Guillain-Barrejev sindrom (GBS) je bolezen, pri kateri imunski sistem napade mielinsko ovojnico živcev, kar povzroča mišično oslabelost, omrtvičenost, mravljinčenje, oslabelost se širi po telesu navzgor, pride lahko tudi po paralize celotnega telesa. Pojavijo se lahko motnje pri požiranju in dihanju, nekateri pacienti zato potrebujejo mehanično ventilacijo. Gre za redko bolezen, večina bolnikov okreva, nekaterim pa lahko ostanejo dolgotrajne posledice.
Sindrom je posledica imunskega odziva na tuje antigene, povzročitelje okužb (večina primerov sledi okužbam), med katere po trditvah nemškega nevrologa Peter Berlit iz nemškega nevrološkega združenja spada tudi Sars-CoV-2. Po njegovih besedah je omenjeni simptom zelo redka, a izjemno resna posledica okužbe z novim koronavirusom. V svetovnem merilu naj bi do sedaj zabeležili 100 tovrstnih primerov mišične oslabelosti po koronavirusni bolezni.
Ob pojavu novega virusa niso domnevali, da obstaja povezava med sindromom in covidom-19, je za Krone.at dejal Thomas Pfefferkorn, direktor Nevrološke klinike Ingolstadt. V začetku aprila je zdravil enega prvih bolnikov v Nemčiji, ki jih je po koronavirusni bolezni prizadel še sindrom GBS. Berlit predvideva, da je po vsej Nemčiji sedaj okoli 20 takih primerov. Od tega jih 80 odstotkov popolnoma okreva, pet odstotkov pacientov pa umre.
V zadnjih mesecih je več nevrologov zaznalo povezavo med okužbo s koronavirusom in GBS-sindromom. Iz analize, objavljene v znanstveni reviji Journal of Neurology, je razvidno, da so se simptomi pojavili od nekaj dni do treh tednov po okužbi.
KOMENTARJI (63)
Opozorilo: 297. členu Kazenskega zakonika je posameznik kazensko odgovoren za javno spodbujanje sovraštva, nasilja ali nestrpnosti.