Ameriški center za nadzor in preprečevanje bolezni (CDC) je pozval zdravstvene delavce, naj javijo, če obravnavajo bolnike, mlajše od 21 let, ki imajo simptome, značilne za otroško multisistemsko vnetno bolezen. Med kriterije za prijavo sodijo vročina, vnetje organov, kar lahko vodi tudi v hospitalizacijo, ter potrditev okužbe s koronavirusom.
Bolezen so med drugim potrdili v New Yorku, kjer so obravnavali več kot sto otrok z vnetno boleznijo, najmanj trije bolniki so umrli. Zdravniki so poročali, da imajo bolniki simptome, podobne redkemu kawasakijevemu sindromu. To je izjemno redka otroška bolezen, ki jo spremljata vročina in vnetje krvnih žil, kar vodi v hude bolečine.
Čeprav so redko bolezen opazili le pri otrocih, zaenkrat ni potrjeno, da se pojavlja le pri njih. Glede na dosedanje primere v pediatričnem centru v New Yorku je okoli polovica otrok z vnetno boleznijo morala na zdravljenje na intenzivno nego zaradi vnetja srca, je dejal pediater Sunil Sood.
V okviru zdravljenja so bolnikom vbrizgali protitelesa ter steroide in aspirin, če so bolniki trpeli zaradi izjemno nizkega krvnega tlaka oz. šoka. Vnetja so se pri bolnikih večinoma pojavila po štirih ali šestih tednih od okužbe s koronavirusom in so že imeli razvita protitelesa. "Imeli so virus, zgodaj so ga premagali. Sedaj pa se je pojavil ta zapozneli pretirani imunski odgovor," je dodal Sood.
Primere so pred tem potrdili ponekod v Evropi, v Aziji, kjer se je virus pojavil najprej, pa ne. Med drugim so švicarski zdravniki opozorili, da bi te simptome lahko povzročila okužba z novim koronavirusom, saj ta povzroča prekomeren odziv imunskega sistema. Na otroško bolezen so pozorni tudi v Svetovni zdravstveni organizaciji, kjer so pozvali k sistematičnemu zbiranju podatkov o teh primerih.
Zaradi epidemije bi se lahko povečalo število brezdomcev, brezposelnih več kot 36 milijonov ljudi
Zaradi vpliva epidemije novega koronavirusa na gospodarstvo, ki hromi podjetja, ljudje pa ostajajo brez služb, bi se lahko število brezdomcev v ZDA v enem letu povečalo za 45 odstotkov, v analizi opozarjajo strokovnjaki newyorške univerze Columbia. Brez doma bi lahko tako ostalo dodatnih 250.000 ljudi.
V ZDA je bilo januarja letos brez doma okoli 568.000 ljudi, je razvidno iz vladnih podatkov. Glede na študijo bodo najmanjše povečanje brezdomcev zabeležili v Kaliforniji, in sicer okoli 20 odstotkov. Verjetno povečanje števila brezdomcev strokovnjaki povezujejo z brezposelnostjo, ki v zadnjem času podira rekorde.
Stopnja brezposelnosti v ZDA je v aprilu dosegla 14,7 odstotka. Tako slabe številke so ZDA nazadnje doživljale v obdobju velike gospodarske depresije v 30. letih prejšnjega stoletja. Za nadomestilo za brezposelnost v ZDA je v zadnjih dveh mesecih zaprosilo okoli 36,5 milijona ljudi. Razmere pa se bodo verjetno še nekaj časa slabšale.
Medtem so v New Yorku zaradi epidemije novega koronavirusa ukrepe za omejitev gibanja prebivalstva podaljšali do 13. junija. Hkrati bodo v petih regijah države New York z najmanj prebivalci po napovedih ukrepe omilili, s čimer bodo omogočili postopno odpiranje gospodarstva.
Guverner ameriške zvezne države New York Andrew Cuomo je ustrezni odlok podpisal v četrtek zvečer. Veljavnost predhodnih odlokov se je namreč iztekla danes. Država in mesto New York veljata za žarišči pandemije novega koronavirusa v ZDA. Samo v mestu New York je doslej zaradi koronavirusne bolezni 19 umrlo več kot 20.000 ljudi.
V Rusiji znova več kot 10.000 okužb
Iz Rusije znova poročajo o več kot 10.000 novih primerih okužbe z novim koronavirusom. V Moskvi, žarišču epidemije koronavirusa v državi, bodo danes začeli izvajati obsežna testiranja na prisotnost protiteles koronavirusa. V zadnjih 24 urah so potrdili 10.598 novih primerov okužbe v Rusiji, ki je s skupno 262.843 primeri za ZDA druga na svetu po številu okužb.
V državi od 3. maja dnevno beležijo več kot 10.000 novih primerov okužbe. Izjema je bil četrtek, ko jih je bilo 9974. Smrtnost zaradi covida-19 medtem ostaja nizka v primerjavi z drugimi državami, saj so doslej poročali o skupno 2418 smrtnih žrtvah. Danes jih je 113. Oblasti porast okužb v maju pojasnjujejo z množičnim testiranjem na okužbo z novim koronavirusom in menijo, da ne gre za hitrejše širjenje virusa. Do četrtka so izvedli 6,4 milijona testiranj.
Nizko stopnjo smrtnosti pa pripisujejo hitri izolaciji potnikov in ranljivih skupin prebivalstva, kot tudi obsežnemu testiranju in karanteni okuženih. Med smrtne žrtve covida-19 sicer v Rusiji štejejo samo tiste, pri katerih je bila koronavirusna bolezen 19 primarni vzrok smrti. Druge države kot smrtne žrtve upoštevajo vse mrtve, ki so bili pozitivni na koronavirus.
V prestolnici Moskva, žarišču epidemije v državi, kjer so potrdili skoraj polovico vseh okužb, naj bi danes začeli izvajati množično prostovoljno testiranje prebivalcev na prisotnost protiteles. S tem želijo ugotoviti dejansko raven okuženosti in prisotnost protiteles v populaciji zaradi ugotavljanja hipotetične kolektivne imunitete.
V Braziliji in Mehiki rekordno število novih okužb
V Braziliji so v četrtek zabeležili rekordnih 13.944 novih primerov okužbe z novim koronavirusom, vse skupaj pa 202.918. Doslej je tam umrlo 13.933 bolnikov s covidom-19. O rekordnem številu novih okužb poročajo tudi iz Mehike. V četrtek so jih potrdili 2409. Predsednika obeh držav se kljub zaostrovanju razmer zavzemata za odpiranje gospodarstva.
Brazilski predsednik Jair Bolsonaro je poslovneže na videokonferenčnem srečanju pozval, naj od guvernerja Sao Paula Joaa Dorie zahtevajo omilitev ukrepov proti koronavirusu. "En človek odloča o prihodnosti Sao Paula," je dejal. "On odloča o prihodnosti brazilskega gospodarstva. Z vsem dolžnim spoštovanjem, morate poklicati guvernerja in igrati trdo, saj je to resna zadeva, to je vojna. Na kocki je Brazilija," je brazilski predsednik dejal poslovnežem iz Sao Paula, ki velja za finančno središče države.
Doria je po poročanju tujih tiskovnih agencij prebivalce zvezne države, ki velja za najhuje prizadeto v Braziliji, pozval, naj ostanejo doma ter zaprl vso proizvodnjo in nenujne dejavnosti do konca maja. Je eden od desetih guvernerjev, ki so sporočili, da ne bodo spoštovali Bolsonarovih navodil. Ta zagovarja ponoven zagon gospodarstva.
Vse glasneje pa se za odpiranje gospodarstva zavzema tudi mehiški predsednik Andres Manuel Lopez Obrador, ki krepi priprave na opuščanje omejitev.
Vendar pa je tamkajšnji epidemiolog Hugo Lopez-Gatell poudaril, da je Mehika na vrhuncu epidemije in da še ne morejo zrahljati ukrepov. V četrtek so potrdili rekordnih 2409 novih okužb s koronavirusom, vse skupaj pa 42.595. Umrlo je še 257 bolnikov s koronavirusno boleznijo 19, vse skupaj 4477. Mehika je druga najbolj prizadeta država v regiji za Brazilijo.
Prvi "potovalni mehurček" v Evropi
Estonija, Latvija in Litva so danes odprle medsebojne meje, s čimer so ustvarile prvi "potovalni mehurček" v Evropi. V skladu z novimi pravili lahko prosto v drugo baltsko državo potujejo tisti, ki v zadnjih dveh tednih niso bili v tretji državi, niso okuženi z novim koronavirusom in niso bili v stiku z okuženo osebo. Vsakdo, ki pride na območje baltskih držav, mora medtem za 14 dni v samoizolacijo, poroča britanski BBC.
"Baltski potovalni mehurček je priložnost za ponoven zagon podjetij in žarek upanja za ljudi, da se življenje vrača v običajne tirnice," je ob tem povedal litovski premier Saulius Skvernelis.
Baltske države so sicer med najmanj prizadetimi v pandemiji novega koronavirusa v Evropi. V vseh treh skupaj so zabeležili zgolj 135 smrtnih žrtev covida-19, z novim koronavirusom pa se je okužilo okoli 4230 ljudi. Omenjene države že od konca aprila rahljajo ukrepe.
Tudi Nemške zvezne dežele nameravajo postopoma odpraviti obvezno karanteno, ki je veljala za vse prišleke in so jo uvedli v okviru ukrepov za zajezitev širjenja koronavirusa. Karanteno so kot prvi odpravili v deželi Severno Porenje-Vestfalija, v prihodnjih dneh bodo predvidoma sledile še ostale dežele.
Rahljanje ukrepov na Irskem, v Španiji karantena za prihode iz tujine
Irska je danes napovedala, da bo v prihodnjih dneh omilila ukrepe, ki so jih uvedli zaradi pandemije. Od konca tedna bo ponovno dovoljeno delo na prostem ter odprtje nekaterih trgovin, športnih dvoran in javnih površin, kot so plaže. Na prostem bo ponovno dovoljeno tudi zbiranje ljudi v manjših skupinah. Še vedno bo v veljavi družbeno distanciranje. Vlada tudi še naprej priporoča nošnjo zaščitnih mask v zaprtih javnih prostorih, kot so trgovine in javni potniški promet. Hkrati so uvedli 14-dnevno karanteno za vse, ki pridejo v državo, izjema bodo potniki s Severne Irske.
Da bi preprečili ponovno povečanje števila okužb z novim koronavirusom, so na španskih letališčih danes okrepili preverjanje tistih, ki prihajajo v državo. Merijo jim telesno temperaturo in jih napotijo v 14-dnevno karanteno.Ljudje, ki bodo v karanteni, bodo lahko bivališče zapustili le za nakup hrane in osnovnih potrebščin ali za obisk zdravnika. Pri tem bodo vedno morali nositi zaščitno masko. Zdravstvene oblasti so sporočile, da bodo sledile tistim, ki so vstopili v državo, da bi se prepričale, da spoštujejo karanteno. Omejili so tudi prihode z območja schengna. Nova pravila bodo veljala najmanj do 15. junija.
KOMENTARJI (39)
Opozorilo: 297. členu Kazenskega zakonika je posameznik kazensko odgovoren za javno spodbujanje sovraštva, nasilja ali nestrpnosti.