Cepivo Pfizerja in Biontecha je v tretji oziroma zadnji fazi kliničnega testiranja. Po svetu je zaznati optimizem, tudi visoka pričakovanja, toda hiter napredek prinaša tudi težave.
"Kapacitete so zelo omejene, ni proizvajalca, ki bi lahko zagotovil produkcijo ne vem koliko odmerkov takega cepiva," opozarja dr. Tomaž Bratkovič s Fakultete za farmacijo.
Vsaka država bo morala pripraviti strategijo, koga bodo najprej cepili. Zdravstveni kader, DSO, trgovine, šolniki … treba je identificirati ključne panoge.
Dodatna težava je, kot svari Svetovna zdravstvena organizacija (WHO), nacionalizem pri cepivu. Bogate države že imajo zakupljene velike količine, pri čemer revnejšim in manj vplivnim ne bi ostalo nič.
"Cepiti moramo nekatere v vseh državah namesto vse ljudi v nekaterih državah. Deljenje in solidarnost morata biti v interesu vsake nacije sveta," opozarja Tedros Adhanom Ghebreyesus, generalni direktor WHO.
Pfizerjevo cepivo je nekoliko drugačno kot cepivo Astrazenece, ki ga na evropski agenciji za zdravila že preverjajo in bi, kot pravi Roman Jerala s Kemijskega inštituta, lahko bilo bolj učinkovito. "Res pa je, da so v tem primeru proizvajalci začeli proizvajati cepivo, še preden je bilo odobreno."
"Proizvodna linija mora biti na novo vzpostavljena, problem je, da mora biti to že v času vrednotenja cepiva," pa opozarja Bratkovič.
Kar predstavlja veliko tveganje, predvsem pa terja veliko znanja. In prav znanje je slovensko podjetje Brinox, s tem, ko so ga izbrali za dobavitelja opreme, dobro unovčilo. Kar običajno traja več let, so dosegli v le nekaj mesecih. Kdaj bo torej cepivo dostopno širši populaciji?
Jerala napoveduje, da bi cepivo lahko postalo dostopno za vse že prihodnje poletje.
KOMENTARJI (169)
Opozorilo: 297. členu Kazenskega zakonika je posameznik kazensko odgovoren za javno spodbujanje sovraštva, nasilja ali nestrpnosti.