Epidemiološke razmere v državi se slabšajo. Včeraj je bilo opravljenih 6.370 PCR-testov. Z njimi je bilo potrjenih 2.040 novih okužb, delež pozitivnih PCR-testov pa je znašal 32 %. Hkrati je bilo včeraj opravljenih tudi 11.910 hitrih antigenskih testov. Z njimi je bilo potrjenih 623 novih okužb (5,2 %). Včeraj je bilo iz bolnišnic odpuščenih 84 pacientov. Na novo je bilo v bolnišnice sprejetih 95 pacientov. Na intenzivni negi se je zdravilo 189 pacientov. Skupaj je bolnišnično oskrbo včeraj potrebovalo 1169 bolnikov. Včeraj je v bolnišnicah umrlo 19 oseb, v DSO-jih še 4, skupaj torej 23 smrti.
Na včerajšnji dan so zabeležili nove okužbe: Nova Gorica 48, Ajdovščina 27, Koper 63, Brežice 43, Krško 51, Novo mesto 44, Sevnica 37, Zagorje ob Savi 43, Črnomelj 32, Celje 82, Dravograd 30, Laško 31, Šentjur 42, Slovenj Gradec 44, Žalec 35, Murska Sobota 43, Kanj 60, Ljubljana 235, Domžale 54, Ivančna Gorica 32 in Maribor 85.
Spremembe pri prehajanju meje: po novem veljaven tudi hitri test, a ni ga več možno opraviti na meji
Kot je na popoldanski tiskovni konferenci povedal minister za notranje zadeve Aleš Hojs, se vsi obstoječi odloki glede omejitve gibanja podaljšujejo. Sprememba pa je pri prehajanju državne meje, saj je bil za vstop v državo brez karantene do zdaj veljaven le negativen PCR-test, s soboto pa bo dovolj tudi negativen hitri test. Z istim dnem se na meji tudi odpravlja testiranje s hitrimi testi.
Danes sprejete spremembe odloka po Hojsovih besedah ukinjajo izvajanje hitrih testov na mejnih točkah, ki jih je država izvajala v času od božiča. "Od sobote naprej teh hitrih testov na naših petih mejnih točkah ne bo več mogoče opraviti. V kolikor ne boste imeli negativnega testa, bo tako edina možnost, da greste v karanteno," je povedal Hojs.
Glede prekinitve karantene po ministrovih besedah ni sprememb, kar pomeni, da je mogoče karanteno prekiniti po petih dneh z negativnim testom. Je pa sprememba v tem, da bodo lahko od sobote na ta način karanteno prekinili tudi tisti, ki imajo v Sloveniji začasno ali stalno prebivališče, in ne več zgolj državljani Slovenije.
Na novinarski konferenci je Hojs odgovoril tudi na dileme tistih, ki prehajajo občinske meje zaradi zdravstvenih pregledov, pa jim je neprijetno policistu v dokaz za upravičenost prehoda kazati zdravstveno dokumentacijo. Kot je dejal, za prehod občinske meje zdravstvene dokumentacije ni treba kazati. Dovolj je izpolniti poseben obrazec, ki so ga pripravili na ministrstvu, na katerem se zgolj napiše namen prehoda. Pri tem seveda vsak "pod kazensko odgovornostjo jamči, da je tisto, kar je napisal, verodostojno", je opozoril.
Ponovno dovoljena medicinska pedikura
Vlada je na današnji seji še sklenila, da Odlok o začasni prepovedi ponujanja in prodajanja blaga in storitev potrošnikom, ki začne veljati 9. januarja in bo veljal do vključno 15. januarja, še naprej začasno prepoveduje ponujanje in prodajanje blaga in storitev neposredno potrošnikom, a ohranja obstoječe izjeme, ki so nujno potrebne za zagotavljanje osnovnih potreb družbe oziroma so pomembne za zagotavljanje varnosti in zdravja. Poleg tega je Vlada sklenila, da se k obstoječim izjemam doda še geodetske storitve, gradbena dela, pri katerih je zagotovljeno, da ni stika s potrošniki, medicinsko pedikuro in čistilne servise.
Šolanje v osnovnih in srednjih šolah bo tudi v prihodnjem tednu potekalo na daljavo.
Prevzem gradiva v knjižnicah mogoč, od sobote spet zaprti muzeji in galerije
Z odlokom vlada zapira vse muzeje in galerije v državi ne glede na stopnjo okuženosti v posameznih statističnih regijah. V knjižnicah ostaja mogoč prevzem vnaprej pripravljenega gradiva na zunanjem prevzemnem mestu.
Možen je ogled kulturne dediščine brez organiziranega vodenja na ograjenih odprtih javnih površinah z nepremično kulturno dediščino ob upoštevanju vseh higienskih priporočil za preprečevanje okužbe z virusom, so sporočili z urada vlade za komuniciranje.
Število oseb na ograjenih odprtih javnih površinah z nepremično kulturno dediščino je omejeno na enega uporabnika na 30 kvadratnih metrov ograjene odprte javne površine ali na enega uporabnika, če je ograjena odprta javna površina manjša od 30 kvadratnih metrov.
Odlok začne veljati v soboto in velja do 15. januarja.
Ukrepa obvezne uporabe zaščitne maske na javnih krajih oz. prostorih ter obveznega razkuževanja rok se podaljšata do 15. januarja, prav tako ukrep obvezne namestitve razpršilnikov za razkuževanje rok v večstanovanjskih stavbah.
Za sedem dni, do 15. januarja, je vlada podaljšala tudi prepoved ponujanja in prodajanja blaga in storitev neposredno potrošnikom na področju voznikov in vozil, kot so usposabljanja kandidatov za voznike, opravljanje vozniških izpitov ter druge storitve. Izjeme ostajajo naloge tehničnih služb, strokovnih organizacij in pooblaščenih registracijskih organizacij s področja motornih vozil, pregledi cistern in drugih vozil ter izvajanje nalog v tahografskih delavnicah.
Za vozniška dovoljenja velja, da se do 28. februarja podaljšuje veljavnost le tistih, ki so oz. bodo potekla v obdobju od 16. novembra 2020 do vključno 15. januarja. Enako velja za izkaznice o vozniških kvalifikacijah ter za teoretični del vozniškega izpita.
Povezava med smrtjo in cepljenjem ni verjetna
Vladni govorec Jelko Kacin je na dopoldanski novinarski konferenci tudi sporočil, da je strokovna komisija podala mnenje, da povezava smrtjo in cepljenjem ni verjetna. Smrt tako ni nastopila zaradi cepljenja proti covidu-19, ampak zaradi zdravstvenih težav, ki jih je oseba imela že pred cepljenjem. Komisija je sestavljena iz štirih članov: strokovnjakov s področja infektologije in epidemiologije, kardiologa internista in predstavnika Javne agencije za zdravila in medicinske pripomočke. Nacionalni inštitut za javno zdravje je namreč v začetku tedna prejel prijavo smrti, ki časovno sovpada s cepljenjem proti covidu-19 v enem od domov za starejše. Ministrstvo za zdravje je zato v torek imenovalo komisijo za ugotavljanje povezave med cepljenjem proti covidu-19 in smrtjo osebe, da bi podala oceno, ali gre za vzročno povezanost.
Ajdovski župan Kacina postavil na laž
Sicer je po Kacinovem prepričanju problem širjenja okužb predvsem zelo individualen, saj lahko virus prenašamo le sami kot posamezniki. To se po njegovih navedbah dogaja predvsem, ko smo bolj sproščeni, zato je tega v delovnih okoljih manj, v okviru zasebnih druženj pa vedno več. Kot je poudaril, je pomembno, da se zaščitnih ukrepov držimo dosledno ves dan.
Ob tem je Kacin omenil zadovoljstvo nekaterih županov z njegovimi sredinimi izjavami, da ljudje na podeželju maske nosijo bistveno manj kot v urbanih središčih, saj da so v njih videli solidarnost pri prizadevanjih za ozaveščanje ljudi. Opravičil se je tistim, ki so jih njegove besede prizadele in dodal, da večina ljudi ukrepe spoštuje, ne pa vsi.
Visoko število okuženih v Posavju po Kacinovih navedbah "seveda ni posledica prenosa iz urbanega okolja, to se dogaja v lokalnem okolju".
Izpostavil je še občino Ajdovščina, ki da prav tako izstopa po visokem številu okužb. "Gre za posledico neustreznega ali premajhnega nošenja zaščitnih sredstev, se pravi mask," je bil jasen. A ga je tamkajšnji župan Tadej Beočanin kmalu postavil na laž. Visoko število novih okužb v zadnjih dneh na območju Občine Ajdovščina je posledica vdora in širjenja novega koronavirusa znotraj Doma starejših občanov in ne izvira iz množičnega druženja, je poudaril v odzivu.
Visoko število odkritih okužb je tudi posledica množičnega testiranja občanov ter testiranja vseh zaposlenih v vseh največjih ajdovskih podjetjih. Samo do srede so opravili več sto hitrih testov v številnih podjetjih v občini, ki zaposlujejo tudi delavce iz držav nekdanje Jugoslavije, ki so se po prazničnih obiskih vrnili na delo.
Sicer pa je v Domu starejših občanov trenutno okuženih 52 stanovalcev, sem pa še niso šteti tisti, ki so bili danes testirani. Velika večina izmed okuženih stanovalcev je bila pred potrditvijo okužbe tudi prvič cepljena in nihče med njimi nima znakov ali težjih zapletov bolezni, je za STA povedal poveljnik občinskega štaba Civilne zaščite Ajdovščina Igor Benko.
"Kot občina spremljamo okužbe z novim koronavirusom po samih parametrih in po nobenem izmed preučevanih parametrov ne opažamo kakršnihkoli odstopanj od krivulje okužb ne po vaseh, delodajalcih ali družbenih skupinah. Povsod gre za neke povprečne vrednosti okužb, ki so razpršene med prebivalstvom," je še dejal Beočanin.
KOMENTARJI (1108)
Opozorilo: 297. členu Kazenskega zakonika je posameznik kazensko odgovoren za javno spodbujanje sovraštva, nasilja ali nestrpnosti.