Župan Bergama, ki je bil med epidemijo novega koronavirusa v Italiji najbolj prizadet, je o novi aplikaciji Imuniapp, ki so jo razvili in je v uporabi že v štirih regijah, dejal: "Vem, da bo delovala samo, če si jo naloži vsaj 60 odstotkov populacije, zato je potrebno spodbujati ljudi, da to storijo. A brez hitrega testiranja, vsakič, ko se zabeleži nov pozitiven primer, je aplikacija neuporabna."
Državna sekretarka na ministrstvu za zdravje Tina Bregant je dejala, da Slovenija trenutno aplikacije za sledenje stikom okuženih z novim koronavirusom ne potrebuje, saj epidemiologi zagotavljajo, da bodo tudi brez tega lahko sledili pozitivnim primerom.
Bregantova meni, da bi bilo smiselno počakati, da se te aplikacije toliko razvijejo, da bodo varnejše in bodo spoštovale varnost podatkov. Po njenih besedah je treba začeti pogovore o tem, pri čemer bi bilo ceneje uporabiti že delno razvito aplikacijo. Ob tem je izpostavila prav aplikacijo Imuniapp, ki deluje na podlagi bluetootha. Povedala je, da se o možnosti delitve te aplikacije že pogovarjajo.
Poudarila je še, da bi bilo dobro, da aplikacijo, ko pride do drugega vala, že imamo. Ob tem je dodala, da bi bilo sicer idealno, da drugega vala ni oziroma da se pojavi čim pozneje jeseni. Takrat bi po njenih besedah aplikacija prišla prav tudi v primeru velike epidemije gripe.
Vseevropski pristop pri razvoju aplikacij
EU se je dogovorila za skupen okvir za razvoj aplikacij, ki temelji na skupnem naboru orodij in meril ter smernicah za zagotavljanje varstva podatkov, opredeljenih sredi aprila, ter na skupnih smernicah za povezljivost aplikacij, sprejetih sredi maja.
Uporaba aplikacij mora biti prostovoljna in časovno omejena na čas trajanja pandemije. Temeljiti mora na anonimiziranih podatkih. Uporabljala naj bi se tehnologija bluetooth, ki ne omogoča sledenja lokacij posameznikov.
Članice se sicer same odločijo glede uporabe aplikacije za sledenje stikom okuženih kot dopolnilo siceršnjemu sledenju, ki ga opravljajo zdravstvene oblasti. Z vzpostavitvijo aplikacije se članice zavežejo, da bodo spoštovale skupen evropski pristop.
Odločijo se lahko za kopiranje aplikacije, ki so jo razvili v drugi državi. V okviru evropskega pristopa se tudi priporoča odprtokodni sistem za aplikacije, tako da lahko drugi vidijo njihovo zasnovo in predlagajo izboljšave.
Aplikacijo znotraj EU trenutno uporabljajo Avstrija, Češka, Italija, Poljska, Francija in Madžarska. Uporabo načrtujejo oziroma so jo javno napovedale še Estonija, Irska, Nemčija, Finska, Litva, Nizozemska, Latvija, Malta, Ciper, Hrvaška, Portugalska, Španija in Danska.
KOMENTARJI (42)
Opozorilo: 297. členu Kazenskega zakonika je posameznik kazensko odgovoren za javno spodbujanje sovraštva, nasilja ali nestrpnosti.