Po podatkih univerze Johnsa Hopkinsa se je s koronavirusom po svetu okužilo že več kot 194 milijonov ljudi. Največ primerov so potrdili v ZDA, sledita Indija in Brazilija. Med državami z največ potrjenimi primeri so še Francija, Rusija, Velika Britanija in Turčija. Število umrlih covidnih bolnikov po svetu je preseglo štiri milijone.
Irska in Italija po poti Francije
Že od pretekle srede morajo Francozi za vstop v kulturne ustanove, na športna tekmovanja in vse druge dogodke oziroma kraje, kjer se zbere več kot 50 ljudi, predložiti covidno potrdilo, ki sledi pogojem PCT. Francoski parlament je od torka razpravljal o razširitvi uporabe omenjenega potrdila na druge dejavnosti, v nedeljo zvečer pa je narodna skupščina dokončno potrdila zakon. Da bo začel veljati, ga mora potrditi še ustavni svet, ki je francoski najvišji upravni organ.
V skladu z zakonom bodo morali Francozi od začetka avgusta covidno potrdilo predložiti tudi za letalske polete, potovanja z medkrajevnimi vlaki, restavracije in bare. Zakon določa tudi obvezno cepljenje za zdravstvene delavce in negovalno osebje. Če se ne bodo cepili, jih ne bodo odpustili, ampak jim ne bodo izplačali plače. Zakon omejuje tudi pooblastila policije.
Francija je sicer danes presegla 40 milijonov cepljenih z vsaj enim odmerkom cepiva, kar je blizu 60-odstotne precepljenosti prebivalstva. Po napovedi predsednika Emmanuela Macrona o zaostritvi ukrepov se je namreč v zadnjih dveh tednih za cepljenje odločilo rekordno število ljudi, kar 4 milijoni.
Temu receptu sledijo tudi nekatere druge evropske države, med drugim Irska in Italija, ki nameravata uvesti covidno potrdilo za vstop v bare in restavracije. Od 6. avgusta bo potrdilo potrebno tudi za javne bazene, fitnese, športne in kulturne prireditve, koncerte ...
Danska bo osebam, cepljenim z različnimi cepivi, ponudila tretji odmerek cepiva proti covidu-19
Na Danskem bodo osebam, ki so bile cepljene z različnima cepivoma proti covidu-19, ponudili tretji odmerek. Za to so se odločili, ker več držav zunaj Evropske unije ne priznava potrdil o cepljenju, če je bila oseba cepljena z odmerki različnih proizvajalcev. To pa bi lahko pomenilo težave pri potovanju za okoli 150 tisoč danskih državljanov, ki so jih cepili z različnimi cepivi proti covidu-19.
Danski mediji so nedavno poročali o Tajki, ki živi na Danskem in ne more obiskati svojih staršev na Tajskem, ker ne more vstopiti v državo brez karantene, saj je cepljena z različnimi cepivi.
Okoli 151 tisoč ljudi, predvsem zaposlenih v zdravstvu in socialnih zavodih, je sprva prejelo cepivo AstraZenece. Ker so to cepivo umaknili s seznama cepiv zaradi skrbi glede krvnih strdkov, so jih drugič cepili s cepivom podjetij Pfizer/Biontech ali Moderna.
Tretji odmerek bo po besedah tamkajšnjega ministrstva za zdravje mogoče šele, ko bodo zaključili državno kampanjo cepljenja.
Fauci razočaran nad nepotrebno stisko zaradi naraščanja okužb
V ZDA se je doslej okužilo 34,4 milijona ljudi, umrlo jih je že skoraj 611.000. Trenutno za posledicami covida-19 umirajo skoraj izključno tisti, ki se niso cepili.
"Zelo sem razočaran, ker gremo v napačno smer," je na televiziji CNN dejal direktor Centra za nalezljive bolezni pri Nacionalnem inštitutu za zdravje ZDA Fauci. Dodal je, da sedaj aktivno razmišljajo o izdaji priporočila, naj maske spet nosijo tudi cepljeni. Razmišljajo tudi o dodatni dozi za cepljene, ki imajo slab imunski sistem.
V ZDA so doslej proti koronavirusu polno cepili šele 49 odstotkov vseh prebivalcev ali nekaj več kot 163 milijonov ljudi. Od tistih, ki so starejši od 12 let, pa je polno cepljenih 57 odstotkov vseh. Cepiva je na voljo dovolj, vendar pa se ljudje iz različnih razlogov ne želijo cepiti. Svoje pa k temu dodaja tudi gonja nekaterih republikanskih politikov in mnenjskih voditeljev proti cepljenju.
Zaradi naraščanja okužb sedaj prihaja v republikanski stranki do velikega razkola. Politiki, ki so si upali pozvati Američane k cepljenju, kot je vodja senatne manjšine Mitch McConnell, so se znašli pod ostrimi napadi tistih, ki zavračajo cepljenje, to pa so v veliki večini republikanci in podporniki bivšega predsednika Donalda Trumpa. Ta se je sicer cepil, vendar na skrivaj. Napade doživljajo tudi voditelji televizije Fox News, ki si upajo pozivati k cepljenju.
"Problem naraščanja okužb je med tistimi, ki se niso cepili, in zaradi njih moramo nenehno prositi, naj se cepijo," je dejal Fauci. Pohvalil je republikanska guvernerja Arkansasa Aso Hutchinsona in Rona De Santisa iz Floride ter kongresnika iz Louisiane Steva Scalisa, ki svoje podpornike pozivajo k cepljenju. Gre sicer za zvezne države z najnižjimi stopnjami cepljenja v ZDA.
V Iranu potrdili največ v enem dnevu doslej
Iranske oblasti so v zadnjem dnevu potrdile 31.814 novih okužb s koronavirusom, kar je največ v enem dnevu doslej. Prvič so presegli 30 tisoč okužb v enem dnevu. Dosedanji rekord, ki je znašal 27.444 okužb, so zabeležili pretekli torek. V državi so skupaj potrdili več kot 3,7 milijona okužb, umrlo pa je 89.122 covidnih bolnikov, od tega 322 v zadnjem dnevu.
V začetku preteklega tedna so z namenom zajezitve širjenja okužb v provincah Teheran in Alborz zaprli vladne urade in banke. Ti strogi ukrepi so se iztekli danes zjutraj, poročajo tuje tiskovne agencije.
Iran je pandemija močno prizadela. To je tudi posledica gospodarske krize in ameriških sankcij, zaradi katerih imajo težave pri uvozu cepiv proti covidu. Doslej je v državi z okoli 83 milijoni prebivalcev prvi odmerek cepiva prejelo 8,1 milijona ljudi, oba pa 2,4 milijona, kažejo danes objavljeni podatki iranskega ministrstva za zdravje.
Na Kitajskem potrdili največ novih okužb od januarja
Na Kitajskem so v zadnjem dnevu potrdili 76 novih okužb z novim koronavirusom, kar je največ v enem dnevu od januarja. Pri 40 okužbah je šlo za lokalni prenos okužbe, zaradi česar so oblasti v provinci Jiangsu na vzhodu države odredile testiranje več milijonov ljudi.
"Od 40 domačih primerov jih je 39 iz province Jiangsu, eden pa iz Liaoninga," je sporočila kitajska komisija za javno zdravje. Okužbo so potrdili še pri petih posameznikih iz drugih provinc, ki so potovali prek letališča v prestolnici Jiangsuja Nanjing. Izbruh, povezan s tem letališčem, so odkrili pretekli teden, zaradi česar so oblasti odredile testiranje 9,2 milijona prebivalcev mesta. Za več deset tisoč ljudi pa so odredili karanteno.
Iz province Yunnan na jugozahodu države medtem poročajo o porastu okužb, povezanih s sosednjim Mjanmarom, kjer so oblasti neuspešne v boju z novim koronavirusom. Od 20. junija so v provinci potrdili 79 okužb, od tega je skoraj polovica povezana z Mjanmarom. Peking je na območju zaostril mejni nadzor. V obmejnem mestu Ruili v stanovanjskih območjih, trgovskih centrih in drugih javnih krajih uporabljajo tehnologijo za prepoznavanje obrazov, da bi zajezili virus.
Na Kitajskem, kjer se je novi koronavirus prvič pojavil, so doslej po uradnih podatkih potrdili 92.605 okužb, umrlo pa je 4636 covidnih bolnikov. V zadnjem dnevu ni umrl nihče.
KOMENTARJI (154)
Opozorilo: 297. členu Kazenskega zakonika je posameznik kazensko odgovoren za javno spodbujanje sovraštva, nasilja ali nestrpnosti.