Vlada se je na današnji dopisni seji seznanila z oceno epidemiološke situacije v državah Evropske unije in schengenskega območja, Balkana in izbranih tretjih državah. Tako so sprejeli nekaj sprememb pri uvrstitvah držav na rdeči, oranžni in zeleni seznam.
Na rdečem seznamu je 16 držav članic EU in schengenskega območja, pri čemer so za države, ki imajo neenakomerne porazdelitve okužb, na seznamu samo administrativne enote s slabo epidemiološko sliko. Na tem seznamu je tudi 114 tretjih držav.
Rdeči seznam držav, EU oziroma schengen (od 29. septembra 2020):
Avstrija (samo posamezne administrativne enote: Dunaj, Predarlska, Tirolska)
Belgija (samo posamezne administrativne enote: Bruselj)
Hrvaška (samo posamezne administrativne enote: Brodsko-posavska, Dubrovniško-neretvanska, Liško-senjska, Požeško-slavonska, Šibensko-kninska, Splitsko-dalmatinska, Virovitiško-podravska, Zadarska)
Madžarska (Budimpešta in Győr-Moson-Sopron)
Danska (administrativna enota Hovedstaden)
Francija (samo posamezne administrativne enote)
Irska (Dublin)
Nizozemska (samo posamezne administrativne enote)
Romunija (samo posamezne administrativne enote)
Portugalska (samo Lizbona)
Švica (samo posamezne administrativne enote)
Združeno kraljestvo Velike Britanije in Severne Irske (samo posamezne administrativne enote: Gibraltar)
Češka
Luksemburg
Španija
Na zelenem seznamu držav sta se znova znašli Srbija in Poljska in se med evropskimi državami pridružili Cipru, Latviji, Litvi, Lihtenštajnu in Finski, z zelenega seznama pa se je umaknila sosednja Italija, ki je po novem na novo določenem oranžnem seznamu, ki nadomešča dosedanjega rumenega.
Spomnimo, vlada je že v soboto z omenjenimi spremembami režima na mejah določila dodatno izjemo, tako da za osebo, ki v Slovenijo prihaja iz članice EU oziroma schengenskega območja, ki je uvrščena na oranžni seznam, ne bosta potrebna ne karantena ne potrdilo o negativnem testu.
Za tiste, ki bodo v Slovenijo vstopili iz tretjih držav na oranžnem seznamu in iz držav oz. delov držav na rdečem seznamu, pa bo s ponedeljkom veljalo, da se bo mogoče 10-dnevni karanteni na meji izogniti s predložitvijo negativnega testa na novi koronavirus, ki ni starejši od 48 ur in je bil opravljen pri kateri od verodostojnih organizacij v državi članici EU, državi članici schengenskega območja ali v Sloveniji.
Vlada je prav tako določila, da bo lahko oseba, ki ji je bila z odločbo odrejena karantena, v času trajanja karantene opravila testiranje na prisotnost novega koronavirusa. Če bo izvid testa negativen, ji bodo odločbo odpravili.
Spremembe začnejo veljati v torek, 29. septembra 2020, zeleni in rdeči seznam pa sta dostopna tukaj.
KOMENTARJI (85)
Opozorilo: 297. členu Kazenskega zakonika je posameznik kazensko odgovoren za javno spodbujanje sovraštva, nasilja ali nestrpnosti.