Novo žarišče okužb s covid-19 je očitno postala Latinska Amerika, saj ima že tretji dan zapored večje število novih primerov kot ZDA in Evropa. Najhuje je v Braziliji, kjer je umrlo že več kot 20.000 ljudi, včeraj rekordnih 1188. V državi relativno malo testirajo, zato tudi predvidevajo, da je realno število okuženih veliko večje, kot je uradno število: 310.000 okužb. Kljub razmeram (število smrtnih žrtev se je podvojilo v enajstih dneh) to brazilskega predsednika Jairja Bolsonara ne skrbi, nasprotno, poziva že k sproščanju ukrepov in odpiranju gospodarstva. Guverner zvezne države Sao Paulo, ki je najhuje prizadeta, je že komentiral, da se ne borijo samo proti novemu koronavirusu, ampak tudi proti "bolsonarovirusu". Tako kot v ZDA imajo tudi v Braziliji zvezne države pristojnost za sprejemanje omejevalnih ukrepov.
Po podatkih univerze John Hopkins je število primerov po svetu sicer že 5,1 milijona, smrtnih žrtev pa skoraj 33.000. Na Japonskem so v treh prefekturah – Osaka, Kjoto in Hjogo – preklicali izredne razmere, še vedno pa so v veljavi v Tokiu in Hokaidu. V četrtek so sicer potrdili 43 novih primerov in 19 smrti, kar vse skupaj pomeni nekaj več kot 17.000 potrjenih okužb in 809 smrti. Kar 700 teh primerov in vsaj 13 smrti je povezanih s potniško ladjo Diamond Princess, ki je bila v zalivu Jokohama februarja zasidrana kar dva tedna.
V ZDA so potrdili več kot 25.000 novih primerov okužb in 1263 smrti. Vseh 50 zveznih držav se je znova delno odprlo, čeprav so v mnogih v zadnjih dneh opazili ponovni rast števila okužb v primerjavi s prejšnjim tednom. Ameriški predsednik Donald Trump je v Michiganu, kjer se poleg pandemije spopadajo tudi s poplavami, obiskal tovarno Ford, kjer v času krize izdelujejo ventilatorje in zaščitno opremo. Tokrat je prah dvignil s tem, ker pred kamerami ni želel nositi zaščitne maske, rekoč, da "medijem ne želi dati tega užitka". Pravosodna ministrica Michigana je po njegovem obisku dejala, da je kršil zakone zvezne države in da tam ni več dobrodošel. "Trump je ihtav otrok, ki noče slediti pravilom. To ni šala," je bila ostra ministrica.
Raziskovalci s prestižnega londonskega Imperial Collegea so ocenili, da epidemije v ZDA še zdaleč ni konec, saj so bili okuženi le štirje odstotki populacije. Tudi v najhuje prizadetih zveznih državah je okužena manj kot četrtina populacije. V New Yorku se je okužilo 16,6 odstotka ljudi, medtem ko na primer v Kaliforniji in Mainu manj kot odstotek. "Ocenjujemo, da epidemija v ZDA ni pod nadzorom. Pri sproščanju trenutnih ukrepov je treba biti previden," so opozorili raziskovalci.
14-dnevna karantena za vse mednarodne potnike, ki bodo prispeli v Veliko Britanijo
Po poročanju BBC-ja bo britanska vlada na dnevni tiskovni konferenci o aktualnem stanju glede novega koronavirusa pojasnila nova pravila za vse, ki bodo prispeli v Veliko Britanijo iz tujine. Vsakemu, ki ne bo upošteval 14-dnevne samoizolacije, bo grozila kazen v višini tisoč funtov (okoli 1111 evrov).
Po načrtih, ki jih naj bi imelo zdravstveno ministrstvo, bodo izvajali tudi naključne preglede, da bodo videli, če ljudje upoštvajo odredbo. Nova pravila bodo sicer začela veljati šele naslednji mesec. Vsi, ki bodo prispeli v državo, bodo morali pustiti svoje kontaktne informacije, tudi naslov, kjer nameravajo preživeti 14 dni samoizolacije. Izjeme bodo le vozniki mednarodnega prometa in zdravstveni funkcionarji ter vsi, ki bodo prispeli z Irske.
V Rusiji rekordno število mrtvih
Rusija je sporočila, da so zabeležili rekordno število mrtvih zaradi koronavirusne bolezni 19 v enem dnevu, in sicer 150. Število novih okužb z novim koronavirusom je na drugi strani že tretji dan zapored manjše od 9000. V Rusiji so doslej beležili nizko stopnjo smrtnosti zaradi covida-19, zaradi česar so številni že podvomili v resničnost navedb. Rusija je na pomisleke odgovarjala, da so številke v primerjavi z ZDA in zahodno Evropo nižje, ker med smrtne primere prištevajo samo tiste, kjer je smrt neposredna posledica virusa.
Po navedbah pristojnih ruskih oblasti se razmere zaradi epidemije covida-19 počasi umirjajo. V Moskvi so zaradi tega že ponovno dovolili, da se približno pol milijona industrijskih in gradbenih delavcev vrne na delo.
Med tistimi, ki so se v Rusiji okužili z novim koronavirusom, je tudi premier Mihail Mišustin, ki se je ta teden po zdravljenju v bolnišnici že vrnil na delo. Okužen naj bi bil po poročanju ruskih medijev tudi čečenski voditelj Ramzan Kadirov in naj bi se zdravil v bolnišnici, vendar njegovi sodelavci novice niso potrdili.
Kitajska se spopada z velikimi gospodarskimi izzivi
Drugo največje gospodarstvo na svetu je pandemija covid-19 močno prizadela. V prvem četrtletju leta se je gospodarstvo skrčilo za 6,8 odstotka. To je bil prvi padec od leta 1992, ko so začeli objavljati podatke po četrtletjih.
Prvič v skoraj dveh desetletjih kitajski premier Li Kećiang v svojem poročilu ni omenil cilja glede rasti kitajskega gospodarstva v tekočem letu. Dejal je le, da bo Peking dal prednost "stabilizaciji zaposlenosti ter zagotavljanju življenjskega standarda". Po napovedih naj bi zaradi pandemije zadolževanje kitajske države preseglo kritične tri odstotke gospodarske proizvodnje, in sicer na 3,6. Kitajska po navedbah dpa načrtuje posebna posojila ter znižanje davkov in dajatev. "To so izredni ukrepi v neobičajnih časih," je še dejal Li.
V Južni Koreji pa je vsaj 215 primerov covid-19 povezanih z žariščem v seulski soseski Itaevon, ki je znana predvsem po nočnem življenju. Primeri so se začeli pojavljati približno 9. maja, oblasti pa so takoj stopile v akcijo in začele zbiranje podatkov, da bi izsledile tiste, ki so obiskali nočne klube v soseski. Izsledile in testirale so več kot 77.000 ljudi, so sporočile oblasti. V državi imajo potrjenih 11.142 primerov okužb, umrlo pa je 264 ljudi. Z epidemijo so se sicer zaradi obsežnega testiranja in vztrajnega kontaktnega sledenja dobro spopadli.
KOMENTARJI (22)
Opozorilo: 297. členu Kazenskega zakonika je posameznik kazensko odgovoren za javno spodbujanje sovraštva, nasilja ali nestrpnosti.