Delež pozitivnih testiranj je v ponedeljek znašal 24,32 odstotka. Slovenske bolnišnice se še naprej polnijo, zaradi okužbe z novim koronavirusom je bilo včeraj hospitaliziranih že skoraj 1200 bolnikov, kar 196 se jih je zdravilo na oddelku za intenzivno terapijo. Iz murskosoboške bolnišnice pa so sporočili, da so dosegli maksimalno zasedenost bolniških postelj, zato so jim na pomoč priskočile druge bolnišnice.
Minister za zdravje Tomaž Gantar tako predlaga vladi, da za 14 dni zaostri ukrepe in s tem omeji vse nenujne dejavnosti v državi, podobno kot spomladi. S premierjem Janšo o tem še ni govoril, je minister dejal v oddaji 24UR ZVEČER. "Ključno bo dogajanje teh dni do seje vlade v četrtek," na kateri vedno razpravljajo tudi o ukrepih, dodaja Gantar.
Dejal je še, da njegov predlog nikakor ni preračunljiv, ampak gre za "odraz dejanskega dogajanja". Sproščanje ukrepov bi bilo po njegovi oceni, pa tudi po mnenju strokovne skupine, preuranjeno.
"V 14 dneh bi, glede na to, da so ukrepi do danes pokazali neke rezultate, nivo okužb lahko spravili pod tisto mejo, ko lahko začnejo epidemiologi iskati stike. In to je eden ključnih ukrepov za obvladovanje epidemije in sproščanje ukrepov. Na drugi strani imamo veliko število držav okoli nas, kjer se stanje drastično poslabšuje. Imamo tudi vedno večje število okuženih med starejšimi." Okoliščine niso take, da bi lahko začeli razmišljati o nekem večjem sproščanju, je še zatrdil Gantar.
Na vprašanje, ali je bila v njegovem predlogu tudi prepoved gibanja en kilometer od doma, je minister dejal, da to ni bil njegov predlog, a priznal, da je to bil "predlog strokovne skupine v primeru poslabšanja razmer".
Njegov predlog se nanaša na nekatere dejavnosti – predvsem trgovine, ki so pogrešljive. "Verjetno v tem trenutku ni nujno treba kupiti novega pohištva." Dodaja, da njegov predlog ni radikalen ali drastičen, se pa "zaveda, da za ljudi predstavlja vsak ukrep zaostritev in težavo".
Razume tudi kolega Počivalška, ki je v torek dejal, da je kriza tako zdravstvena kot gospodarska, zato bo pri sprejemanju ukrepov nujno iskanje kompromisov.
"Na drugi strani je delujoč zdravstveni sistem, ki bi, če bi zadeve ušle iz rok, lahko še dodatno oslabil. Ljudje so preobremenjeni, veliko je okužb. Število umrlih s covidom-19 je tisto, kar prevaga tehtnico," dodaja.
Če bi se nam zgodilo, da bi stvari ušle iz rok, bi bila lahko zapora gospodarstva tudi bistveno daljša, pravi Gantar. "Žal mi je za vse tiste, ki imajo zaradi njih težave, vendar ukrepi so nujni."
KOMENTARJI (266)
Opozorilo: 297. členu Kazenskega zakonika je posameznik kazensko odgovoren za javno spodbujanje sovraštva, nasilja ali nestrpnosti.