Korona

V cerkev le z masko, z razkuženimi rokami in ob upoštevanju 1,5 metra razdalje

Ljubljana, 30. 04. 2020 14.57 |

PREDVIDEN ČAS BRANJA: 10 min

Slovenski škofje so sklenili, da se svetih maš lahko udeležujejo le zdravi verniki, ki morajo nositi zaščitno masko ter si pri vhodu razkužiti roke. V cerkvah bodo morali ohranjati razdaljo 1,5 metra in prejemati obhajilo samo na roke. Po vsaki sveti maši bo treba obvezno prezračiti cerkve. Ponovo so dovoljeni tudi zakramenti krsta in cerkvene poroke z največ 15 udeleženci.

Potem ko so imele cerkve od 13. marca zaradi epidemije covida-19 omejen dostop, maše z verniki pa so bile odpovedane, so slovenski škofje ordinariji na seji Stalnega sveta Slovenske škofovske konference (SŠK), ki je potekala 23. aprila, sprejeli nove ukrepe na področju ustavno zagotovljene človekove pravice in temeljne svoboščine do individualnega in kolektivnega vidika svobode veroizpovedi ter se odločili za postopno vzpostavitev javnega bogoslužja v cerkvah. 

Nova navodila veljajo od ponedeljka, 4. maja 2020, do preklica. 

Odločili so se, da cerkve s ponedeljkom ponovno odprejo za bogoslužje z udeležbo vernikov. Tako se bodo verniki lahko udeležili svetih maš in prejemali nekatere zakramente. 

V izogib širjenju epidemije so škofje, ob upoštevanju državnih predpisov ter predhodni seznanitvi pristojnih državnih ustanov, sklenili, da se svetih maš lahko udeležujejo le zdravi verniki, ki morajo nositi zaščitno masko ter si pri vhodu razkužiti roke. V cerkvah bodo morali ohranjati razdaljo 1,5 metra in prejemati obhajilo samo na roke. Po vsaki sveti maši bo treba obvezno prezračiti cerkve. Škofje so tudi ponovno dovolili podeljevanje zakramenta krsta in cerkvene poroke z največ 15 udeleženci. Cerkveni pogrebi se izvajajo tako kot do sedaj ob upoštevanju državnih predpisov. Župnijski verouk je do nadaljnjega še vedno odpovedan in poteka na daljavo. 

Vsi verniki naj upoštevajo splošno higieno kihanja in kašljanja v robec oz. zgornji del rokava, medosebno razdaljo vsaj 1,5 metra, redno umivanje rok ter nošenje ustreznih zaščitnih sredstev.
Vsi verniki naj upoštevajo splošno higieno kihanja in kašljanja v robec oz. zgornji del rokava, medosebno razdaljo vsaj 1,5 metra, redno umivanje rok ter nošenje ustreznih zaščitnih sredstev. FOTO: Miro Majcen

V nadaljevanju so podana natančna navodila:

Svete maše

Župniki in drugi duhovniki obhajajo svete maše z verniki pod naslednjimi pogoji:

Udeležba je dovoljena samo zdravim osebam, ki nimajo simptomov okužbe dihal, ne kašljajo in nimajo povišane telesne temperature. Starejšim, kroničnim bolnikom in drugim zdravstveno ogroženim osebam priporočajo, da še naprej svete maše spremljajo po televiziji, radiu ali spletu, saj je to zaradi njihovega zdravstvenega stanja najvarneje.

V cerkvi mora vsak vernik nositi svojo zaščitno masko oz. temu primerno zaščito (šal, ruta ipd.).

Pri vhodu v cerkev si mora vernik razkužiti roke z ustreznim razkužilnim sredstvom, ki ga zagotovi župnik oz. župnijski sodelavci. Če župnija ne more zagotoviti razkužilnega sredstva, se župnik obrne na lokalno civilno zaščito oz. škofijskega ekonoma. Če razkužila ni mogoče zagotoviti, svetih maš z udeležbo vernikov ni mogoče obhajati.

Verniki morajo v cerkvi in v klopeh ohranjati medsebojno varnostno razdaljo vsaj 1,5 metra, kar pomeni, da mora biti vsaj vsaka druga vrsta prazna. Te omejitve ne veljajo za družine oz. osebe, ki živijo v istem gospodinjstvu.

V cerkvi ali drugem zaprtem prostoru je lahko naenkrat največ toliko oseb, kolikor jih prostor lahko sprejme ob upoštevanju varnostne razdalje 1,5 metra.

Sodelovanje diakonov, ministrantov, bralcev beril oz. drugih bogoslužnih sodelavcev je mogoče samo ob upoštevanju varnostne razdalje 1,5 metra. Izjema so le nujna opravila med sveto mašo (podaja bogoslužnih predmetov ipd.).  

V zakristiji, kjer se duhovnik in sodelavci pripravljajo na sveto mašo, se mora upoštevati razdalja 1,5 metra. Če je zakristija majhna in te razdalje ni možno spoštovati, se bogoslužni sodelavci pripravijo v cerkvi.

Maske nosijo vsi sodelavci pri bogoslužju, razen duhovnika.

Blagoslovljena voda ob vstopu v cerkev mora biti umaknjena (glej 24. točko tega navodila), zato duhovnikom priporočamo, da pokrižanje z blagoslovljeno vodo nadomestijo z obredom nedeljskega blagoslova vode in kropljenjem vernikov od oltarja (prim. Rimski misal, str. 923).

Dovoljeno je ljudsko petje. Na koru so lahko organist in solist ali družina, ki živi v istem gospodinjstvu in poje cerkvene pesmi, ob upoštevanju ustrezne razdalje 1,5 metra. Sodelovanje pevskega zbora med sveto mašo ni dovoljeno zaradi bližine med pevci in možnosti okužbe.

Pozdrav miru oz. rokovanje se opusti.

Vernikom je dovoljeno deliti sveto obhajilo samo na roko brez izjeme. Preden se obhajajo, si verniki s prosto roko odmaknejo masko, takoj po zaužitju svete hostije pa si masko zopet namestijo čez obraz. Med verniki v vrsti mora biti vsaj 1,5 metra razdalje. Duhovnik oz. delivec obhajila mora imeti pri obhajanju masko. Pred obhajilom in po njem si mora razkužiti roke.

Ko verniki prihajajo v cerkev in odhajajo iz nje, naj upoštevajo medsebojno razdaljo 1,5 metra. Ob koncu svete maše naj se k vratom pomikajo najprej verniki, ki so bližje izhodu, ter se čim prej oddaljijo od vrat, da ostalim omogočijo nemoten prehod.

Pobiranje darov vernikov je med darovanjem. Kdor pobira darove vernikov, mora nositi masko.

Po vsaki sveti maši je treba cerkev temeljito prezračiti (vsaj 30 minut). 

Če je cerkev premajhna, da bi se v njej verniki lahko udeležili svete maše ob upoštevanju varnostnih ukrepov medosebne razdalje, naj duhovniki uvedejo dodatne nedeljske svete maše (npr. sobotna večerna sveta maša, ki velja za nedeljsko, dodatna nedeljska sveta maša itd.). 

Sveta maša na prostem je dovoljena ob upoštevanju državnih in občinskih zakonov ter pod prej navedenimi pogoji. Trenutno državni predpisi določajo, da so javni dogodki z več kot 5 osebami prepovedani. Če bo prišlo do spremembe tega števila s strani civilne oblasti, lahko duhovniki darujejo svete maše na prostem z upoštevanjem omejitve števila navzočih vernikov. Zadrževanje v zaprtih prostorih ali na prostem pred sveto mašo ali po njej je podvrženo civilnim predpisom in ni dovoljeno.

Škofje ordinariji s tem odlokom do preklica dovoljujejo, da verniki dolžnost nedeljske svete maše izpolnijo tako, da se udeležijo svete maše enkrat v tednu na kateri koli dan. Bolniki in ostareli, ki ne morejo v cerkev, ter drugi zdravstveno ogroženi naj sveto mašo spremljajo po medijih, prejmejo duhovno obhajilo ter darujejo Bogu svoje molitve in trpljenje (prim. kan. 1248, § 2 ZCP).

Zakrament svete spovedi

Spovedovanje v spovednicah in spovednih kabinetih ni dovoljeno. Zakrament svete spovedi je dovoljeno obhajati na prostem, v cerkvah, kapelah in veroučnih prostorih, ki jih je treba redno prezračevati. V vsakem primeru je treba zagotoviti spovedno tajnost. Pri spovedi spovedanec in spovednik nosita zaščitno masko in ohranjata razdaljo 1,5 metra. 

Spovedovanje po telefonu in po spletu je izrecno prepovedano, saj ni zagotovljena tajnost. Duhovniki in verniki so to normo dolžni spoštovati. Redna oblika spovedovanja je osebna spoved. 

Podeljevanje zakramentov krsta, prvega obhajila, birme, poroke in bolniškega maziljenja

Posamično podeljevanje zakramenta svetega krsta je dovoljeno ob navzočnosti najožjih sorodnikov oz. največ 15 oseb, ki med seboj ohranjajo ustrezno in obredu primerno razdaljo ter nosijo zaščitne maske. V primeru zaporednih krstov je treba prostore predhodno prezračiti. 

Po presoji duhovnika in po posvetu s starši ustrezno pripravljenih otrok je mogoče podeliti zakrament prvega svetega obhajila v skupinah z največ 5 prvoobhajanci ob nedeljah oz. delavnikih. Za druge otroke, ki še niso pripravljeni, se podeljevanje zakramenta prvega svetega obhajila preloži na jesenski čas. 

Podeljevanje zakramenta birme je zaradi osebnega stika med birmancem in birmovalcem preloženo na jesenski čas oz. čas po začetku novega veroučnega leta. Nove termine birm bodo posamezne škofije uskladile z župniki.

Podeljevanje zakramenta svetega zakona je dovoljeno ob navzočnosti najožjih sorodnikov oz. največ 15 oseb, ki med seboj ohranjajo ustrezno razdaljo ter nosijo zaščitne maske. 

Podeljevanje bolniškega maziljenja je dovoljeno ob upoštevanju, da sta duhovnik in bolnik ustrezno zaščitena. Bolniški duhovniki in duhovniki, ki oskrbujejo domove za ostarele ter druge podobne ustanove, morajo upoštevati navodila omenjenih ustanov za preprečevanje okužb in od njih pridobiti ustrezno zaščitno opremo. 

Podeljevanje zakramenta svetega zakona je dovoljeno ob navzočnosti najožjih sorodnikov oz. največ 15 oseb, ki med seboj ohranjajo ustrezno razdaljo ter nosijo zaščitne maske.
Podeljevanje zakramenta svetega zakona je dovoljeno ob navzočnosti najožjih sorodnikov oz. največ 15 oseb, ki med seboj ohranjajo ustrezno razdaljo ter nosijo zaščitne maske. FOTO: AP

Pogrebi 

Cerkveni pogrebi so dovoljeni ob upoštevanju navodil državnih ustanov. Pogrebni obred se opravi v navzočnosti najožjih sorodnikov. Pogrebna sveta maša je lahko darovana ob upoštevanju določil v poglavju Svete maše tega navodila. 

Med pogrebom je treba upoštevati medsebojno razdaljo 1,5 metra. 

Kateheza, pastoralna in župnijska srečanja, oratoriji in šmarnice, župnijske slovesnosti

Do preklica po župnijah ni verouka in drugih oblik izobraževanja ter župnijskih srečanj (sestanki ŽPS in ŽGS, izobraževanja, duhovni seminarji, kulturna srečanja, razstave, koncerti, proslave itd.). Izobraževanje in srečanja lahko potekajo na daljavo po spletu. Kateheti naj v dogovoru z župniki prosijo starše, da manjkajočo snov predelajo skupaj s svojimi otroki. Vsebina je dostopna na uradni spletni strani Slovenskega katehetskega urada oz. župnij. 

Poletni oratoriji in počitniško druženje oz. delavnice lahko potekajo ob upoštevanju navodil in predpisov državnih ustanov. 

Branje šmarnic za odrasle lahko poteka po cerkvah v okviru rednih svetih maš oziroma po kapelah in hišah ob upoštevanju državnih navodil. Šmarnice za otroke v cerkvah letos odpadejo. Otroci in odrasli so povabljeni, da prisluhnejo spletnim prenosom šmarnične pobožnosti (Radio Ognjišče, TV Exodus in drugi spletni prenosi). Gradivo za otroke in odrasle je objavljeno tudi na spletni strani Slovenskega katehetskega urada. 

Župnijske slovesnosti lahko potekajo zgolj ob upoštevanju določil v poglavju Svete maše tega navodila in upoštevanju medosebne varnostne razdalje 1,5 metra. 

Katoliške izobraževalne in vzgojne ustanove 

Katoliški vrtci, šole in druge izobraževalne ustanove morajo slediti navodilom Nacionalnega inštituta za javno zdravje, Ministrstva za zdravje RS ter Ministrstva za izobraževanje, znanost in šport RS. 

Katoliške karitativne ustanove 

Katoliške karitativne ustanove nadaljujejo svoje delo in poslanstvo pomoči v enakem obsegu ob upoštevanju državnih navodil ter že sprejetih varnostnih ukrepih. 

Bogoslužni in drugi cerkveni prostori 

V cerkvah in kapelah je možna osebna ali skupna molitev zdravih vernikov pod pogojem, da so v prostoru osebe med seboj oddaljene vsaj 1,5 metra in se upoštevajo ostali preventivni ukrepi (maske, uporaba razkuževalnih sredstev in zračenje prostora). 

Cerkev, ki je odprta za vernike, je treba zračiti in redno razkuževati z razkužilnimi sredstvi (kljuke vrat, klopi, tla). Vernikom mora biti v cerkvi pri vhodu na voljo razkužilno sredstvo za roke. Vsak, ki vstopi v cerkev, mora poskrbeti za osebno varnost pred okužbo, tako kot velja za vstopanje v javne prostore: razkužiti si mora roke in si nadeti zaščitno masko. Prav tako ohranja medsebojno razdaljo vsaj 1,5 metra. Če teh pogojev ni mogoče zagotoviti, cerkev oz. kapela ne sme biti odprta za javnost. 

Pri vhodu v cerkev v kropilnikih ne sme biti blagoslovljene vode. Verniki naj se pri vstopu v cerkev spoštljivo pokrižajo in pokleknejo, kar nadomesti pokrižanje z blagoslovljeno vodo. 

Pod navodila, ki so jih poslali iz SŠK, so se podpisali Stanislav Zore, Alojzij Cvikl, Jurij Bizjak, Peter Štumpf, Andrej Glavan in Rok Metličar.  

V cerkvah je lahko postavljena zaprta posodo z blagoslovljeno vodo za osebno rabo vernikov pod pogojem, da se posoda z zunanje strani redno razkužuje. 

Škofijske in župnijske pisarne, cerkveni arhivi ter drugi cerkveni uradi so odprti za obiskovalce le po predhodnem dogovoru za nujne zadeve, ki jih ni mogoče urediti po telefonu ali spletu. V tem primeru je lahko v pisarni samo en obiskovalec, ki mora nositi zaščitno masko ter si mora ob vstopu razkužiti roke. Duhovnik oz. uslužbenec, ki dela v pisarni, odprti za javnost, mora prav tako nositi ustrezno zaščito in prostore pogosto zračiti. O odprtju in urniku posameznega urada odloča vsak ordinarij oz. odgovorna oseba posebej. 

V samostanih naj redovnice in redovniki omejijo izhode ter stike z zunanjimi obiskovalci. V samostanskih kapelah morajo biti kropilniki z blagoslovljeno vodo izpraznjeni. Glede obhajanja svetih maš naj se dogovorijo s krajevnim škofom. Pri svetih mašah v samostanih naj ne bo zunanjih obiskovalcev. 

Splošna priporočila 

Vsem starejšim vernikom (še zlasti starejšim kroničnim bolnikom) priporočamo, naj bodo še naprej preventivno izolirani ter naj posvetijo čas molitvi za zdravje bolnikov, zdravstvenega osebja in čimprejšnji konec epidemije. 

Vsi verniki naj upoštevajo splošno higieno kihanja in kašljanja v robec oz. zgornji del rokava, medosebno razdaljo vsaj 1,5 metra, redno umivanje rok ter nošenje ustreznih zaščitnih sredstev. Obraza (oči, nosu in ust) naj se ne dotikajo z nečistimi/neumitimi rokami. Izogibajo naj se tesnih stikov z ljudmi, ki kažejo znake nalezljive bolezni. 

Škofje vabijo vse vernike, duhovnike, redovnice, redovnike ter katoliška laiška gibanja, da v zahtevnem času epidemije nadaljujejo molitev za zdravje in blagoslov našega naroda. V mesecu maju naj okrepijo pobožnosti v čast devici Mariji. Prav tako naj se slovenska katoliška občestva pridružijo molitvi papeža Frančiška in vsak dan zmolijo rožni venec za prenehanje epidemije. 

"Sprejeti ukrepi veljajo do preklica. Če bo prišlo do poslabšanja stanja in zaostrovanja državnih navodil, bomo škofje sprejeli dodatne omejitve na področju verskega oz. bogoslužnega življenja naših skupnosti," so še zapisali.

Pasica za 24UR
UI Vsebina ustvarjena brez generativne umetne inteligence.
  • 1
  • 2
  • 3
  • 4
  • 5
  • 6
  • 7
  • 8
  • 9
  • 10

KOMENTARJI (193)

Opozorilo: 297. členu Kazenskega zakonika je posameznik kazensko odgovoren za javno spodbujanje sovraštva, nasilja ali nestrpnosti.

general_war
02. 05. 2020 09.18
+3
Meni se zdi glavni in najboljsi ukrep vlade ta, da so bili 30. aprila kresovi še prepovedani, štiri dni pozneje pa so dovoljene maše. Je.eš delavce! Bog zivi slovenijo! Bog zivi provizije!
Betuul
01. 05. 2020 20.37
+1
boris tavcar
01. 05. 2020 19.15
+2
Starejša generacija ne sme v trgovine, v Cerkev pa kar, da bo bližje Bogu. (pobožne želje naše vlade)
Sosed Sosedov
01. 05. 2020 14.23
Hostjo dobim virtualno? 5G?
komarec
01. 05. 2020 11.34
+4
Kdo je dovolil, da cerkev lahko začne opravljati svojo dejavnost?
general_war
02. 05. 2020 09.20
+1
El prezidente vendar! Ali morda dvomiš v modrost njegovih odlocitev? V gulag, schnell schnell
akize
01. 05. 2020 10.50
+5
Župniki so že čisto neučakani, da otroci pridejo nazaj v cerkev. Metal bo hostjo, fanatiki pa denar nazaj.
general_war
02. 05. 2020 09.22
+0
Saj pravijo, da otroci niso glavni siritelji bolezni. Tako da jih bodo lahko spet sprejeli v svoje narocje in na kolena
Millady
01. 05. 2020 09.04
+2
Hvala bogu, da sem ateist :))
Millady
01. 05. 2020 09.07
+0
Dobra fotka, angel in v ozadju cerkev, kot test osebnosti: kaj prvo opaziš na sliki, cerkev ali angelčka?
Betuul
30. 04. 2020 20.17
-1
Spet kliče nas venčani maj, in kdo se ni spomnil na najlepše otroštvo, Zapoj si to pesem: Spet kliče nas venčani maj k Mariji v nadzemeljski raj. Cvetlice dobrave si venčajo glave, raduje se polje in gaj, raduje se polje in gaj. Drevesa po vrtih cveto, po vejah pa ptice pojo nebeški Kraljici, Mariji Devici pozdrav ino slavo dajo, pozdrav ino slavo dajo. Že šmarnice bele cveto in vrtnice venec pleto, da krasnega maja se slava obhaja cvetlici Mariji lepo, cvetlici Mariji lepo. Tako se Marija časti, ko maj nje lepoto slavi. Za grešne sirote pa Mati dobrote pred sedežem Božjim kleči, pred sedežem Božjim kleči. Le kliči nas, venčani maj, k Mariji v nadzemeljski raj, da večno veseli Mariji bi peli, o, Jezus, to milost nam daj, o, Jezus, to milost nam daj.
komarec
30. 04. 2020 20.29
+3
komarec
30. 04. 2020 20.29
+0
akize
01. 05. 2020 10.39
+1
Betuul
30. 04. 2020 20.03
+4
In Kakšne bodo letos šmarnice - kako žalostno
Betuul
30. 04. 2020 19.56
+4
Vse lepo in zaščitno.Si pa ne znam predstaviti našo najlepšo pesem - “v maskah” SPET KLIČE NAS VENČANI MAJ”
komarec
01. 05. 2020 11.35
-3
A si bil spočet od sv duha. Samo vprašam?
PickaKadicka
30. 04. 2020 19.46
+5
S seboj vzemite maske, trakove, šale, nikabe, burke ipd.
Lovec na mušice
30. 04. 2020 19.38
+13
Predlagam komentarjem, da se nehamo norčevati iz hostje in drugih za kristjane svetih reči. Večina kristjanov je v redu. Marsikomu je vera neka luč ali pa smisel v življenju. Pač njegova osebna zadeva. Lahko smo različni med sabo ni pa prav, da se ločujemo verni in neverni saj smo vsi del iste nacije.
Betuul
30. 04. 2020 19.33
+4
Obnovitev zahvalne procesije covid-19 (kuga od 17. stoletja), v letu 2020 pa tudi v čast umrlemu škofu Uranu. Zahvalna procesija naj se izvede v mesecu avgustu (svetnik Sv. Rok), naj bo vseslovenska obeležnica, za njo mora biti odgovorna duhovščina z škofom Zoretom, jezuiti v Dravljah pa morajo biti temeljni člen te zahvalne procesije, ki mora v letu 2020 obstajati.
Mungos2
30. 04. 2020 19.17
-2
Hostjo bodo pa s fračo streljali, direktno v usta !
SKRIPT
30. 04. 2020 18.52
+6
Pedofilija, spolne zlorabe, pohlep, pozerustvo, to so grehi cerkve, vse v imenu jezusa kristusa
kenowah
30. 04. 2020 18.49
-9
Lovec na musice, ce ze selekcioniras objekte lastne ljubezni si ze v korenini izven ljubezni. Ljubezen vse zmore, vse prenasa, vse upa in nikoli ne mine. Samo to trdim. Ce ne zmores ljubiti vse ljudi, z vsemi razlikami (ratzingerja, smoje, rode in mene), potem moras spreminjati sebe in svojo ljubezen, ne pa okolice. In se nekaj: Ratzinger nikoli ni zagovarjal literalizma! Je velik kriticni ekseget. Eden najvecjih.
Lovec na mušice
30. 04. 2020 18.59
+6
Ljubezen vse prenaša. Ma daj. Pa ravno mi kristjani ? Zakaj v imenu Boga ubijamo svoje sovražnike namesto, da bi jih ljubili kot nas uči Jezus? Ali ni tudi božja zapoved Ne ubijaj. Glede Ratzingerja: Mislim, da je ne samo povedal ampak celo zapisal, če se ne motim v knjigi Jeus iz Nazareta.
srebrnibreg
30. 04. 2020 18.43
+9
Župnik bo pa obhajilo delil z ribiško palico.
MrKritik77 .
30. 04. 2020 18.49
+0
@srebrnibreg A veš, da sploh ni slaba ideja!
User1832247
30. 04. 2020 18.43
+2
..................... in kako bodo stearejši ljudje zdržali pod masko 45 minut?kot da bi vse zapustila zdrava pamet!
Netajkun
30. 04. 2020 18.47
+11
Rožice cvetijo
30. 04. 2020 18.49
+5
SKRIPT
30. 04. 2020 18.55
-3
akize
01. 05. 2020 10.41
+1
M6 zdrava pamet je te verske fanatike že dolgo nazaj zapustila.
an2000
30. 04. 2020 18.42
+3
Nekam "svoh" je ta bogec, ce niti na svojem ne ustavi virusa in morajo ovcke maske nosit....ti ti poredni bogec!
kenowah
30. 04. 2020 18.31
-1
Trotl, ne razpravljam o veri ali ne veri. Ne razpravljam niti o tem ali Bog obstaja ali ne. Bogzji obstoj ni odvisen od najine vere. Izkljucno sem se spotaknil ob trditev, da pravi vernik ne potrebuje cerkve. Vidim, da si sposoben kroticnega razmisljanja in je res bolece, ko tako pisete. Ze sem pisal, da vernik ni tisti, ki veruje v nekoga ali bog ne daj v nekaj. Kakor tudi fuzbaer ni fuzbaler zato, ker veruje v fuzbal. Potreben je odnos z ostalimi fuzbalerji menda!? Identiteta se gradi iz odnosa. V odnosu do vernikov si vernik. Sukcesivno se predaja vera. No, vsaj krscanska. Zal nam identiteto daje nas avtomobil, telefon, denarnica ... mi pa se odlocamo sami sebi zadostni, da bomo verniki doma. Tako ne gre. Vera je zmeraj obcestvena razseznost. Kristus nikomur ni rekel doma molite, zato, ker je tako najbolje. Tonje dobro, a naibolje je v in s Cerkvijo. Kristus ljubi in resuje svojo Nevesto. Res je, da so cerkev ljudje, a tudi institucija. Ker je instit. Enako ljudje. Ne gre drugace. Z vsemi napakami, ki nas bodejo. Ne resujemo se avtomatizirano, odresenje je proces, ki v kljucuje mene celega. Z vsemi kreposti a tudi strahovi in slabosti. Ce ne morete mene ljubiti kot celovito osebo, z vsem kar sem, potem je razumljivo, da niti cerkve oz duhovscine ne zmorete. Vem ja, govorite eno, a delate povs drugo. Morda je poblem, da smo ustvarjeni? Da nismo vsemogoci? Gresimo ker smo smrtni, ne pa obratno. Vseeno je potrebno malo zaziveti z nekom, da ga lahko objektivno sodis. Izven cerkve je tezko razumeti notranje zivljenje le te. Dobolite nam, da delamo napake in skupaj z vsemi ljudmi rastemo.
Lovec na mušice
30. 04. 2020 18.45
+13
Zakaj bi moral ljubiti duhovščino ? Katero ? Spoštujem prejšnjega papeža Benedikta, ker je eden od najbolj študiranih ljudi na svetu. Benedikt je izjavil, da moramo sveto pismo dobesedno jemati. Slučajno isti dan po TV, če se prav spomnim je bil slovenski teolog Saje izjavi, da sveto pismo ne smemo dobesedno jemati ampak samo v prispodobah. Ko papež Frančišek poziva ljudi, da delajo za revne in onemogle se oglasi kardinal Rode in izjavi, da je papež komunist. Med drugo vojno je bilo ogromno partizanov vernih. Ali se je kdaj slovenska cerkev spomnila padlih partizanov ali izgnanih in ubitih duhovnikov s strani okupatorja. Ne ! Le kvizlinge zagovarja.
izgubljen krt
30. 04. 2020 18.55
-2
kolega komentator "kenowah", a Nemca pa ne boš ozmerjal ?;-))) Sicer pa Človek ne potrebuje cerkve, tako kot volk ne potrebuje pasje ute.;-)