Ukrepe za zajezitev epidemije covid-19 je Cerkev vzela zelo resno. Ker je jasno, da se razmere še nekaj časa ne bodo umirile in se bodo verjetno zavlekle najmanj do velikonočnih praznikov, so se na novo situacijo pripravili tudi slovenski škofje in župniki. Po navodilih Kongregacije za bogoslužje in disciplino zakramentov za obhajanje bogoslužja v času epidemije covid-19 so slovenski škofje ordinariji prek videokonference sprejeli navodila za potek letošnjih velikonočnih praznikov v Sloveniji.
Bogoslužje na cvetno nedeljo v cerkvah brez prisotnosti ljudstva
Škofje so vernike povabili, da v okviru priprav na praznike prisluhnejo radijskemu misijonu, ki bo potekal od 29. marca do 4. aprila na Radiu Ognjišče. Bogoslužje cvetne nedelje bodo škofje tako kot vsako leto obhajali v svojih stolnicah, vendar tokrat brez navzočnosti ljudstva. V zaprtih župnijskih cerkvah bodo župniki obhajali sveto mašo, prav tako brez prisotnega ljudstva in brez somaševanja. Maša bo potekala ob 10. uri, nacionalna televizija pa bo v živo prenašala sveto mašo iz mariborske stolnice. Prav tako se lahko posamezne župnijske cerkve odločijo za prenos svoje maše prek spleta.
Tudi letos bo možen blagoslov zelenja, vendar bo ta potekal v zaprti cerkvi brez navzočnosti vernikov. "Verniki naj doma pripravijo zelenje (npr. zelenje z vrtov, butare) in ga blagoslovijo z blagoslovljeno vodo. Duhovniki blagoslovljenega zelenja ne smejo deliti vernikom, ali jim ga na določenem mestu pustiti na razpolago, saj bi pri tem lahko prišlo do okužb oziroma širjenja epidemije," so zapisali slovenski škofje. Predvidoma ob 11.30 bo na cvetno nedeljo nadškof Stanislav Zore prek televizijskega prenosa nagovoril vernike.
Ker torej verniki ne bodo prisotni na mašah, so škofje duhovnikom svetovali, naj po spletu, elektronski pošti in družbenih omrežjih svoje župljane povabijo k darovanju za mašne namene in vzdrževanje župnije z nakazili na bančni račun župnije.
Krizmena maša na veliki četrtek bo prestavljena
Škofje na veliki četrtek, ki bo letos 9. aprila, tradicionalno skupaj z vsemi duhovniki iz škofije v stolnih cerkvah darujejo krizmeno mašo, ki je ime dobila po posvetitvi oljčnega olja v sveto krizmo. Gre za enega najbolj svečanih in pomembnih obredov v liturgičnem letu. Toda zaradi trenutnih razmer doma in po svetu bo krizmena maša letos prestavljena na čas, ko se bodo razmere umirile. "Vsaka škofija bo določila datum krizmene maše; takrat bodo duhovniki prejeli sveta olja," so sporočili iz Slovenske škofovske konference.
Bodo pa lahko vsi duhovniki na ta dan izjemoma obhajali večerno sveto mašo ob 18. uri, vendar v zaprti cerkvi brez udeležbe vernikov. Umivanje nog se opusti, prav tako procesijo z Najsvetejšim zakramentom. Tisti duhovniki, ki ne morejo obhajati svete maše, zmolijo večernice. "Župnik naj vernikom sporoči, kdaj bo obhajal večerno mašo in jih povabi, da se mu pridružijo v duhu in zmolijo rožni venec za duhovne poklice oziroma preberejo pasijon po Janezu," svetujejov v SŠK. V čsu svetega tridnevja bodo škofje omogočili spremljanje neposrednih prenosov svete maše iz ene izmed cerkva.
Bogoslužje na veliki petek bo potekalo v najbolj preprosti obliki
Tudi na veliki petek bodo škofje oziroma stolni župniki ob 18. uri v zaprtih stolnicah brez prisotnih vernikov opravili bogoslužje. SŠK svetuje župnikom, naj bogoslužje velikega petka opravijo v najbolj osnovni in preprosti obliki, torej brez petja in prinašanja križa v procesiji. Pri obredu pa naj izrečejo posebno prošnjo za bolnike, pokojne in tiste, ki so v preizkušnji.
Župniki naj svoje vernike obvestijo o tem, kdaj bodo opravili obred in naj jih povabijo, da se mu pridružijo v duhu. Na nacionalni televiziji bodo zvečer prenašali križev pot papeža Frančiška. "Če obstaja možnost, naj duhovnik poskrbi za spletni prenos (npr. Facebook, Youtube itd.) obreda iz svoje cerkve. Ta dan naj prevladujeta sveta tihota in premišljevanje Gospodovega trpljenja," so pozvali škofje. Prav tako so spomnili, da se na veliki petek ne zvoni z zvonovi (do velikonočne vigilije).
Nabirka za Sveto deželo je prestavljena z velikega petka na praznik povišanja svetega Križa, ki bo 14. septembra, so še sporočili.
Blagoslov jedi na veliko soboto bo potekal prek televizije in radia
Na veliko soboto tradicionalno poteka več blagoslovov: blagoslov ognja, blagoslov vode in blagoslov velikonočnih jedi. Iz Slovenske škofovske konference so sporočili, da blagoslov in delitev ognja letos odpadeta. Prav tako pa so škofje ordinariji določili, da je zaradi epidemije veljaven tudi blagoslov jedil po televiziji oziroma radiu. Zato vse vernike vabijo, da pripravijo velikonočne jedi in se udeležijo televizijskega prenosa blagoslova jedil iz mariborske stolnice, ki bo potekal na prvem programu nacionalne televizije, predvidoma ob 15. in 17. uri. Tudi župniki bodo ob 15. uri za vso župnijo in vse podružnice opravili blagoslov jedil iz zaprtih župnijskih cerkva brez navzočnosti vernikov. Škofi pa so vernikom svetovali, da lahko tudi sami doma spoštljivo blagoslovijo jedila.
Velikonočno vigilijo bodo škofje obhajali v zaprtih stolnicah, ki bo potekala ob 20. uri brez prisotnosti vernikov. Prav tako bodo velikonočno vigilijo duhovniki opravili sami v zaprtih župnijskih cerkvah. Tudi pri tem bodo opustili nekatere dele, ko so prižiganje ognja na začetku vigilije. Namesto tega bodo župniki takoj prižgali svečo. Prav tako se opusti procesija. SŠK je tudi pri tem bogoslužju župnike povabil, naj, če je le možno, poskrbijo za spletni prenos obreda iz svoje cerkve. Verniki pa naj spremljajo obred s prižganimi svečami v svojih domovih.
Vstajenjske procesije letos odpadejo. Verniki pa bodo po elektronski poti dobili povabilo k ogledu velikonočne poslanice slovenskih škofov, ki jo bo predvajala nacionalna televizija zvečer na veliko soboto.
Velika noč in velikonočni ponedeljek pred televizijo
Na veliko noč so škofje vse vernike povabili, da naj se ob 8. uri zberejo na velikonočnem zajtrku, k temu jih bodo povabili tudi župniki, ki bodo takrat zvonili z vsemi zvonovi. Ob 10. uri bodo nato škofje v zaprtih in praznih stolnicah darovali velikonončno sveto mašo, prav tako bodo v svojih zaprtih župnijskih cerkvah velikonočno mašo sami darovali župniki. Iz številnih cerkev bodo vstajensko sveto mašo prenašali prek spleta, prenos velikonočne svete maše iz mariborske stolnice pa bo prenašala nacionalna televizija ob 10. uri. Za tem bo vernike po televiziji nagovoril tudi nadškof Zore.
Predvidoma ob 12. uri bo sledil prenos papeževega blagoslova Urbi et Orbi, ki ga bo pravkar prenašala nacionalna televizija. "Župniki (duhovniki) naj po spletu, e-pošti in socialnih omrežjih povabijo župljane k darovanju za mašne intencije in za vzdrževanje župnije z nakazilom na bančni račun župnije," so še zapisali v navodilih SŠK.
Tudi na velikonočni ponedeljek bodo škofje in župniki v svojih zaprtih stolnicah in cerkvah darovali sveto mašo brez navzočnosti vernikov, lahko pa jo bodo prenašali prek spleta. Slovenski škofje so ob tem pozvali vernike, naj se na velikonočni ponedeljek odpovedo obiskom in s tem preprečijo nevarnost širjenja epidemije.
Tudi na belo nedeljo oziroma nedeljo božjega usmiljenja, ki bo letos 19. aprila, bodo maše potekale brez prisotnosti vernikov v zaprtih cerkvah in stolnicah.
Kako bo potekala spoved v postnem in velikonočnem času?
Zaradi izrednih razmer je letos onemogočen prejem zakramenta svete spovedi v postnem in velikonočnem času. Zato so škofje vse vernike pozvali, naj v srcu obudijo iskreno kesanje. Spomnili so na besede papeža Frančišla o odpuščanju grehov, ko vernik ne more prejeti zakramenta svete spovedi: "Če v bližini ni duhovnika, lahko sam pristopiš k Božjemu odpuščanju, kakor nas uči Katekizem."
Duhovniki do nadaljnjega zaradi nevarnosti širjenja okužb vernikom ne smejo podeljevati zakramenta sprave. Opozorili pa so, da spoved po telefonu oziroma spletnu ni veljavna. "V primeru, ko zdravstvene ustanove (bolnišnice), dom upokojencev oziroma civilna zaščita zagotovijo zaščitno opremo duhovniku, lahko ta vernikom (bolnikom) v smrtni nevarnosti podeli zakrament bolniškega maziljenja, ki odpusti vse grehe," so še zapisali v SŠK. Se pa lahko vernikom, ki trpijo zaradi covid-19, njihovim družinskim članom, zdravstvenim delavcem in vsem, ki skrbijo za bolnike v tem času podeli poseben odpustek.
Verouk je do preklica odpovedan, možno pa ga je izvajati na daljavo oziroma po spletu. Prav tako so prestavljene birme na čas, ko bodo odpravljeni ukrepi za omejevanje epidemije.
Na koncu so vse duhovnike, redovnike in redovnice ter vernike škofje pozvali, naj odločno upoštevajo državna navodila za preprečevanje epidemije ter ohranitev svojega zdravja in zdravja bližnjih.
KOMENTARJI (187)
Opozorilo: 297. členu Kazenskega zakonika je posameznik kazensko odgovoren za javno spodbujanje sovraštva, nasilja ali nestrpnosti.