Od 25. do 31. januarja je bilo skupno opravljenih 3633 inšpekcijskih nadzorov, inšpektorji so izrekli 33 prekrškovnih sankcij, 335 opozoril in 101 upravni ukrep, je navedla zdravstvena inšpektorica Deana Potza.
Od tega je zdravstveni inšpektorat opravil 1.077 nadzorov, izrekel 25 prekrškovnih sankcij, 103 opozorila in 12 upravnih ukrepov. V gostinstvu je bilo opravljenih 168 nadzorov in izrečenih 18 prekrškovnih sankcij, 23 opozoril in 3 odločbe o prepovedi. Na področju drugih storitvenih dejavnosti je bilo nadzorov 467, izrečenih je bilo 7 prekrškovnih sankcij, 27 opozoril, in 3 odločbe o prepovedi. Število nadzorov na zunanjih javnih površinah je bilo 56 opozoril, v večstanovanjskih stavbah pa so bila v 184 nadzorih izrečena 3 opozorila.
"Inšpektorji so bili v soboto in nedeljo prisotni na osmih izletniških točkah, kjer razen nekaj primerov nepravilnega nošenja zaščitnih mask, neskladnosti niso bile ugotovljene," je dejala Potza in nadzor napovedala tudi za prihajajoči konec tedna. S policijo in inšpektoratom za infrastrukturo bodo opravili poostren nadzor na obratujočih smučiščih v rdečih statističnih regijah s poudarkom na redu na smučiščih in upoštevanju priporočil NIJZ.
Inšpektorji so zadnji teden januarja nadzor opravili še na nekaj več kot 100 lokacijah pred izobraževalnimi ustanovami, tudi tam večjih kršitev ni bilo. "Samo v 7 primerih smo zaznali nepravilno nošenje zaščitne maske, za kar so bila izrečena opozorila," je dejala.
Spregovorila je tudi o cepljenju in dejala, da ugotovitve kažejo, da je bilo skladno s strategijo opravljenih skoraj 99 odstotkov cepljenj.
Policisti opravili več kot 16.000 nadzorov
Od 28. januarja do vključno 3. februarja so policisti medtem opravili več kot 16.000 nadzorov glede spoštovanja ukrepov, kar je dnevno skoraj 3000 nadzorov, poleg rednih policijskih nalog, je ponazoril namestnik generalnega direktorja policije Tomaž Pečjak. Ob tem so izrekli 1508 ukrepov, v 7 primerih pa so izvedli prekrškovni postopek zaradi kršitve 22. člena Zakona o varstvu javnega reda in miru (zaradi neupoštevanja zakonitega ukrepanja policista).
"Pri tem smo izrekli skupaj 1.508 oz. za 14,7 % več ukrepov kot teden dni poprej (1.315). Od tega smo izrekli: 948 opozoril in izdali 551 plačilnih nalogov ter hitrih postopkov," je dodal. Največ ukrepov je bilo izdanih na območju policijske uprave Ljubljana, in sicer 431, od tega 281 opozoril in 150 predlogov.
Pri tem je Pečjak opozoril, da se še vedno dogajajo zasebna druženja večjega števila oseb, ne samo v stanovanjih, pač pa tudi v gostinskih lokalih. Podobno je bilo včeraj zjutraj v Celju, ko so policisti prejeli prijavo o glasni glasbi in druženju v enem od lokalov. "Policisti so na kraju ugotovili, da je lokal zaklenjen, okna pa prikrita. Vseeno se je iz lokala slišalo glasbo. 12 polnoletnim osebam je bil izdan plačilni nalog za kršitev Zakona o nalezljivi bolezni, zoper tri mladoletne osebe pa so policisti podali obdolžilni predlog na Okrajno sodišče Celje," je pojasnil.
Vlada RS je včeraj sprejela spremenjene pogoji za vstop v državo. Po novem je namesto 13, le še 10 izjem, ki dovoljujejo vstop v državo brez karantene. Dnevni migranti, ki zaradi dela dnevno potujejo čez mejo, bodo ob prestopu potrebovali negativni PCR ali hitri antigenski test, je dejal Pečjak.
Poudaril je še, naj starši na protestih ne izpostavljajo otrok. "Policisti se dnevno srečujejo z različnim izražanjem mnenj. Med protesti zaznavamo tudi večje število otrok. Izkušnje iz nedavne preteklosti, pa tudi primeri iz tujine, kažejo na to, da se lahko še tako miren protest hitro sprevrže v nasilnega. Staršem in skrbnikom svetujemo, da otrok ne izpostavljamo po nepotrebnem. Razumemo razloge in stisko, a naša dolžnost je, da poskrbimo za varnost," je dejal.
Poleg tega je policija na vseh mejnih prehodih in kontrolnih točkah osebam izdala skupaj 6.253 potrdil o napotitvi v karanteno na domu. Največ napotitev karanten na domu smo izdali na meji z Republiko Hrvaško 5.550, Avstrijo 502, Madžarsko 58 in Italijo 61. Še 39 napotitev v karanteno na domu pa so bile izdane potnikom, ki so prispeli na letališče Jože Pučnik.
Največ napotitev v karanteno na domu je bilo vročeno osebam, ki so pripotovale iz Bosne in Hercegovine (3.586), Kosova (616), Hrvaške (509), Srbije (423), Severne Makedonije (324) in Nemčije (288). Na mejnih prehodih in kontrolnih točkah je bilo zavrnjenih 158 oseb, ki niso izpolnjevali pogojev za vstop v ali tranzit prek Slovenije, je še dejal Pečjak.
Spregovoril pa je še o odloku o določitvi pogojev vstopa v Slovenijo. "Po novem je namesto 13 izjem iz 10. člena samo še 10 izjem za vstop brez karantene in negativnega testa (devet že obstoječih izjem in dodana ena nova izjema)," je dejal. Za štiri izjeme pa je sedaj vstop brez karantene možen samo pod pogojem, da oseba pride z negativnim testom (PCR ali hitrim antigenskim testom), ki ni starejši od sedem dni.
KOMENTARJI (40)
Opozorilo: 297. členu Kazenskega zakonika je posameznik kazensko odgovoren za javno spodbujanje sovraštva, nasilja ali nestrpnosti.