Pilotno naj bi se samotestiranje začelo izvajati prihodnji ponedeljek, 24. maja. Ali bo tudi dokončno steklo to šolsko leto, pa še ni odločeno.
Po poročanju TV Slovenija je tako očitno ravnateljem na petkovem sestanku pristojne uspelo prepričati, da bi se samotestiranje izvajalo na domu. Prihodnji teden naj bi se sicer pristojni na to temo še srečevali, med drugim naj bi ravnatelji predlagali, da bi podobno kot karanteno iz tujine z negativnim izidom testa lahko predčasno prekinili tudi učenci in dijaki.
Predhodno je sicer v postopku verifikacije teste, namenjene samotestiranju učencev in dijakov, kot primerne za uporabo ocenil tudi Nacionalni laboratorij za zdravje, okolje in hrano (NLZOH). V postopku preverjanja testov so ugotavljali, ali je konkretni hitri test sposoben zaznati asimptomatske nosilce, ki imajo visoko virusno breme, če si posameznik vzorec odvzame sam. Vključili so 493 sodelujočih, tudi osebe, ki so hospitalizirane zaradi resnejšega poteka bolezni, in mlajše od 15 let.
Proizvajalec zagotavlja 95-odstotno občutljivost testa ob strokovnem odvzemu vzorca iz zgornjega dela nosu in grla. Na NLZOH pa so pri samotestiranju, kjer je oseba vzorec odvzela iz prednjega dela nosu, ugotovili, da je občutljivost testa pri simptomatskih osebah 69,28-odstotna. Pri osebah brez simptomov 72,22-odstotna, pri otrocih 90,91-odstotna, pri otrocih s simptomi bolezni pa 88,89-odstotna. Občutljivost sicer upada glede na število dni od pojava simptomov.
Sprva je bilo sicer predvideno, da se bo samotestiranje dijakov začelo v šolah, 16. aprila, a je dobava testov zamujala, nato pa so jih morali še validirati. Država je teste naročila prek skupnega evropskega javnega naročila, v prvi fazi so jih naročili 300.000.
KOMENTARJI (80)
Opozorilo: 297. členu Kazenskega zakonika je posameznik kazensko odgovoren za javno spodbujanje sovraštva, nasilja ali nestrpnosti.