10. avgusta je NIJZ na portalu javnih naročil objavil obvestilo za predhodno transparentnost, da je po postopku s pogajanji brez predhodne objave javnega razpisa oddal naročila "profesionalnih klicnih centrov za iskanje kontaktov epidemiološkega poizvedovanja SARS-CoV-2" podjetju City Connect iz Brežic. Zakaj so izbrali prav omenjeno podjetje, NIJZ na portalu ni objavil, prav tako ni ničesar zapisal o obsegu dela, zahtevah in referencah, pišejo Finance. NIJZ je namreč zgolj zapisal, da je bil postopek brez objave razpisa potreben "zaradi skrajne nujnosti", ki da je niso mogli predvideti.
"Vzpostavitev profesionalnega klicnega oziroma operativnega centra in dodatna zunanja IT-podpora sta v načrtu že dalj časa, vendar je obstajala težava, da ni bilo na voljo finančnih sredstev," njihov zapis povzema časnik. Na NIJZ še pojasnjujejo, da je denar zdaj zagotovljen, potem ko je bil 7. julija sprejet zakon o nujnih ukrepih na področju zdravstva.
NIJZ je sicer k oddaji ponudb povabil šest klicnih centrov, in sicer CDE Nove tehnologije, WIN4U, Mediano, AP Ljubljana, City Connect in Odmev kontaktni center. Na NIJZ so pojasnili, da so City Connect izbrali, ker je bil to najugodnejši ponudnik. Cen vseh sodelujočih sicer še niso razkrili, saj odločitev še ni bila pravnomočna.
"K oddaji ponudbe smo povabili vsa podjetja (šest), ki se s tovrstno dejavnostjo ukvarjajo v okviru Kluba slovenskih podjetnikov ali so sama navezala stik z nami," so za Finance pojasnili na NIJZ in dodali, da je bilo na NIJZ "posredovano pismo, ki je bilo naslovljeno na predsednika vlade, z dne 9. februarja 2021". Morebitne izvajalce klicnega centra so identificirali na podlagi lastnega pregleda stanja, objav v medijih in prek poziva kluba, nekatera podjetja pa so tudi sama posredovala pobudo na NIJZ, so še dodali.
Po neuradnih informacijah časnika naj bi Klub slovenskih podjetnikov (SBC) na zaprosilo NIJZ informativno posredoval seznam sedmih podjetij, ki se ukvarjajo z dejavnostjo klicnega centra, in sicer CDE Nove tehnologije, WIN4U, TEAM4U, Call 365, Vocatel, Ornatus KC in Echo Center. Omenjeni seznam je sicer precej drugačen od končnega seznama NIJZ, poleg tega na seznamu SBC tudi ni na koncu izbranega izvajalca City Connect.
V SBC so za Finance razložili, da so februarja letos predsedniku vlade (v vednost pa tudi NIJZ in še nekaterim v vladi in koaliciji) res poslali "dopis s pobudo o uporabi klicnih centrov za epidemiološko sledenje", saj naj bi bilo to bolj racionalno, kot pa da bi NIJZ dodatno zaposloval. Informacije o klicnih centrih je z interneta zbral eden od njihovih članov, ki je poznavalec področja. "Od člana smo prejeli informacijo o sedmih podjetjih, ki opravljajo to dejavnost, in jo posredovali zgolj kot informacijo na povpraševanje NIJZ ..." so povedali za Finance na SBC in dodali, da "niti eno podjetje od sedmih navedenih podjetij ni član SBC niti jih v klubu nismo direktno kontaktirali, zato nikakor ne drži navedba, da so na NIJZ povabili vsa podjetja (šest), ki se s tovrstno dejavnostjo ukvarjajo v okviru Kluba slovenskih podjetnikov – ta podjetja sploh niso člani SBC, niti se ne ukvarjajo s to dejavnostjo v okviru kluba". Pojasnili so še, da podjetje City Connect ni navedeno v njihovem dopisu in da tega podjetja niti ne poznajo. "Od začetka je bila naša pobuda dobronamerna, to je, da se organizira epidemiološko sledenje čim bolj strokovno in cenovno ustrezno, zato je jasno, da tudi v klubu menimo, da bi bil pravi način javni razpis z jasno določenimi in javnosti dostopnimi merili za izbor," so še povedali v SBC.
Kakšne so bile zahteve NIJZ za izbor klicnega centra?
"Ponudnik je moral izpolnjevati ustreznost za opravljanje poklicne dejavnosti in hkrati v tehničnem delu v zadnjih treh letih izvesti vsaj en projekt outsourcinga storitev kontaktnega centra, v katerega je bilo vključeno vsaj 50 agentov," so pojasnili na NIJZ. Izbrani izvajalec pa mora v času pogodbenega razmerja tudi zagotavljati od 50 do 120 agentov mesečno za iskanje kontaktov. V 30 dneh od podpisa pogodbe, torej že v prvem mesecu, pa mora izvajalec zagotoviti 80 agentov. Na vprašanje, kakšne so dosedanje izkušnje in reference ter kadri izbranega izvajalca, na NIJZ niso odgovorili.
Samanta Sofić, direktorica brežiškega City Connecta in tudi predsednica uprave hrvaškega City Connecta (Varaždin), je za Finance povedala, da imajo "trenutno v Sloveniji 33 redno zaposlenih za nedoločen čas". Po njenih besedah je City Connect "najhitreje rastoči kontaktni center v regiji", v jadranski regiji pa imajo več kot tri tisoč zaposlenih. O konkretnih poslih, referencah in partnerjih ni povedala ničesar, saj "ne moremo navesti imen naših strank in točnih številk brez njihovega soglasja". Je pa Sofićeva zatrdila, da so na slovenskem trgu navzoči že od druge polovice leta 2019, julija letos pa so začeli v Brežicah sodelovati z enim izmed vodilnih ponudnikov telekomunikacijskih storitev v Sloveniji.
KOMENTARJI (414)
Opozorilo: 297. členu Kazenskega zakonika je posameznik kazensko odgovoren za javno spodbujanje sovraštva, nasilja ali nestrpnosti.