Z novim odlokom, ki ga je vlada sprejela na dopisni seji, se spreminjajo pravila odrejanja karantene na podlagi priporočila Evropske komisije. Uvaja se oranžni seznam držav (države s poslabšanimi epidemiološkimi razmerami), ki nadomešča dosedanji rumeni seznam. Države, ki niso uvrščene na zeleni (varne države) ali rdeči seznam (držav s slabimi epidemiološkimi razmerami), so torej uvrščene na oranžni seznam.
Še vedno velja, da za vstop v Slovenijo iz države na zelenem seznamu ni karantene. Po novem pa se šteje, kot da oseba prihaja iz države na zelenem seznamu, če je v tej državi prebivala neprekinjeno najmanj 14 dni pred vstopom v Slovenijo in to lahko izkaže z dokazilom.
Osebi, ki vstopa v Slovenijo in ima prebivališče v državah, ki so na rdečem ali oranžnem seznamu, ali prihaja iz teh držav, se zaradi morebitne okužbe z novim koronavirusom odredi karantena za obdobje deset dni. Karantena pa ne bo odrejena, če oseba ob prehodu meje predloži negativni izvid testa na prisotnost covida-19, ki ni starejši od 48 ur in je bil opravljen v državi članici EU, državi članici schengenskega območja ali v Sloveniji, in sicer pri organizaciji oziroma pri posamezniku, ki sta ju Inštitut za mikrobiologijo in imunologijo in Nacionalni laboratorij za zdravje, okolje in hrano (NLZOH) prepoznala kot ustrezne in verodostojne ter so navedeni v seznamu na spletni strani NLZOH.
Vlada je prav tako določila, da bo lahko oseba, ki ji je bila z odločbo odrejena karantena, v času trajanja karantene opravila testiranje na prisotnost novega koronavirusa. Če bo izvid testa negativen, ji bodo odločbo odpravili.
Pri tem je vlada določila tudi 12 izjem, ko karantena ne bo odrejena in oseba tudi ne potrebuje negativnega testa, pa čeprav je prišla iz katere od držav z rdečega ali oranžnega seznama.
Med temi izjemami so čezmejni dnevni delovni migranti, mednarodni prevozniki, osebe z diplomatskim potnim listom, člani tujih uradnih delegacij, predstavniki tujih varnostnih organov, pripadniki Slovenske vojske, policije ali uslužbenci državnega organa in še nekateri drugi. Ena od izjem so denimo tudi osebe, ki prehajajo mejo zaradi nujnih neodložljivih osebnih opravkov ali nujnih poslovnih razlogov.
Dodatno so določene še tri izjeme, ko karantena ne bo odrejena in oseba tudi ne potrebuje negativnega testa. Vstop iz sosednjih držav, ne glede na to, ali je ta na oranžnem ali rdečem seznamu, se tako dovoli dvolastniku ali najemniku zemljišča v obmejnem območju ali na obeh straneh državne meje, lastniku nepremičnine ali bivalnega plovila v sosednji državi ter tudi vsem, ki lastnikom ali najemnikom kmetijske površine v sosednji državi nudijo pomoč pri sezonskih delih.
Dodatno velja še ena izjema brez karantene in negativnega testa, in sicer za osebo, ki v Slovenijo prihaja iz države članice EU oziroma države članice schengenskega območja, ki je uvrščena na oranžni seznam.
Beovićeva: Razmere v šolah niso odlične, so pa stabilne
Vodja vladne svetovalne skupine za covid-19 Bojana Beović je povedala, da so Ministrstvu za zdravje že pri prejšnjem paketu novih ukrepov poslali predlog, da se tudi na zasebnih druženjih omeji število ljudi, a je takrat na vladi prevladalo mnenje, da se s tem počaka. "To je naslednji korak, ki ne bi preveč omejil in ohromil življenja v državi, lahko bi pa učinkovito zmanjšal prenose virusa in s tem zmanjšal število obolelih," je dejala.
Glede šolanja je mnenje MIZŠ trenutno, da modela v šoli ni potrebno spreminjati, situacijo pa seveda skrbno spremljajo. "Razmere v šolah niso odlične, so pa stabilne," je še povedala Beovićeva. Če se bo situacija v državi poslabšala, pričakujejo tudi več vnosov v šole, potrebne modifikacije pa so že pripravljene.
Kakšno je mnenje javnosti o vladnih ukrepih?
Dobra četrtina vprašanih meni, da se vladni ukrepi preveč osredotočajo na zdravje in v škodo gospodarstvu. Obratno jih meni slaba petina, skoraj 40 odstotkov pa, da so ukrepi uravnoteženi.
Ocena vladnega komuniciranja pa je naslednja: kot nezadostno ga ocenjuje slaba četrtina, kot zadostno dobrih 15 odstotkov, kot nevtralno oziroma dobro 23 odstotkov, kot zelo dobro pa deset odstotkov vprašanih.
V CUDV Črna na Koroškem kar 47 okužb
V Centru za usposabljanje, delo in varstvo v Črni na Koroškem so vsem uporabnikom in zaposlenim v tem tednu odvzeli brise. Na današnji dan so beležili 32 pozitivnih uporabnikov in 15 zaposlenih.
Zaradi naraščanja števila okužb bodo ta vikend vzpostavili enotno rdečo cono na eni izmed ponujenih lokacij v lokalnih skupnostih. Da bi cono lažje vzpostavili, so začasno namestili 17 uporabnikov na oddelek v UKC Ljubljana, v CUDV pa se bodo vrnili takoj, ko bodo pripravili ustrezne prostorske kapacitete.
Uporabniki s potrjeno okužbo sicer nimajo posebnih zdravstvenih težav, nekateri imajo le blago povišano temperaturo.
Od petih pozitivnih bolnikov v jeseniški bolnišnici sta bila dva premeščena v covid bolnišnico, dva ostajata na zdravljenju v jeseniški bolnišnici, en bolnik pa je bil odpuščen v domačo oskrbo, so zapisali v sporočilu za javnost.
Pet zaposlenih, ki so bili v stiku z omenjenimi bolniki in so tudi sami pozitivni na covid-19, je v karanteni. Epidemiološka služba pa še ni odločila, kaj bo z ostalimi kontakti.
"Pričakujemo, da se bomo s podobnimi vnosi virusa v bolnišnico v jesenskem in zimskem času še srečali. Zadeve se lahko spreminjajo dnevno. Trudimo se in se bomo tudi naprej, da zagotovimo čim boljše pogoje za zdravje naših zaposlenih in oskrbo bolnikov, ter da bi delo v bolnišnici potekalo kar se da nemoteno," so sporočili iz bolnišnice. O spremembah pri hospitalizacijah ali na področju ambulantnih storitev bodo javnost sproti obveščali.
Spet veliko novih okužb
V petek so v Sloveniji ob 2775 testiranjih potrdili 184 novih okužb. V bolnišnicah je 72 oseb, dve sta bili odpuščeni v domačo oskrbo. Na intenzivni negi je trenutno 17 covid bolnikov. Ena oseba je umrla.
Po podatkih Sledilnika za covid-19 13 od 17 bolnikov, ki se zdravijo na oddelku za intenzivno terapijo, tudi diha s pomočjo ventilatorja. V državi je trenutno 1588 aktivnih primerov okužb, še ocenjuje sledilnik.
Po starosti je skupno največ okužb, 950, potrjenih med starimi od 45 do 54 let, 918 okužb med starimi od 25 do 34 let, v starostni skupini 35 do 44 let pa so do zdaj potrdili 881 primerov okužb.
V petek je bilo po starosti največ okužb, 46, potrjenih med starimi od 45 do 54 let, 38 okužb med starimi od 35 do 44 let, 29 pa v starostni skupini od 25 do 34 let. V starostni skupini 55 do 64 let je bilo potrjenih 19 okužb, med starimi od 15 do 24 let je bilo 26 okužb. Po devet okužb so beležili med starimi od pet do 14 let. Med mlajšimi otroci, starimi do štiri leta, so zabeležili dve okužbi, prav toliko pa tudi med starejšimi od 85 let. V starostni skupini 65 do 74 let so našteli šest okužb in sedem v skupini med 75. in 84. letom.
Novoodkrite okužbe z novim koronavirusom so bile v petek razpršene v 79 občinah po državi. Največ novih primerov, 34, so našteli v ljubljanski občini, po osem v Grosupljem in Črni na Koroškem ter po šest v mariborski, kranjski in markovški občini. Brez primerov potrjene okužbe ostaja le še 12 občin.
Novoodkrite okužbe z novim koronavirusom so bile v petek razpršene v 79 občinah po državi. Največ novih primerov, 34, so našteli v ljubljanski občini, po osem v Grosupljem in Črni na Koroškem ter po šest v mariborski, kranjski in markovški občini. Brez primerov potrjene okužbe ostaja le še 12 občin.
KOMENTARJI (957)
Opozorilo: 297. členu Kazenskega zakonika je posameznik kazensko odgovoren za javno spodbujanje sovraštva, nasilja ali nestrpnosti.