico ni dovoljen. Spremstvo porodnice pri porodu je dovoljeno, so še sporočili iz celjske bolnišnice.
V Splošni bolnišnici »dr. Franca Derganca« Nova Gorica pa so prepovedali obiske. Ukrep prične veljati z jutrišnjim dnem in velja do preklica.
Umik Hrvaške z zelenega seznama
Zaradi poslabšanja epidemiološke slike v Sloveniji je vlada sicer v četrtek sporočila nove ukrepe za zajezitev širjenja virusa. Hrvaško, Francijo in Češko vlada tako umika z zelenega seznama covid-19 varnih držav na rumeni seznam. Umik Hrvaške na rumeni seznam sicer ne pomeni karantene ob prihodu v Slovenijo, bodo pa slovenski državljani morali na meji predložiti dokazila, da so se resnično nahajali na Hrvaškem.
KOMENTARJI (468)
Opozorilo: 297. členu Kazenskega zakonika je posameznik kazensko odgovoren za javno spodbujanje sovraštva, nasilja ali nestrpnosti.