Vlada je Hrvaško, skupaj s Francijo in Češko umaknila z zelenega seznama covid-19 varnih držav. Od polnoči dalje bo tako na mejah veljal nov režim. Slovenski državljani, ki se vračajo iz Hrvaške, bodo po novem morali na meji dokazati, da so resnično bivali tam.
Za to bo treba predložiti "dokazilo o lastništvu nepremičnine ali plovila, na katerem je oseba bivala v času bivanja, ali originalni račun za plačilo nastanitve v teh državah, ali uradni seznam posadke v primeru najema plovila", je sporočila vlada po dopisni seji. "Če tega oseba ne more predložiti ali dokazati, se šteje, kot da prihaja iz države z epidemiološko visokim tveganjem za okužbo z nalezljivo boleznijo covid-19," so še zapisali. To ne velja za osebe, ki prihajajo iz držav na rdečem seznamu, dodajajo.
Nov režim na mejah: posebne 'posadke' bodo na Gruškovju, Jelšanah, Metliki in Obrežju vročale karantenske odločbe
Z novim režimom se ne zmanjšuje število mejnih prehodov, na katerih lahko slovenski državljani prestopajo mejo, je na novinarski konferenci dejal notranji minister v odstopu Aleš Hojs. Vlada pa je določila tiste mejne prehode, na katerih lahko tisti, ki jih čaka karantena, vstopajo v Slovenijo – gre za mejne prehode Gruškovje, Jelšane, Metlika in Obrežje.
Na meji z Madžarsko je to kontrolna točka Pince, mejni prehod pa je tudi Mejni prehod za mednarodni zračni promet Letališče Jožeta Pučnika Ljubljana (Brnik).
Policija bo na teh mejnih prehodih vzpostavila večje število mejnih kolon.
Na teh mejnih prehodih bodo organizirane posebne 'posadke' - uvedena bo 24-urna dežurna služba pooblaščencev ministrstva za zdravje, ki bo neposredno spisala, izdajala oziroma vročala karantenske odločbe. Po besedah Hojsa je pripravljeno že vse potrebno za njihovo namestitev.
Odločbe bodo izdajali tako, da bo policist od osebe, za katero se bo izdala karantenska odločba, vzel osebne podatke (vključno z naslovom bivanja v času karantene). Ta oseba bo potem napotena na parkirno mesto, kjer bo predstavnik ministrstva za zdravje spisal karantensko odločbo in jo neposredno vročil osebi, ki bo tisti čas počakala v vozilu. Šele nato bo oseba lahko vstopila v Slovenijo.
Tujcu, ki prihaja iz države na rumenem seznamu in bi torej moral v karanteno, pa v Sloveniji nima prostora za njeno preživljanje, bodo na meji zavrnili vstop.
Hojs: Verjamem, da bo izigravanj konec, sicer sledi zaprtje meja
Hojs je pojasnil tudi, da je sprememba odloka (to bodo začeli izvajati opolnoči) večinoma posledica izigravanja oziroma neupoštevanja obstoječega odloka oziroma že obstoječih pravil. Da se je to dogajalo, dokazuje samo širjenje okužb, je poudaril in s prstom večkrat pokazal predvsem na delavce z začasnim ali stalnim bivališčem v Sloveniji, ki prihajajo iz 'rdečih' držav, pa tudi na slovenske državljane, ki na meji lažejo, da niso bili v nevarnih državah, ko gre za epidemiološko sliko razširjenosti okužb novega koronavirusa.
Osebe naj bi po njegovih besedah mejne policiste želele prelisičiti tako, da so posredovale napačne podatke: da vstopajo iz Hrvaške ter da niso bile v državi, ki je na rdečem seznamu, kot sta na primer Srbija in BiH.
Kot je zatrdil, "sam osebno res verjame", da bodo nova pravila ustavila omenjeno izigravanje. Res je sicer, da "je mogoče izigravati vse", a naslednja stopnja, če se bo izigravanje nadaljevalo, bo "popolno zaprtje meja", česar pa si ne želi nihče, je dodal.
Med dokazili račun hotela, turistične takse, gostilne ...
Notranji minister v odstopu je dejal, da se bivanje na Hrvaškem lahko dokazuje z dokazilom o lastništvu nepremičnine na Hrvaškem, pa tudi na primer z računom hotela, z računom plačila turistične takse, računom iz gostilne ... "Zadeve so jasne in precej preproste. Je pa pravica policista, da te dokumente pregleda, da se prepriča v njihovo verodostojnost, in navsezadnje, če se odloči, da gre za nekaj kar je sumljivo ali ne potrjuje navedb tistih, ki vstopajo, odredi karanteno."
Kaj pa osebe, ki bivajo na Hrvaškem pri sorodnikih ali prijateljih, ki imajo v lasti nepremičnino? Hojs pravi, da pisno potrdilo lastnika nepremičnine ni dovolj, lahko pa se bivanje dokazuje na primer s plačilom turistične takse. "Želimo imeti verodostojen dokument. Tudi če greste na obisk k prijatelju, morate plačati turistično takso." Hojs dodaja, da "odloka ni mogoče napisati tako, da bi zajeli vse možne potencialne primere. Treba je uporabljati zdravo pamet."
Nova izjema za vstop brez karantene:
Med izjemami za vstop v Slovenijo brez karantene so po novem še osebe, ki imajo rezervacijo nočitve v Sloveniji – če prihajajo iz držav, ki so bile v času ureditve te rezervacije še na zelenem seznamu, kasneje pa so bile z njega črtane. Oseba, ki bo uveljavljala to izjemo, bo morala ob prehodu meje predložiti dokazilo o rezervaciji in negativen izvid testa na covid-19, ki ni starejši od 36 ur in je bil opravljen v državi članici EU, državi članici schengna ali v organizaciji oziroma pri posamezniku, ki ju je pooblastil Nacionalni inštitut za javno zdravje (NIJZ).
Novinarska vprašanja glede dokazil, ki jih bodo morali slovenski državljani predložiti policiji na meji, smo naslovili tudi na ministrstvo za notranje zadeve. Zanimalo nas je, katera dokazila pridejo v poštev in ali velja tudi hrvaški obrazec za hitrejši prestop meje. Kaj naj storijo posamezniki, ki so bili na primer na obisku pri sorodnikih, prijateljih, ki imajo v lasti nepremičnino na Hrvaškem? Kakšno dokazilo naj torej v tem primeru predloži oseba, ki je bivala pri prijateljih, sorodnikih?
Točnih odgovorov na vprašanja nismo prejeli, skopo so zapisali le kar je že bolj ali manj znano: "V skladu z odlokom mora oseba priložiti dokazilo o lastništvu nepremičnine ali plovila, na katerem je bival v času bivanja ali originalni račun za plačilo nastanitve v teh državah ali uradni seznam posadke v primeru najema plovila. Velja tudi račun o plačilu turistične takse ali drugo podobno dokazilo, ki potrjuje dejstvo, da je nekdo koristil turistične zmogljivosti ali ima v lasti nepremičnino na Hrvaškem."
Plenković: Spremenjeni slovenski ukrepi ne bodo spremenili pogojev za potovanja Hrvatov
Hrvaški premier Andrej Plenković je medtem na današnji novinarski konferenci v Zagrebu povedal, da ga je v četrtek zvečer poklical njegov slovenski kolega Janez Janša, da bi ga obvestil, da bodo tudi Hrvaško umaknili s seznama varnih držav. Zatrdil je, da odločitev Slovenije ne bo spremenila pogojev za vstop hrvaških državljanov v Slovenijo.
"Ne bo nobenih konkretnih operativnih posledic glede tega," je odgovoril Plenković na novinarsko vprašanje, zakaj je Slovenija umaknila Hrvaško z zelenega seznama epidemiološko varnih držav ter ali sta se o tem pogovarjali z Janšo.
Pojasnil je, da ima Slovenija tako kot Hrvaška svoj epidemiološki zavod in epidemiološke strokovnjake in tudi določena merila. Glede na število novookuženih uvrščajo posamezne države v določene razrede, je dejal na sklepni predvolilni novinarski konferenci na sedežu HDZ.
"Gre za de facto avtomatizem glede na število okuženih. V vsakem primeru je po njegovih (Janševih) besedah nekoliko povečano število okuženih tudi v Sloveniji. Tako mi kot tudi Slovenija nadaljujemo z najbolj pomembnim sporočilom - higiena, dezinfekcija, distanca," je povedal.
Na dodatno vprašanje, ali se bo kaj spremenilo za hrvaške državljane, ki nameravajo v Slovenijo, je dejal, da "ne bo". "Oni bodo povedali, da gredo v Slovenijo, kam gredo in s katerim razlogom. To bo vse," je odgovoril.
KOMENTARJI (858)
Opozorilo: 297. členu Kazenskega zakonika je posameznik kazensko odgovoren za javno spodbujanje sovraštva, nasilja ali nestrpnosti.