Kot je vlada sporočila po petkovi dopisni seji, bo iz sredstev splošne proračunske rezerve zagotovila približno 2,5 milijona evrov za obetavna cepiva proti covidu-19. Sredstva bodo vplačana v instrument za nujno pomoč Evropske komisije.
Zagotovitev varnih, učinkovitih in kakovostnih cepiv po čim bolj ugodnih cenah
Evropska komisija je 22. 6. 2020 objavila sporočilo, ki se nanaša na pospešitev razvoja, proizvodnje in uvedbe cepiv proti covidu, s katerim je predlagan skupen pristop EU v pogajanjih s predstavniki proizvajalcev obetavnih cepiv. V sporazumu je zajeto tudi področje ''Sporazumi za vnaprejšnji nakup v okviru instrumenta predhodnega javnega naročila," kjer je navedeno, da bo Evropska komisija finančno podprla proizvajalce obetavnih cepiv in s tem pospešila razvoj in povečala proizvodno zmogljivost izbranih proizvajalcev cepiv. Namen strategije je, da se prebivalcem EU zagotovi varna, učinkovita in kakovostna cepiva po čim bolj ugodnih cenah, v čim krajšem možnem času ter enakopravno in enakomerno preskrbo s cepivi pod enakimi pogoji in v enakih časovnih obdobjih, so sporočili z Urada vlade za komuniciranje.
23. 7. 2020 je vlada sprejela sklep, s katerim med drugim podpira pristop k skupnim aktivnostim na ravni EU. Te pomenijo bistveno večjo pogajalsko moč v pogajanjih s predstavniki proizvajalcev cepiv in posledično doseganje ugodnejših pogojev preskrbe s temi cepivi po najnižjih možnih cenah, ki bodo dostopna vsem državam članicam EU, kot če bi se vsaka članice EU sama pogajala ter pospešitev razvoja, proizvodnje in uvedbe cepiv proti covidu, s katerim je predlagan skupen pristop EU, saj je zainteresirana za sodelovanje v skupnih aktivnostih držav članic EU, pod vodstvom Evropske komisije, namenjenih za pripravo skupnega javnega naročila za nabavo varnih, učinkovitih in kvalitetnih cepiv proti virusu covid takoj, ko bodo dostopna na trgu EU.
Evropska komisija se dogovarja s proizvajalci
Evropska komisija se v imenu držav članic namreč intenzivno dogovarja s proizvajalci najbolj obetavnih cepiv proti covidu-19, z namenom, da bi bila varna, učinkovita in kvalitetna cepiva čim prej dostopna prebivalcem držav članic EU. EK je pripravila razdelilnik razpoložljivih finančnih sredstev iz instrumenta ESI med šest proizvajalcev najbolj obetavnih cepiv, med katerimi so tri mRNA cepiva, dve vektorski cepivi ter eno rekombinantno proteinsko/komponentno cepivo. Z namenom, da bi bile vse tri navedene platforme obetavnih cepiv proti covidu-19 bolje zastopane, je ožja pogajalska skupina EK v pogajanja vključila še sedmega proizvajalca obetavnega cepiva proti covidu-19 iz rekombinantne platforme inovativnih cepiv. Z vidika doseganja večje varnosti prebivalcev EU je ta predlog podprla večina držav članic.
Ker so razpoložljiva sredstva že rezervirana za razdelitev med šest proizvajalcev obetavnih cepiv (CureVac, Moderna, BioNTech/Pfizer, AstraZeneca, Janssen Pharmaceutical in Sanofi/GSK), bi morale države članice za vključitev dodatnega proizvajalca obetavnega cepiva (Novavax) ter za enkratno povečanje odmerkov cepiva proizvajalca BioNTech/Pfizer zagotoviti dodatna vplačila iz proračunskih sredstev v skupni vrednosti 750 milijonov evrov. Ključ za določitev višine dodatnega vplačila v instrument ESI je delež bruto nacionalnega dohodka države članice na evropski ravni, ki je predviden za leto 2020. Glede na to, da se za Slovenijo predvideva v tem letu 0,3 odstotka bruto nacionalnega dohodka na ravni EU, znaša višina sredstev za Slovenijo, ki bi jih bilo treba zagotoviti, 2.582.303,00 evre, so pojasnili na Uradu vlade za komuniciranje.
Sredstva, ki jih bo EK namenila proizvajalcem obetavnih cepiv proti covidu-19, s katerimi bo sklenila pogodbe v okviru instrumenta predhodnega javnega naročila (APAs), bodo všteta v končne cene teh cepiv. To pomeni, da se bodo ta delna predhodna plačila EK proizvajalcem obetavnih cepiv iz instrumenta ESI vrnila državam članicam v obliki nižjih stroškov za cepiva proti covidu-19, ki jih bodo države članice nabavile od teh sedmih proizvajalcev cepiv, pod pogojem, da bodo uspeli pridobiti dovoljenje za promet pri Evropski agenciji za zdravila, so pojasnili na Uradu vlade za komuniciranje.
KOMENTARJI (17)
Opozorilo: 297. členu Kazenskega zakonika je posameznik kazensko odgovoren za javno spodbujanje sovraštva, nasilja ali nestrpnosti.